Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tispa jeg kjenner scorte ganske høyt på skarphet på FA'en sin, men hvor rettferdig akkurat det punktet var vet jeg ikke. Eieren er selv mentaltest-dommer og er veldig ærlig om sin egen hund, så du kan jo spørre han om du vil. Du kan få kontaktinformasjon på PM om det er av interesse.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Nå er jeg inhabil så det holder, men personlig anbefaler jeg Knertebo på det varmeste hvis du er ute etter rottweilere som du skal jobbe med. Ingen oppdrettere er perfekte ei heller Knertebo, men denne oppdretteren er ærlig på det og er det svakheter så får du informasjon om svakhetene. Enkelte oppdrettere reklamerer med gull og grønne skoger og som regel når man annonserer det så er det ikke alt som tåler dagens lys

Det er selvfølgelig flere oppdrettere som avler god hunder. Noen for øyet, noen for familien og andre for å ivareta en rasetypisk rottweiler. Jeg velger det siste

Hva skal du se etter?

Se til at oppdretteren selv er aktiv med hundene sine og meritterer dem selv (og ikke sender dem til tyskland eller lar noen valpekjøpere stå for meritteringen) Utstillings meritter er ikke noe minus men betyr egentlig ikke så mye. Det er bruks og sportsmeritter som gjelder. I tillegg se til at ikke bare avlsdyr er mentaltestet, men gjerne søskene og linjene bakover også. Med andre ord HEL V!

Ledd, helse, øyelysning, mentaltester og bruksmeritter er primærverdier ved valg av oppdretter i min verden!

Lykke til! TS har hvertfall de rette intensjonene med å skaffe seg rottweiler da hun ønsker å bruke denne!

Skrevet

Jeg ser også at noen lurer på hva "MYE HUND" er...

For meg så er mye hund en hund som har et høyt driftsanlegg, sterk mentalitet og kapasiteter som skiller seg ut fra den gjengse familiehund. Det betyr ikke at hunden er skarp, aggresiv eller "dominant", men den vil by på utfordringer som gjør at du må kontrollere hunden. Den har gjerne utviklet høy lekelyst, jakt og kamplyst. Den har gjerne en sterk byttedrift og har selvfølgelig nok av drifter og mot nok til å utfordre deg, figuranter og eventuelle motstandere. Enkelte hunder blir for mye hund for de aller, aller fleste av oss. Mens de som er ute etter bruks, sport og tjenestehund rasene vil kunne håndtere dette. For en vanlig familie ender ofte slike hunder opp som omplasseringshunder på finn.no Det blir for mye å ha kontroll på.

Grunnen til at jeg liker "MYE HUND" er fordi de er enkel å trene hvis du gidder å trene dem. Det er disse hundene som skiller klinten fra hveten.

Skrevet

Takk for gode svar, tab :)

Dette er en utfordrende jungel å orientere seg i, det skal sies... Jeg vil jo så gjerne ha et individ som matcher mine ønsker og som jeg får brukt på den måten jeg vil, kjenner jeg er glad jeg har halvannet år på meg til jeg vil ha valp i hus, hehe

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...