Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundegård til liten Border Collimix, tips mottas med takk :)


Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg er ny på dette forumet, men ble anbefalt av noen jeg kjenner. Så tenkte jeg kunne spørre her.

Vi har en herlig Border Collie mix på snart 6 mnd. Hun er rolig inne, og aktiv ute. Og kjempe glad i å være ute. Nå har vi brukt bånd, da jeg er hjemme i permisjon og kan følge med henne ute. Og i tillegg er hun på verandaen vår.

Til sommeren tenker vi å bygge en hundegård til henne, da det ser ut som hun trives godt ute.

Hun får masse turer, og får løpe fritt daglig på turområder, litt vanskelig er det nå som det er så mye snø overalt, men når våren kommer blir det enda mer løping uten bånd. :)

Så hun skal ikke ha hundegård for å løpe i, men trenger likevel tips til hvor stor den bør være, hvilket underlag er best? Hun liker å grave i snøen, og regner med hun kommer til å grave en del i jord også :P

Takk for svar! :)

Skrevet

Hunden vil vel like den så stor som mulig vil jeg tro :) Så jeg ville laget den så stor jeg kunne, med tanke på plass og penger. Underlagt ville jeg helst hatt gress eller grus, men om hun graver er det mange som bruker heller eller betong. Betong må jo kanskje spyles for tiss ol. regelmessig. Jeg synes det høres litt hardt ut, men om hun er der mens det er fint vær, kan du jo legge ut et gammelt teppe eller to, som hun kan dra med seg og ligge seg på. Jeg ville også hatt et solid hus om hun skulle vært der i stygt vær, og netter. Om man har betong, er det lurt å ha litt helling til en side, slik at regnvann ikke vil samle seg i en dam på midten for eksempel :) Også ville jeg hatt en venn til henne om hun skulle bodd ute netter ol.

Ellers har jeg ikke noe å komme med. Har ikke hundegård selv :)

Skrevet

Ser at mange bruker heller i hundegårdene sine - eller singel (grus). Fordelen med grus er jo at evt urin renner ned - men uansett bør man jo spyle hundegården jevnlig for å unngå lukt.

Ang. størrelse - jo større, jo bedre.

Og ja, mange hunder synes det er meeeget kjedelig og trist å stå i hundegård sånn helt alene. Det blir fort bjeffing av sånt også. Så med èn hund i hus (av selskapshundrase) hadde jeg heller basert meg på å være ute sammen med den, eller latt den være inne sammen med resten av familien.

Susanne

Skrevet

Heeey, vi skal også bygge hundegård til vår BC på 8 mnd til sommeren..vi skal lage den så stor som mulig også står det ett lite utehus ved der gården skal stå så vi lager ett lite rom inne der som hunden kan gå ut å inn i. Vi skal også ha heller rundt med gjerdet så han ikke kan grave seg ut med det første ihvertfall, men tror ikke han kommer til å gjøre det. :)

Guest lijenta
Skrevet

Ser at Bordern her liker godt å ligge og følge med på det som skjer. Så en plass som ligger litt opp fra bakken som hunden kan nyte livet på er ikke dumt. I forhold til graving så er det mange som legger armeringsmatter under garden og singel/grus oppå. Men en må huske på at hunden kan hoppe ut av hundegåården også så den bør være så stor at hundehus og platting til å kose seg på ikke er for nerme veggene. Størelsen kommer jo også ann på hvor stor palss dere har til rådighet da og hvor mye penger dere er villig til å bruke på den.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...