Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hallo

Jeg har planer om å sykle til min hytte i sommer, det er ca. 9 mil. Jeg har da lyst til å ha med meg min hund, på sykkelturen. Det jeg lurer da, er om det finnes noe håp for en 5 år gammel kongepuddel, å gjennomføre dette. Hunden er generelt i god form og er på turer ofte, men sykling er noe nytt. Er det mulig, om jeg starter å gjøre "Linus" kjent med sykkelen så fort snøen har gått? Har planer om å gjennomføre dette i juli måneden.

Skrevet

Ja det burde vell gå bra det! ;) Bare ta turen rolig, gi han vann ofte og som du sier venn han til sykkelen. :)

Ta noen små turer på sykkel først, så øker du lengden på turene etterhvert ;) :berner:

Skrevet

Ved gradvis økning av lengde på turene bør ikke 9 mil i seg selv være umulig.

Jeg er mere bekymret for såre poter. Hva slags underlag skal det sykles på?

I tillegg kan heteslag være et problem, så du bør sykle på en kald dag.

Skrevet

Takk for svar!

Jeg kommer til å sykle på ren asfalt. Finnes det evt noe for å beskytte potene med da :twitch: ?

Potene kan beskyttes med potesokker. Jeg kjenner ikke til hvilke type potesokker som vil egne seg på asfalt.

9 mil på asfalt er etter min mening i å anbefale fordi asfalt er et hardt underlag å løpe på. Belastningen på ledd blir stor. Det anbefales for eksempel ikke å trave eller galoppere med hest på asfalt. Nå vet ikke jeg om hd og ad status er kjent på hunden? Jeg ville ikke ha syklet så langt uten visshet om at hunden ikke har hd eller ad.

Jeg bodde sammen med hundekjørere da jeg var student. Hvis jeg husker riktig så trente ikke de hundene hvis temperaturen var over 14 C. Dette skyldes en kombinasjon av fare for heteslag og veistøv (for mye kan ødelegge lungene). Hvis du først skal legge ut på langtur så synes jeg du bør vente til høsten.

Det enkleste blir kanskje å la hunden være hjemme? Da kan du sykle fortere også.

Skrevet

9 mil på ren asfalt ville jeg ikke satset på. Det sliter mye på ledd med et så hardt underlag.

Med mindre du har planer om å sykle så sakte at hunden kan gå ved siden av, men tilogmed det tror jeg vil ta på på 9 mil!

Selv har jeg invistert i en sykkelvogn. Slik til barn, den fungerer ypperlig til hund så den får pauser, og jeg har plass til bagasje i den :)

Skrevet

Takk for svar!

Jeg har også et annet alternativ, det er å ta hurtigbåten, og sykle de resterende meterne til vår hytte ( Har hytte i Bjugn,tar båt ifra Trondheim) Da lurer jeg på om man kan ta med seg hundene på hurtigbåten :icon_confused: ?

Skrevet (endret)

Sjekk selskapets hjemmesider. Har hatt med hund på hurtigbåt mellom Hitra og Trondheim, men jeg vet ikke om det er samme selskap som trafikkerer Trondheim Brekstad.

Endret av ELH
Skrevet

Ja, du kan uten problem ta med hund på hurtigbåten mellom Trondheim og Brekstad :) Du må bare sørge for at du setter deg der det ikke er gulvteppe, som vil si rett ved kiosken (på den store).

Ang det å sykle fra Brekstad til Bjugn med hund, så har jeg vært meget skeptisk til det. "Hovedveien" er forholdsvis rett fram til Ervika, men der er 80sone. Det går også en liten vei, med mindre trafikk. Den er derimot smalere, med 80- og 60soner vekselvis.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...