Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har faktisk aldri hatt en hund som makulerer lekene sine. Tilogmed Oscar leker forsiktig med dem, aldri ødelagt en ball eller bamse. Så kommer Chingu i hus, og hun elsker å leke med baller og leker. Men de varer max 2 minutt før de er makulert så til de grader. Tilogmed en stor ball Oscar ikke har klart å lage et merke i, er skikkelig tykk og hard Tok henne bare sekunder å rive i fillebiter. Så fins det noen baller og slikt som tåler hunder som er slik? eller får jeg bare kjøpe billige tennisballer og tenke på det som forbruksvare ? hehe.

Regner med noen her inne også har hunder som behandler leker slik, og har dere funnet noe som faktisk holder ?

Skrevet

Jeg har også en som makulerer alt om hun får sjansen! Alt av merke Kong pleier å være litt mer solid. F. eks. de vanlige, røde kong-lekene, som jeg fyller med leverpostei og så putter i fryseren. Star mark sine leker er også god kvalitet.

Mye har også å gjøre med hvordan man lar hundene leke med lekene sine. Her i huset blir taulekene kun brukt til kontrollert drakamp sammen med meg. Samme med baller, de leker vi med ute, ved at jeg kaster og hun henter tilbake og leverer til meg. Etter lek blir de ryddet bort. Veldig mange gjør den feilen at de lar lekene ligge fremme, og da blir de jo kjapt tygget i stykker. Det sier seg jo litt selv at med den kraften de fleste hunder har i kjeven er kosedyr og lignende ett lett bytte. Her blir alt ryddet bort når jeg bestmmer det, før de begynner å ødelegge. Skal hun ha noe som kan ligge fremme som hun kan tygge på gir jeg henne heller ett bein.

Skrevet
Everlasting TreatBall synes jeg funker kjempeflott. Dama i butikken sa hun hadde hørt om en hund som hadde ødelagt den, resten av tilbakemeldingene var positive. Her har den overlevd shibatesten og mopsetesten, fortsatt nesten uten en skramme
Skrevet

Takk for tips :) Ja har hatt noen leker liggende fremme i senga til Oscar,han pleier hvile hodet på et par bamser når han sover. Han har aldri herja og lekt med dem inne, mer kosa med dem. Så tenkte ikke helt på det, nå er de fleste makulert av Chingu. Så kan ikke ha de liggende fremme slik lengre nei. Ute når vi kaster ball, så ødelegger hun den på vei tilbake til meg. Jeg rekker ikke få den før den er helt herpa hehe. Derfor jeg tenkte på om det fantes en ball som tåler litt mer :)

Skrevet

Kong-lekene pleier å holde litt lenger - men de tåler ikke alt de heller. Passer du på at lekene ikke er tilgjengelig hele tiden, men kun når dere skal leke, vil jeg tro kong-lekene skulle holde litt lenger.

Alle konger og alle tau. ellers har vi i alle fall her erfart at leker med MYE lyd (pip, grynt, etc) holder bedre.

Hos oss er det helt motsatt :P

Skrevet

Kong-lekene pleier å holde litt lenger - men de tåler ikke alt de heller. Passer du på at lekene ikke er tilgjengelig hele tiden, men kun når dere skal leke, vil jeg tro kong-lekene skulle holde litt lenger.

Hos oss er det helt motsatt :P

Åja:lol: Monti har per dags dato ikke ødelagt noe. Spist noen sokker, da. Men ikke ellers, tror jeg. Men Fanta var en skikkelig makuleringsmaskin. :P Og hun ødela aldri grisen sin feks. Vi oppfattet det sånn at hun ikke tygde så mye på den når den uansett gryntet nesten bare du kikket på den.. :lol:

  • Like 1
Skrevet

Åja:lol: Monti har per dags dato ikke ødelagt noe. Spist noen sokker, da. Men ikke ellers, tror jeg. Men Fanta var en skikkelig makuleringsmaskin. :P Og hun ødela aldri grisen sin feks. Vi oppfattet det sånn at hun ikke tygde så mye på den når den uansett gryntet nesten bare du kikket på den.. :lol:

:rofl:

Leela har vel hatt tre grynte-griser som virkelig har fått gjennomgå :lol: Alle andre pipeleker skal også dø. Men Tussi-bamsen hun har hatt siden vi fikk henne er like fin - sett bort i fra at ørene er tygget av. Den skal bare koses med, fortenk :aww: Tennisballer og slikt har hun heller ikke ødelagt, men den ballen med pip i var vel død etter knappe 5 min. :rofl:

Beklager OT :icon_redface:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...