Gå til innhold
Hundesonen.no

mor er borte og ungene sultne! : (


Recommended Posts

Skrevet

Hei! :)

kattemor gikk ut ca kl 3 idag og er ikke kommet tilbake enda, vi er veldig bekymret!

det virker som ungene er veldig sultne, men vil ikke la seg mate, vi har prøvd å gi dem tørrfor for kattunger, velling og gourmet kattemat, men de vil ikke ha noe! :(

er det noen som har en anelse om hvordan og hva vi kan mate dem med?

Takk på forhånd! : )

ps. kattungene er 4 uker.

Skrevet

Sånn kaffefløte som man får på kafè i små kuvertbegre har jeg lært at er livreddende for små puser. Det er jo førstehjelp, men hva de skal ha på sikt, kan vi vel google litt om :) Får håpe pusemamma kommer tilbake snart, da :hug:

"By the age of three weeks, and certainly by four weeks, kittens should be interested in drinking from a shallow dish. A small amount of finely ground solid food (turkey or beef baby food works well) can be introduced at four weeks and added to a dish of formula, starting the road to weaning (which can be completed by six to seven weeks).

Kittens should steadily gain weight (approximately 10 grams per day). If there is no weight gain, or if a kitten seems too quiet or is crying excessively, it should be seen by a veterinarian"

Formula: Spesiell morsmelkerstatning fra veterinær eller dyrebutikk.

Skrevet

Link

Nå er de altså store nok til å drikke av skål. De bør også ha begynt å spise litt, så du har kanskje noe kattungemat i huset? Ellers bør du nok ringe veterinærvakta for å få råd og det du trenger av morsmelkerstatning. De bør vel ha mat ca hver tredje time. Får håpe ammehjelpen på FB kan trå til :) De kan ikke være uten mat til i morgen. Nå er det dessuten helligdager, så det er stengt overalt.

Skrevet

Skjær opp brød i terninger og dypp i kattemelk/kaffefløte, eventuelt kan du gi dem fiskepudding. Dette fikk våre kattunger når mammaen deres døde(påkjørt). Frem til de ble intreserte i oppbløtt kattemat/Våtfor.

Skrevet

fikk i dem litt søtnet velling, er dette bra for dem? :)

Hva lager du vellingen av?

Husk å massere magen og igrunnen imitere moras slikking for å stimulere bæsjinga. Eller er de så store at det går av seg selv nå?

Skrevet

bløt opp kattungefôret du har, om det er et av god kvalitet. Lag en velling av dette og "tving" i de de første munnfullene. Kattunger er stort sett MYE tregere til å spise på egenhånd enn det hundevalper er.

OM du har noe rå karbonadedeig og et egg så er dette ennå bedre, og noe som kattunger vanligvis lettere vil spise. Dette er IKKE fullfôr, men er greit som en nødløsning til mora forhåpentligvis kommer tilbake.

Melkerstatning er greit, men siden de er 4 uker gamle er det ofte ikke nok næring i dette. Men vil de ha det, så gi de det.

Alternativt lag egen av geitemelk, eller til nød fløte (laktose og kattunger er en heller dårlig kombinasjon, men fløte går). Ha i litt egg her også.

Blir moren borte lenge så må du finne fullfôr varianter. Royal Canin's "babycat mousse" er et bra og næringsrikt alternativ, babycat likeså (tørre biter). Babycat kan evt bløtes opp og gis som grøt. Varm det gjerne opp bitte litt også. Kattunger liker kroppstemerert føde ;)

  • Like 1
Skrevet

Hva lager du vellingen av?

Husk å massere magen og igrunnen imitere moras slikking for å stimulere bæsjinga. Eller er de så store at det går av seg selv nå?

4 uker gamle så klarer de dette selv. Moren hjelper ofte fortsatt til, og kattungene kan være litt uvillige. Men de klarer det. Så ingen krise om man ikke få stimulert de. Men lurt å gjøre uansett da de kan ha svelget en del luft og det gir vondt i små kattemager.

Samme med temperaturen. 4 uker gamle kattunger regulerer temperaturen fint selv, men de er små og blir derfor likevel fort kalde. Så en varm lun plass er nødvendig. Og de elsker jo alltid varmekilder. De er jo katter.

  • Like 1
Skrevet

hmm, er trøtt, har satt fram vann, katte mousse, og tørrfor samt jeg har tvangsfort dem noe. tror dere jeg kan gå å legge meg? trøøøøtt

takk for alle tips og råd! veldig hjelpsomt :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Australian shepherd = aussie, er en amerikansk rase. Blir ikke inkludert i de australske gjeterhundene. @indie; om du er interessert så arrangerer klubben for australske gjeterhunder (ANG) rallykonkurranse i pinsen, på Galterud. Der dukker det opp cattledogs og kelpie iaf
    • Kromfohrlander er vell mere terrier. Er dem enkle hunder? Kooiker er vell en spaniel. Må dem da brukes til jakt?
    • Er det noen som har kjennskap til dem? Virker de som all right hunder med bra gemytt? Noen issus på dem? . Er de to rasene ganske like? Er dem litt som poteten som kan brukes til alt?
    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...