Gå til innhold
Hundesonen.no

Blandingshunder...


Kristine55
 Share

Recommended Posts

Vi kjøpte Balder for 5000,- men han kostet egentlig 6000,- og mange mener dette er dyrt for en blanding, men hvorfor skal renrasede være mer verdt enn blanding? På grunn av utstilling? vi hadde i utgangspunktet lyst på en renraset schæfer, men det er så utrolig mye HD og feil med de og da vi fant Balder, med HD frie foreldre så bestemte vi oss ganske kjapt:) Vi er jo fortsatt ikke sikret at Balder ikke kommer til å få HD, men dette skal røntges når han er rundt 1 år gammel, han har akkurat vært hos veterinæren og hadde ingen feil foreløpig:) Fins mange utrolige vakre, snille og friske blandinger der ute, selvfølgelig er jeg imot blandinger som er helt feil, men ta foreksempel: Bulldog som ikke kan ha en naturlig fødsel og som får vedig mye problemer med tett nese og sår i hudvikene, raser hvor øynene bare renner og blir røde, hunder som blir avlet for å løpe og har pukkelrugg og alt for lange bakbein i forhold til forbeina, hunder som får for lang rygg og dermed får ryggproblemer:) Jeg syns rasehunder og blandingshunder går for det samme og måtte bare skrive dette ettersom det er så mange som reagerer på blandinger, syns ikke blandinger er noe feil så lenge det er to sunne og friske foreldre med omtrent samme størrelse:) Jeg er ihvertfall stolt eier av min blandingshund Balder:)

post-10840-0-78334700-1330695719.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Fint at du er fornøyd med hunden din- ingenting er bedre enn det. Resten av innlegget ditt kan du få fornuftige svar på ved å bruke søkefunksjonen her inne og sette tema "blandingshund".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En rasehund er dyrere blant annet på grunn av alle helse- og mentaltestene som utføres på slekten. Det er jo kjempebra at foreldrene til din blanding ble sjekket for HD, men det er jo langt ifra alle som bryr seg om det når de blander raser.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kunne da bare kjøpt en schæfer fra HD-frie foreldre? Det er jo ikke slik at det er umulig å oppdrive akkurat. Regner med at foreldrene til din hund er testet for alt som det testes for på disse rasene og sånn og, at du ikke bare hengte deg opp i HD? Siden det er viktig for deg med et godt utgangspunkt for en frisk hund mener jeg.

Rottweiler:

  • ID-merket og HD/AA-fotografert/diagnostisert i henhold til NKK’s godkjente regler. Øyelyst av autorisert øyelyser.
  • Albueledd (AA): Hvis en av hundene som skal parres har minimale forandringer i albueleddet, skal partneren være fri for forandringer.
  • Utstilt på offisiell utstilling anerkjent av NKK. Tispen må ha oppnådd minimum Exellent etter fylte 2 år. Hannhunden må ha oppnådd Exellent etter fylte for to år for to forskjellige dommere. (AR kan gi dispensasjon fra krav under denne bokstav etter mottak av skriftlig begrunnet søknad).
  • Begge foreldredyr skal ha gjennomført funksjonsanalyse (FA) godkjent av NKK. Utgangspunktet er at begge avlsdyrene skal ha bestått FA. Dog tillates at ett av avlsdyrene har gjennomført FA med godkjent skudd, men har godkjent karaktertest eller gjennomført mentalhundbeskrivning (MH) i tillegg. Mentalhundbeskrivning (MH) må gjennomføres mellom 12-24 mnd for å være godkjent uten diskvalifiserende feil. Godkjent ZTP ansees som tilfredsstillende mentaltest.

Schæfer:

  1. Krav til avlsdyret

    1. Alle hunder må før de anvendes i avl være avlskåret i samsvar med Tysk avlskåring i et av WUSV’s medlemsland eller Avlskåret/Avlsgodkjent i henhold til NSchK Norsk Avlskåring.
    2. Aldersgrenser.

      1. Tispe som skal anvendes i avl må ikke pares før fylte 18 måneder.
      2. Hannhund som skal anvendes i avl må være fylt 2 år.

[*]Innavl.

  1. Innavl sterkere enn 2-3 eller 3-2 er ikke tillatt. (Gjelder også innavl på individenes hel-/halvsøsken.)

[*]Dersom begge foreldre i en kombinasjon har fått tildelt HD-indeks fra NKK skal denne benyttes. Total indeks for kombinasjonen må være minimum 200.

[*]Følgende gjelder hvor det ikke er tildelt HD-indeks til ett eller begge foreldredyr;

1.5.1 Hunder med HD grad C kan kun pares med hunder grad A eller B.

[*]Hunder med AA svak grad kan kun pares med hunder som er fri AA.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi kjøpte Balder for 5000,- men han kostet egentlig 6000,- og mange mener dette er dyrt for en blanding, men hvorfor skal renrasede være mer verdt enn blanding? På grunn av utstilling? vi hadde i utgangspunktet lyst på en renraset schæfer, men det er så utrolig mye HD og feil med de og da vi fant Balder, med HD frie foreldre så bestemte vi oss ganske kjapt:) Vi er jo fortsatt ikke sikret at Balder ikke kommer til å få HD, men dette skal røntges når han er rundt 1 år gammel, han har akkurat vært hos veterinæren og hadde ingen feil foreløpig:)

