Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hallo!

Har da vært ute og gått tur med hunden i flere timer idag. Da jeg kommer hjem, legger hunden min seg på stuen. Jeg drar bort et lite ærend og kommer hjem. Da jeg roper på hunden, kommer han ikke. Etter flere forsøk, går jeg til han. Da ligger han bare og logrer med halen. Og fikk ikke til å reise seg opp. Da han etter hjelp, fikk til å stå, gikk han såvidt fremover før han la seg ned igjen. Kan hunder bli så stive at de ikke klarer å reise seg opp, og så vidt gå? Eller kan det være noen form for skade? Har klemt på han, og det virker ikke som om han har vondt.

Hilsen en bekymret eier

Skrevet

Hofteleddsdysplasi er det første jeg tenker på når jeg leser innlegget ditt. Det er en sykdom som rammer først og fremst større raser. Det kan gi bl.a. halthet og problemer med å reise seg.

Du bør nok ta en tur til veterinæren og be om å få røntgen-undersøkt hunden din. Om ikke annet så for å utelukke noe alvorlig. Det kan være andre ting som lett lar seg behandle.

Skrevet

Hunder kan bli støle og stive på samme måte som oss, men det der høres jo ekstremt ut, og de skal ikke bli så stive om de er i normal god kondisjon. Tror nok jeg hadde blitt rimelig bekymra selv.

  • Like 1
Skrevet

Vanlig tur skal de vel ikke bli SÅ stive av at de ikke klarer å reise seg. Så her kan det ligge noe annet bak. Veterinær er nok lurt ja for å sjekke om det er noe galt.

Guest lijenta
Skrevet

Tror nok jeg hadde sett det litt ann, men ble ikke hunden bedre til mangag hadde jeg ringt vetrinær. Kan ha fått seg en skikkelig strekk, blitt støl elelr fått en skikkelig vridning. Ta det med ro i morgen og hold hunden varm. Altså påsketuren bør gå i solveggen .

Guest lijenta
Skrevet

Så bare på bildene han hadde lagt ut fra turen dem har vært på i dag og det ga i hvertfall meg en påskefølelse. Siden vi har såpass lite snø her jeg bor nå så regner jeg med at påsken går bort i lukt fra gjødselsprederen i steden for fine turer. Derfor utrolig deilig å se påskebilder før påske

Guest Yellow
Skrevet

Har ikke hunden vært i særlig mosjon den siste tiden, og plutselig får seg en skikkelig "hardtur", så er det normalt å være litt støl, slik som vi mennesker gjerne blir.

Men problemer med å reise seg opp hørtes ikke helt normalt ut, nei, spesielt ikke om hunden ellers er i fyr og flamme når du kommer hjem og kommer springene bort til deg.

Ville sjekket det ut.

Håper det ikke er noe alvorlig!

Skrevet

Enig med Havanaiselove; dersom hunden får en real tur på flere timer, som du skriver, kanskje etter en litt roligere (?) periode, kan de fint bli stive og støle, slik som oss.

Har turen deres kun vært på asfalt og hardt underlag, er det også lettere å bli stiv i kroppen.

Er du sikker på athan faktisk ikke klarte å reise seg selv? Jeg mener, kan han bare være så sliten at han ikke gidder? (Dette vet du jo best selv, ble bare naturlig å spørre). Min GD gidder ikke reise seg for godis engang, hvis han er skikkelig sliten.

Håper uansett det ikke er noe alvorlig, fint at du skal sjekke det opp. Lykke til!

Skrevet

Se ann til imorgen hvordan han er, MEN du skal ikke holde han helt i ro dersom han er støl, da bør han få rolige turer i bånd.

I støle muskler er det masse avfallstoffer som må føres bort via blodsirkulasjonen (akkurat som hos mennesker), derfor bør den få rolig bevegelse (evt rolig massasje eller strykninger over stølt område) og om man kan de så bør hunden stretches/tøyes ut rolig, men dette skal IKKE gjøres dersom du ikke kan det.

Neste gang kan det være lurt å tenke over at hunden trenger både oppvarming og ned trapping av aktiviteten før den blir satt inn i bilen, man kan få veldig støl hun dersom man setter en varm og sliten hund rett inn i bilen uten at den har "gått seg ned" litt ;)

Hvor gammel er hunden din?

Skrevet

Takk for svar!

Idag var Linus mye bedre! Fikk seg en liten tur idag. Var vel bare virkelig stiv. Det hadde vært ei stund sia sist vi var på en slik tur. Bør kanskje begynne varme han litt opp på forhånd, før vi går på slike turer. Vi gikk noen kilometer opp til ett fjell. Føret var varierende, enkelte plasser gikk både hund og menneske gjennom snøen (hvor det var veldig dypt), andre plasser ikke :twitch:.

Linus er 5, snart 6 år. Han er ikke akkurat overtrent. Han er mer som en "vanlig" hund. Hvor han får mindre lange turer i hverdagene (turenes lengder i hverdagen varierer utifra hvor god tid jeg har) , og lange gode turer i helgene :twitch:

Skrevet

Så godt å høre! Fint at det ikke var værre! :)

Kan nok være lurt, både for to- og firbeinte, å starte forsiktig (varme opp) foran langturene framover!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...