Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Men det er jo nettopp dette folk prøver å fortelle deg; det er ikke hva DU mener er bra nok som teller. Overhodet ikke. Les innleggene ovenfor, hvilke tester, utstillinger og bruksprøver Border collien må gjennom før man kan vurdere å bruke den i avl. Den skal bedømmes både fysisk og psykisk av andre erfarne mennesker og eksperter offisielt, før du kan vite om den kan brukes i avl. Har du f.eks. tatt noe så enkelt som øyelysning av hunden din?

Hvis det var godt nok at alle hundeeiere som syns sin egen hund var "topp" fikk bruke den i avl, så hjelpes meg...

Jamen jeg skjønner da det att jeg ikke kan se om hunden min egner seg til avl uten att noen med mere peiling til å se på også, det har jeg da skjønt. Pappillon her oppe fortalte meg jo hvor jeg burde sjekke og snakke med folk.

Edit: og en ting til, jeg har ikke hatt noen helse skjekker på han i det hele tatt, han er jo bare 8 mnd enda..og det å leie han ut til avl HVIS han egner seg til det og har alle helse skjekker i orden så kommer ikke det til å skje på maaaange år. Men egner han seg ikke til det så okei da får han bare være min lille "enestående" voffs xP :)

Guest Gråtass
Skrevet

Kanskje du burde slutte å uttale deg om ting du ikke har noe informasjon om? Jeg er rett og slett dritt lei av de negative kommentarene dine! Du er helt tydelig negativ til både meg og Nora, så jeg gidder videre ikke høre eller svare på noe du skriver. Da får du sende.meg en PM.

Jeg har god informasjon om akkurat dette, for det var jeg som skrev e-posten til deg. Jeg har ingenting i mot hverken deg eller din hund, jeg har i mot at du i det ene innlegget omtaler det som om det er alle andres feil at du kjøpte en hund med dårligere forutsetninger enn andre. Jeg har ikke noe behov for å ta dette på pm. OT-slutt.

Skrevet

Jeg har god informasjon om akkurat dette, for det var jeg som skrev e-posten til deg. Jeg har ingenting i mot hverken deg eller din hund, jeg har i mot at du i det ene innlegget omtaler det som om det er alle andres feil at du kjøpte en hund med dårligere forutsetninger enn andre. Jeg har ikke noe behov for å ta dette på pm. OT-slutt.

Siden du tydeligvis ikke skjønte hva jeg sa: Jeg sikta ikke eposten, men til at du sier jeg ikke fulgte råd og veiledning jeg fikk. Hvordan i alle dager kan du vite at jeg ikke gjorde det? Du vet jo ingenting om hvordan jeg undersøkte denne oppdretteren. Og om jeg ikke hadde kjøpt henne, hadde jo valpene forsatt havna hos noen.. Så det jeg vil frem til, det er jo oppdretters feil at han avler på slike hunder! Ikke kjøperen som blir lurt!

Skrevet

Caro: Jeg synes ikke dette høres så ille ut jeg:) Du gjeter tydeligvis med hannen din, noe som er viktig dersom man skal avle på BC. Du virker oppriktig interessert i å "lage" gode hunder - det er det viktigste. Gjør som Gråtass sier, kom deg avgårde på prøver (både som tilskuer og med egen hund), gå på kurs, få hundene sjekket helsemessig, lær masse av de som kan det. Lykke til!

  • Like 3
Skrevet

Caro: Jeg synes ikke dette høres så ille ut jeg:) Du gjeter tydeligvis med hannen din, noe som er viktig dersom man skal avle på BC. Du virker oppriktig interessert i å "lage" gode hunder - det er det viktigste. Gjør som Gråtass sier, kom deg avgårde på prøver (både som tilskuer og med egen hund), gå på kurs, få hundene sjekket helsemessig, lær masse av de som kan det. Lykke til!

Jeg er helt enig med deg, Aya! Alle har vært nybegynnere en gang, og det er ingen ting i veien med å ha ambisjoner og å lære mens man går. Jeg tror trådstarter har masse å lære, og synes det virker som at Caro VIL lære. Det er det viktigste av alt :). Men vent noen år med å starte oppdrett - ting tar tid!

Selv vil jeg mer enn gjerne få avle frem hunder en gang i livet. Jeg har hatt vannhund i 7 år nå, men kan altfor lite til at jeg føler jeg på egne ben kunne startet et oppdrett fra bunnen av. Men man lærer masse av andre seriøse folk og om man, som Gråtass sier, allierer seg med erfarne folk tar man et stort skritt i riktig retning :)

Lykke til :)

Skrevet

Tusen takk Aya og Maria, jeg skal begynne å menge meg mer med seriøst med BC folk og gjetere for å lære, og jeg vill lære masse! :)

Åneida jeg kommer nok ikke til å starte med avl før maaaange år i framtiden og da forhåpentligvis finne noen som vill hjelpe meg med de tingene jeg er usikker på osv. :)

  • Like 4
Skrevet

Enig i det Aya og Caro skriver. Synes trådstarter virker ivrig etter å lære og iom oppdrett ligger mange år frem i tid er det jo ikke kunskapen hun sitter med nå som preger oppdrettet, men det hun lærer årene fremover ogda er det jo viktig å kunne stille spørsmålene andre synes er "selvsagte" enn å bare holde munn i fykt for å bli ledd av og hengt ut og heller ti still og ikke få infoen hun trenger.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...