Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er farlig undervekt hos hund?


Recommended Posts

Skrevet

Så deilig å se noen som tar initiativ til at denne hunden skal få det bedre, all ære til deg! :)

Jeg synes hunden ser utrolig tynn ut, rett og slett utmagret - det skal litt til før man ser så mye knokkler og bein på en hund med såpass mye pels. Utrolig trist å se!

Det er ikke meningen å være kritisk, det du gjør for denne hunden er virkelig kjempebra! Men jeg lurer bare på en ting angående mosjonen - er ikke 2 timers aktivisering med jogging, sykling osv litt i meste laget for en så utmagret hund...? Siden den er såpass underernært har den kanskje ikke allverdens med krefter til å tåle såpass mye mosjon, tenker jeg på...? Ser for meg at det heller kanskje hadde vert bedre å startet litt mer forsiktig, og så øke mosjonen etterhvert som hunden legger på seg og blir sterkere...? Bare en tanke, bare. :)

Ellers ville jeg prøvd å fått hunden til en veterinær for en ordentlig undersøkelse så fort som mulig, jeg synes det er litt merkelig at en hund som har mat tilgjengelig hele tiden er SÅ tynn. Det er ikke normalt, selv ikke med et dårlig for-merke...

  • 3 weeks later...
  • Svar 51
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det går faktisk mye bedre nå Kjærsten min og jeg har satt en frist til 1.april hvor vi vil ringe RSPCA om ikke hunden får minst to timer tur om dagen og diettendring, og jammen santen har dem ikke be

Rapporter inn. Nuh. Ikke bare er bikkja utmagret, den har også blitt slått og eier m.fl. morer seg med å være kjipe med den. Det er ikke greit, noe av det, på noe som helst vis!

Vi har faktisk hatt et stort, stort gjennombrudd nå, da Kjærsten min og jeg stjal bikkja for en to-timerstur og kom tilbake til eiers kjæreste som sa at hun ikke vil være mellom-mann, men hun syns de

Skrevet

Oi, jeg har ikke fått med meg at du har skrevet, Gry. Jeg tror absolutt det er en god tanke! Om jeg hadde fått han dumpa i fanget som egen hund nå hadde jeg gått over til råfôr fordi jeg veit han liker det og at det er bra for ham, og så hadde jeg gått 15-30 min hver morgen, 45-60 min hver ettermiddag og 15-30 min hver kveld. Trening hadde jeg bygget opp gradvis med veiledning, tror jeg.

Men nå er altså saken slik at eierne skal flytte tre timers kjøring unna fordi de har fått jobb i Plymouth.. Vi har hatt runder med forskjellige tilnærminger for å få dem til å forstå at ting må skje, men alt varer bare ei uke før det sklir ut igjen og jobb anses som god nok unnskyldning for å ikke lufte bikkja.. Når vi får den nye adressen skal vi la det gå ei uke eller to og så ringer vi. Vi hadde tenkt å være ærlige og fortelle dem at vi ringer, men det kommer ikke til å komme noe godt ut av det så selv om de kommer til å vite at det er oss vil vi gjøre det på feigemåten og åpne for at det kan være de nye naboene som reagerer. Eieren skal begynne å jobbe dobbelt der nede også, så hvis de ikke får lufta bikkja sånn de lever nå er det bare å glemme at han får tur etter at de har dratt.

Jeg har gitt opp helt og overlater dette i hendene til myndighetene. Så får vi bare håpe han kommer til et godt hjem...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...