Gå til innhold
Hundesonen.no

Dugnad i hundeklubber.


trulte
 Share

Recommended Posts

Igår hadde hundeklubben dugnad ved klubhuset vårt. Banen skulle rakes, og det skulle legges på mer grus. Klubben har så vidt jeg vet litt over 100 medlemmer, og 5 møtte på dugnaden. Syns jo dette er forferdelig dårlig oppmøte til at vi er såpass mange, og lurer på hvordan det er i andre klubber.

Jeg skjønner jo at det kan være vanskelig å finne en dag som passer for absolutt alle, men at bare 5 av over 100 møtte tviler jeg er fordi alle de andre ikke kunne...

Vi må ha en dag til med dugnad i neste uke for å bli ferdig, og håper på at det kommer flere da :-)

Hvordan er det i din klubb?

Har dere dugnader?

Er det "obligatorisk" oppmøte? Skjer det noe med de som ikke møter?

Er det vanskelig å få folk til å møte?

Forslag til hvordan man kan få flere til å stille opp på dugnader o.l?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er jeg ikke medlem av noen hundeklubb, men merker at interessen for å bidra på dugnader er laber i de fleste klubber. F.eks er det i guttungens fotballklubb svært få som stiller til dugnad, selv om klubben trenger penger. Nå ble det på forrige foreldremøte vedtatt at de som ikke stiller til dugnad skal betale "bot".

I borettslaget jeg bodde tidligere startet de med å belønne de som deltok på dugnaden med 75,- pr time. Det førte til at gamlingene kastet seg over dugnadsarbeide.

Jeg vet at en hundeklubb belønnet de som møtte med et halvt års gratis medlemsskap, noe som førte til økt fremmøte, men klubben tapte jo litt penger på det da, så de gjorde ikke det året etter.

Ellers vet jeg at noen har "fest" etter endt dugnad, med pølse og brus til de som stilte opp, og litt mer senere utover kvelden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor mange i klubben er aktiv da, TS?

Jeg vet om at det er mange som er medlem i hundeklubber, men som aldri er aktiv der. Det blir feil hvis man krever at de skal møte opp på dugnad.

Er ikke helt sikker på hvor mange som trener aktivt,men kanskje 20-30? Mener heller ikke at de som ikke trener skal være nødt til å stille.

Er synd det er blitt sånn at færre og færre stiller på dugnader, men det er vel kanskje slik samfunnet er blitt. Folk har mer enn nok med andre ting og forpliktelser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er ikke helt sikker på hvor mange som trener aktivt,men kanskje 20-30? Mener heller ikke at de som ikke trener skal være nødt til å stille.

Er synd det er blitt sånn at færre og færre stiller på dugnader, men det er vel kanskje slik samfunnet er blitt. Folk har mer enn nok med andre ting og forpliktelser.

Ikke minst: dugnad er ikke noe for folk som vil pleie sitt ego.. Mange hundefolk har veldig mye ego :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns det burde være to medlemspriser i klubber. En for de som ikke er "aktive" og som ikke har interesse eller tid til å stille opp i parkeringa på utstillinger eller jobbe dugnad, og en rimeligere pris for disse som bruker store deler av sin fritid på å få klubben til å gå rundt.

Jeg hadde gjerne betalt en hundrelapp eller to eller tre mer i året for å betale meg vekk fra slikt arbeid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvem er igjen til å ta sånt arbeid da?

Nei si det. Jeg er full av beundring for disse få sjelene som står på for den lokale hundeklubben. Men selv kjenner jeg ikke at jeg har energi eller klarer/orker å prioritere det. Nå høres det vel ut som om jeg ikke vil gjøre en innsats i det hele tatt. Det stemmer ikke helt. Jeg er kontaktperson for fylket mitt i raseklubben i tillegg til at jeg er redaktør for bladet vi gir ut. Dermed klarer jeg ikke å engasjere meg i den lokale hundeklubben.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Syntes det blir mer og mer av få ildsjeler som driver frivillig arbeid. Vet at noen steder så blir du belønnet i en eller anne grad for å stille på dugnad og at det stortsett fungerer godt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I min klubb kan man betale som vanlig medlem eller husstandsmedlem. De som møter opp på dugnad har fortrinnsrett på kurs. Vi har ganske mange dugnader, ca 4 i året. Det er ca 300 medlemmer i klubben, og det kommer 10-30 medlemmer på dugnadene, og det er som regel de aktive medlemmene :)

Man kan regne med ca 10 % oppmøte på dugnader, har jeg hørt. Men om det er 10% av betalende eller aktive medlemmer... :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette med dugnad er noe man sliter i innen alle grener av idrett, i borettslag osv.

Husker godt da jeg hadde hest på rideskolen, hvor irriterende det var at vi var en gjeng som alltid stilte, mens mange andre, oftest de samme, dreit i å komme.

Så i ryttersportsklubben har de nå innført et visst antall dugnadstimer for alle medlemmer.

Disse timene kan brukes på forskjellige aktiviteter, rydding av området, hjelpe til på stevner og slike ting.

De som ikke gjør unna alle sine dugnadstimer må betale pr time de ikke har tatt.

Hvor mye er jeg ikke sikker på.

Synes egentlig det er en god løsning,

For meg er dette med dugnad og klubbarbeide grunnen til at jeg ikke lengre er medlem av den lokale hundeklubben.

Jeg benytter meg ikke av treningstilbudet, eller området de disponerer.

Så jeg ser egentlig ingen grunn til at jeg skal jobbe der for å holde det i orden.

Ergo har jeg valgt å være medlem i raseklubbene for mine raser i stede.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...