Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hundene har lagt sitt elsk på det hvite saueskinnet mitt, så det begynner å se litt skittent ut. Er det mulig å rengjøre det på noe vis? Sist jeg hadde saueskinn prøvde jeg å kjøre det svakt i vaskemaskinen, og kan vel nevne at det ikke var særlig vellykket :D Det saueskinnet gikk rett i søpla.

Skrevet

Jeg bruker å skylle dem på 30 grader i maskin. Med skyllemiddel lukter det godt etterpå også:) Skal fungere fint med ullprogram og milo, men det har jeg ikke prøvd. Synes det blir bra nok med skylling :D

Skrevet

Det finnes spesialsåpe til saueskinn,men vet ikke om det er bedre en å bare bruke Milo. Du må også strekke i skinnet etter vask.

Det er det jeg vet om dette emnet :P

Skrevet

Men ble ikke saueskinnet veldig tovete og flokete etter det? Vet ikke om jeg tør :whistle:

Synes ikke det. Men jeg liker ikke nybørstede og fluffy saueskinn (sånn som man får dem fra garving) Synes de er mye finere med litt tekstur i ulla, mer som sauen egentlig er. Sånn blir de etter skylling. Men tovete og flokete blir de faktisk ikke.

Skrevet

Legge det med pelsdelen ned i snøen og tråkke på det!

Jeg pleier å børste mitt. Det er ikke blitt noe særlig skittent da, annet enn støv, så jeg vet ikke om det hjelper den skiten du har.

Skrevet

Jeg har prøvd meg ut på et par saueskinn uten videre hell. Høyst sannynlig er det trommelen min som er helt på trynet, men problemet er at saueskinnet bli så tungt at det ikke blir sentrifugert ordentlig, og det renner kaskader av vann, blir bittelite og hardt, og bare skikkelig fælt etterpå.

Skrevet

Jeg hiver det på normal vask på 30 grader med vaskemiddel og mykningsmiddel. Tar det i tørketrommel på svak varme og bare fram til "skaptørt" så får det ligge med ulle ned å tørke resten. Funker fint her. Det er vel kun ett skinn som ikke tålte det av de 6 jeg har/har hatt.

Skrevet

Tror det hele kommer an på kvaliteten å jeg. For jeg prøvde meg med Ikeaskinn i vaskemaskin. Katastrofe! Så prøvde jeg ett av nye dyrer kvalitet og da gikk det bedre :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har vasket mine saueskinn flere ganger på ullvask i maskinen (m/ milo, sentrifugering inkl), og det har gått supert. Har også vasket de for hånd i dusjen med milo, men det var mye jobb.

Hvis de ikke er veldig skitne funker det også bra å gre de med karde (felleskjøpet har en stor fin og billig en!), så får man ut mye støv, hundehår etc.

Edit med ytterlige spesifikasjoner:

De jeg har vasket i maskin er billige skinn fra ikea, eurpris etc til 250-350,- Jeg har rullet de sammen slik at pelsen kommer ut og skinnet inn, men vet ikke om det har noe å si. Blir kanskje litt stivere etterpå, men det er det verdt for en gullende ren sau!

Skrevet

Jeg vasket med milo i dusjen og lot det drypptørke, også gredde jeg det med karde etterpå :)

*ser ned på saueskinnet og konkluderer med at det MÅ vaskes snart igjen...*

Skrevet

Hvor er Tulip? Du må ikke finne på å gjøre noe som helst før hun har sagt sitt :icon_confused:

tulip har svart på dette før, både i i vasketråden og andre tråder folk har opprettet ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...