Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hundene har lagt sitt elsk på det hvite saueskinnet mitt, så det begynner å se litt skittent ut. Er det mulig å rengjøre det på noe vis? Sist jeg hadde saueskinn prøvde jeg å kjøre det svakt i vaskemaskinen, og kan vel nevne at det ikke var særlig vellykket :D Det saueskinnet gikk rett i søpla.

Skrevet

Jeg bruker å skylle dem på 30 grader i maskin. Med skyllemiddel lukter det godt etterpå også:) Skal fungere fint med ullprogram og milo, men det har jeg ikke prøvd. Synes det blir bra nok med skylling :D

Skrevet

Det finnes spesialsåpe til saueskinn,men vet ikke om det er bedre en å bare bruke Milo. Du må også strekke i skinnet etter vask.

Det er det jeg vet om dette emnet :P

Skrevet

Men ble ikke saueskinnet veldig tovete og flokete etter det? Vet ikke om jeg tør :whistle:

Synes ikke det. Men jeg liker ikke nybørstede og fluffy saueskinn (sånn som man får dem fra garving) Synes de er mye finere med litt tekstur i ulla, mer som sauen egentlig er. Sånn blir de etter skylling. Men tovete og flokete blir de faktisk ikke.

Skrevet

Legge det med pelsdelen ned i snøen og tråkke på det!

Jeg pleier å børste mitt. Det er ikke blitt noe særlig skittent da, annet enn støv, så jeg vet ikke om det hjelper den skiten du har.

Skrevet

Jeg har prøvd meg ut på et par saueskinn uten videre hell. Høyst sannynlig er det trommelen min som er helt på trynet, men problemet er at saueskinnet bli så tungt at det ikke blir sentrifugert ordentlig, og det renner kaskader av vann, blir bittelite og hardt, og bare skikkelig fælt etterpå.

Skrevet

Jeg hiver det på normal vask på 30 grader med vaskemiddel og mykningsmiddel. Tar det i tørketrommel på svak varme og bare fram til "skaptørt" så får det ligge med ulle ned å tørke resten. Funker fint her. Det er vel kun ett skinn som ikke tålte det av de 6 jeg har/har hatt.

Skrevet

Tror det hele kommer an på kvaliteten å jeg. For jeg prøvde meg med Ikeaskinn i vaskemaskin. Katastrofe! Så prøvde jeg ett av nye dyrer kvalitet og da gikk det bedre :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har vasket mine saueskinn flere ganger på ullvask i maskinen (m/ milo, sentrifugering inkl), og det har gått supert. Har også vasket de for hånd i dusjen med milo, men det var mye jobb.

Hvis de ikke er veldig skitne funker det også bra å gre de med karde (felleskjøpet har en stor fin og billig en!), så får man ut mye støv, hundehår etc.

Edit med ytterlige spesifikasjoner:

De jeg har vasket i maskin er billige skinn fra ikea, eurpris etc til 250-350,- Jeg har rullet de sammen slik at pelsen kommer ut og skinnet inn, men vet ikke om det har noe å si. Blir kanskje litt stivere etterpå, men det er det verdt for en gullende ren sau!

Skrevet

Jeg vasket med milo i dusjen og lot det drypptørke, også gredde jeg det med karde etterpå :)

*ser ned på saueskinnet og konkluderer med at det MÅ vaskes snart igjen...*

Skrevet

Hvor er Tulip? Du må ikke finne på å gjøre noe som helst før hun har sagt sitt :icon_confused:

tulip har svart på dette før, både i i vasketråden og andre tråder folk har opprettet ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei Jeg kom tilfeldigvis over en app for å gjøre avtaler om lufting av hund. Det virket som en god løsning, og det var helt tilfeldig at jeg kom over denne. Gratis var det også. Jeg skal ikke drive noe reklame for den ene eller andre appen, men tenkte likevel å dele.  Nettsiden (og appen) jeg kom over var: hundedate.no Og det hadde vært ålreit å ha litt flere enn bare mine egne løyper og hundeparker å velge mellom skal jeg innrømme
    • Jeg vurderte sterk å skaffe med chodsky pes. Jeg har hatt kontakt med oppdretterer og eiere siden 2013, men valgte rase bort på grunn av mentaliteten og mye usikkerhet. 
    • Har en JRT f. 2012 som har luksasjon av klobeinet på ytterste tå på en bakfot. Amputasjon av hele tåa er anbefalt. Har noen erfaring med amputasjon av denne tåa, eller andre for den saks skyld? Hvordan var tiden etterpå, var hunden plaget etterpå etc. Vanskelig å lande på om den skal amputeres eller om han skal få slippe.    På forhånd, takk for alle svar 😊
    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...