Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en Border Collie på 4 mnd. Hun går på do ute som hun skal, men av og til når hun sover, så merker jeg at hun tisser litt på seg. En gang merket jeg det når hun lå å sov i fanget mitt, en annen gang når jeg skulle løfte henne etter at hun hadde sovet. I tillegg så luktet det ufattelig mye urin av sengen hennes idag, så jeg måtte vaske den. (Vi har kun hatt henne i litt oer en uke, slik at disse få gangene har skjedd på mindre enn 10 dager.)

Er dette vanlig? Er dette noe de kan vokse av seg, eller burde jeg gå til dyrlegen å fått det sjekka så fort som mulig?

Takk for alle råd. :)

Skrevet

Av erfaring av tidligere hund, så hadde jeg sjekket det opp, tror jeg. Hun jeg hadde tisset på seg nesten med engang hun fikk væske i seg. Tok henne med til veterinæren da hun var rundt 8 måneder gammel tok vi røntgen, og da viste det seg at blæra hennes satt lengre oppi bekkenet og presset, pluss at lukkemuskelen hennes var defekt.

Men det er kanskje et fåtall som er sånn, tenker jeg.

Skrevet

Takk, da bestiller vi time og sjekker det imorgen. Men greit å få litt andre tanker og meninger om dette. :)

Hun tisser som vanlig ute forresten, dvs. jeg går ut med henne en gang i timen minimum, og da tisser hun hver gang. Grunnen til at det er litt hyppig, er nok pga. varmen vi har hatt nå, og alt det ekstra vannet hun har drukket.

Skrevet

Det kan godt hende at alt er som normalt, men er nok ikke dumt med en sjekk. Jeg tenker bl.a. på ectopic ureter(vet ikke hva det heter på norsk).

Skrevet

Da har vi vært hos dyrlegen idag, fikk ikke time igår dessverre. I går kveld merket vi at hun måtte tisse myyye oftere enn vanlig, og av og til satte hun seg ned på stuegulvet og tisset hvis vi ikke var kjappe nok.

Så, ikke overraskende viste det seg å være urinveisinfeksjon. Det var ikke særlig mye bakterier, men nok til at hun fikk en antibiotika kur.

Tissingen som skjer i søvne er derimot ukontrollert, og kan eller kan ikke ha noe med selve urinveisinfeksjonen å gjøre. Men vi være ekstra obs, og se om det ikke går bort etter antibiotikaen.

Skrevet

Kan jo rett og slett være samme greia som at barn tisser på seg om natten - at de ikke føler at de må tisse på samme måte som voksne gjør og derfor ikke våkner av det? :)

Skrevet

Ja, det var det veterinærassistenten også foreslo, at det kunne være det samme som når barn tisser om natten. I tillegg til urinveisinfeksjonen da. :)

Vi noterer ihvertfall ned hver gang hun tisser på seg når hun sover for å sjekke hyppigheten av det.

  • Like 1
  • 1 year later...
Skrevet

Av erfaring av tidligere hund, så hadde jeg sjekket det opp, tror jeg. Hun jeg hadde tisset på seg nesten med engang hun fikk væske i seg. Tok henne med til veterinæren da hun var rundt 8 måneder gammel tok vi røntgen, og da viste det seg at blæra hennes satt lengre oppi bekkenet og presset, pluss at lukkemuskelen hennes var defekt.

Men det er kanskje et fåtall som er sånn, tenker jeg.

Hei!

Jeg har nettopp fått samme diagnose på min valp ( snart 8 mndr.). Skal operere neste uke. Hva gjorde du ? Hvordan ble det videre? Opplevde du at din valp hadde smerter?

Skrevet

Hei!

Jeg har nettopp fått samme diagnose på min valp ( snart 8 mndr.). Skal operere neste uke. Hva gjorde du ? Hvordan ble det videre? Opplevde du at din valp hadde smerter?

Veterinæren anbefalte ikke operasjon på en så ung hund som enda var i vekst (stor rase). Og det var ikke store sjanser for at hun ville blitt helt bra heller. Så det beste var å avlive henne. Jeg tror ikke hun hadde noen smerter - viste i alle fall ikke tegn til det. Eneste var at hun tisset på seg med engang hun fikk i seg væske, all væske hun fikk i seg gikk jo bare gjennom som om man fyller på en trakt (i alle fall ikke langt unna).

Håper det ordner seg for valpen din!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...