Fins mange utrolige vakre, snille og friske blandinger der ute, selvfølgelig er jeg imot blandinger som er helt feil, men ta foreksempel: Bulldog som ikke kan ha en naturlig fødsel og som får vedig mye problemer med tett nese og sår i hudvikene, raser hvor øynene bare renner og blir røde, hunder som blir avlet for å løpe og har pukkelrugg og alt for lange bakbein i forhold til forbeina, hunder som får for lang rygg og dermed får ryggproblemer:) Jeg syns rasehunder og blandingshunder går for det samme og måtte bare skrive dette ettersom det er så mange som reagerer på blandinger, syns ikke blandinger er noe feil så lenge det er to sunne og friske foreldre med omtrent samme størrelse:) Jeg er ihvertfall stolt eier av min blandingshund Balder:)

Jeg synes ikke rasehunder og blandinger går for det samme. Du vet aldri hva du får med blandinger. Det er ofte liten oversikt over helsetester bakover og liten kunnskap hos oppdretter. Blandingshunder arver sykdommer akkurat som renrasede hunder. Det er ikke som om hvis du blander inn en annen rase, så forsvinner alle de sykdoms- genene.

Jeg vil støtte seriøs avl med å kjøpe hunder fra oppdrettere som helsetester og som avler fordi de tilfører noe bra til rasen. Ikke fordi mora er søt og frisk og de kanskje vil tjene noen penger på ha et kull. Hvis du synes det er mye sykdom hos schæferen, så kunne du jo prøvd å finne en oppdretter som legger vekt på helse?

Bra du er fornøyd med hunden din da. Jeg er også fornøyd med blandingshunden jeg har, men jeg kommer aldri til å kjøpe meg en blanding igjen. :)

Edit: Jeg posta for fort.

Endret av :)Kine
  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi kjøpte Balder for 5000,- men han kostet egentlig 6000,- og mange mener dette er dyrt for en blanding, men hvorfor skal renrasede være mer verdt enn blanding? På grunn av utstilling?

Det er forskjell på hvor mye jobb en seriøs oppdretter legger ned i et valpekull kontra hva som er vanlig ved en tilfeldig parring. I tillegg er selvsagt etterspørsel en viktig faktor, så lenge folk er villige til å betale mer for en renraset hund er de også dyrere. En tristere årsak er at en del renrasede hunder har blitt avlet slik at de ikke er i stand til å føde på egen hånd, men må ha keisersnitt (som er kostbart).

Jeg syns rasehunder og blandingshunder går for det samme og måtte bare skrive dette ettersom det er så mange som reagerer på blandinger, syns ikke blandinger er noe feil så lenge det er to sunne og friske foreldre med omtrent samme størrelse:) Jeg er ihvertfall stolt eier av min blandingshund Balder:)

Jeg er mer opptatt av egenskaper og lynne hos hunden enn rase. Som Husvarm sier er det vanskelig å vite hva man får med blandinger, men det kan det også være med renrasede hunder. Seriøse og gode oppdrettere har (bør ha) kunnskapen og erfaringen til å matche riktig hund med riktig kjøper, men det finnes mange useriøse oppdrettere og mange feller å gå i.

Det er også forskjell på planmessig avl av blandinghunder og blandingshunder som har blitt til ved tilfeldig parring. Min "Karelske bjørnedachs" finnes selvsagt ikke i noen rasebok, han er blanding av Huskey, Malamute, New Foundland og Labrador. Til mitt bruk er han ypperlig, og som omplasseringshund trengte han et hjem.

Jeg syntes uansett ikke folk skal velge hund ut fra prislapp, blir nesten litt skremt av å se hvor "billige" enkelte BCer og huskeyer annonseres på Finn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Teorien om at rasehunder er dyrere enn blandingshunder fordi foreldrene helsetestes og meriteres er tull (selv om man kanskje ikke skulle ønske det). Rasehunder er dyrere enn blandingshunder fordi folk er villig til å betale mer for dem. Markedets matkt. En miniatyrblanding koster glatt dobbelt så mye som en helsetesta og godt meritert hund av min rase...

Fordøvrig er det en sannhet med store modifikasjoner at blandingshunder er sundere. Det stemmer delvis fordi man kan få en positiv effekt ved fullstendig utavl i første generasjon. En del raser sliter under at de har for liten genetisk variasjon. Men samtidig er blandingshunder i like stor grad som rasehunder et resultat av genene de får fra foreldrene sine. Blander du to raser med store helseutfordringer, så er det veldig stor sansynlighet for at blandingshunden kan få problemer fra begge rasene. Ulempen med blandingshunder er at veldig få skjekkes i forhold til helse, men der synder mange rasehundoppdrettere også, og at det kan være vanskelig å vite hvordan egenskaper du får i hunden om det er to veldig forskjellige raser som krysses. Pluss selvfølgelig stor variasjon i størrelse, kroppsbygning og utseende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
    • Ja, jeg har brukt silver shade-dekken til hest om sommeren, og min erfaring er positiv. Materialet reflekterer sollys godt og bidrar til å holde hesten kjøligere, spesielt på veldig varme dager. Det gir også en viss beskyttelse mot insekter, selv om det ikke erstatter et eget fluedekken. Det er viktig å velge riktig størrelse og sikre at det sitter godt, slik at det ikke gnager. Jeg opplevde at hesten virket mer komfortabel, særlig under opphold på beite i solsteiken.
    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...