Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mir har lenge hadd litt variert matlyst. Noen dager lager magen hans veldig rare lyder, litt sånn romle i magen lyder og på slike dager har han ikke lyst på mat(ikke pølse engang!) og virker litt mer daff en vanlig. Har tenkt på å dra til vetrinæren en tur, men plutselig er han helt normal igjen og spiser opp all maten sin og vel så det.. Men så kommer det en dag eller to i slengen hvor han nesten ser ut til å være redd matskåla si igjen :blink: Har vel vært slik av og på over en måned nå? Det startet med at vi byttet fôr fra vom & hundemat til proplan pga ørebetennelse. Han ble faktisk kvitt ørebetennelsen nesten på dagen etter å ha byttet fôr, men Mir var ikke så fornøyd med å gå fra deilig, saftig vom & hundemat til disse tørre kulene..

Noen som har erfaring med noe liknende?

Guest lijenta
Skrevet

Kan være en protein allergi ute å gå og hvis hunden nå går på allergi foret til noen tørrforfabrikat og øreverket er borte. Allegier har en tendens til å begynne som øreverk og fortsette som sopp som blir kronisk eller soppen kommer og får øreverk fordi soppen er der og gir hevelser. Men en hund som har allergi har også gjerne mer vaske tendenser og svakere poter/lettere for sår/lettere for å bli rød rundt på potene og mer rød rundt endetarmen.

Skrevet

Har fôr innvirkning på ørebetennelse da?

Men hva med å prøve noe annet en proplan? Virker jo som om han får vondt i magen av det.

Tydeligvis.. Vi var hos vetrinæren med ørebetennelse to ganger på kort tid og måtte dope han ned og rense skikkelig. Ble liksom aldri kvitt det helt. Så sist vi var der sa vetrinæren at om vi ikke blir kvitt det nå må vi begynne å utrede allergier, men før vi gjør det kan vi prøve å skifte fôr for sikkerhetsskyld. Jeg er bare overlykkelig over at han ikke har middallergi eller liknende :) Nå er jo ørene hans rene og pene :)

Vi har prøvd å bytte for en del.. Først prøvde vi ett fra Hills, men det rørte han så og si ikke. Så prøvde vi Proplan basert på laks, det virket å være ok, men det er så utrolig små biter på de så han fikk de i halsen og gikk å spytta fôr utover gulvet vårt.. :P Nå får han Proplan med lam & ris. Har ikke lyst til å bytte fôr enda en gang nå.. I perioder spiser han jo godt uten å vise tegn til å ha vondt i magen.

Skrevet

Sluker han maten da? Kan det være at han har mye luft i magen, og får hard og vond mage?

Han slukte maten sin før, men nå tar han det relativt med ro. Han har stort sett veldig ok avføring, fast og fin, men ofte helt til slutt så rinner det litt.

Skrevet

Viss han liker vogh har ikke de forsjellige typer da? Er jo ikke sikkert han reagerer på alle. Viss han feks reagerer på kylling så kan det jo hende han tåler den med laks. Eller omvendt. Eller om han reagerer på okse så har de jo en med bare kylling feks. Ellers så kan det jo hende at han bare har en dårlig periode. Han er jo ikke ferdig med alle pubertetene og slikt enda, men om det virker som han er dårlig, type vondt i magen el. så ville jeg byttet for.

Skrevet

Viss han liker vogh har ikke de forsjellige typer da? Er jo ikke sikkert han reagerer på alle. Viss han feks reagerer på kylling så kan det jo hende han tåler den med laks. Eller omvendt. Eller om han reagerer på okse så har de jo en med bare kylling feks. Ellers så kan det jo hende at han bare har en dårlig periode. Han er jo ikke ferdig med alle pubertetene og slikt enda, men om det virker som han er dårlig, type vondt i magen el. så ville jeg byttet for.

Jo, de har jo mange typer, men å finne ut hva det er han reagerer på ser jeg for meg kan være en meget lang prosess..

Pjokken er jo bare 10 mnd, så at det bare er en "periode" er meget sannsynlig :) Skal ikke mye til før jeg blir bekymret vettu.. hehe :innocent: Har tenkt litt grundigere på det i dag og det virker som romlingen kommer når han har spist veldig lite eller ingenting til kvelds.. Nå er det lenge siden jeg har gått lenge uten mat, men kan erindre at magen min også lager noen liknende lyder om jeg utsetter meg selv for slik tortur :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...