Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjeterhunden Caro! :)


Caro
 Share

Recommended Posts

Caro er en typisk Border Collie som elsker å løpe rundt, han er glad 24/7 og kjempe nysgjerrig og lærevillig. Han er nå 7 mnd gammel og ganske godt igang med gjeter treningen, men det er rolig akkurat nå som sauen er inne, men han er alltid med i fjøset og hjelper til det han kan! :) Jada det er mange som synes at jeg startet med treningen for tidlig da jeg startet da han var rundt 4/5 mnd gammel, men jeg tenker att så lenge jeg ikke satte noe stort press på han og bare lot han løpe rundt sauene som han selv ville gikk det bra og så langt går det helt fantastisk. :) Nå har jeg begynt å dirigere han, han klare å samle en liten flokk på 7 - 10 sauer, høyre og venstre og ligg på ca 15 m avstand. Jeg er så imponert av den lille tassen, han har blitt løpt ned av sure gamle søyer og stanget bortover bakken, men han gir seg ikke! :)

Når vi ikke gjeter sauer gjør vi litt lydighet's øvelser, han kan "på plass", "gå på plass", ligg å vent", "sitt å vent" osv! :P Han lærer utrolig kjapt!

Vi gjør også litt "free style", der kan han "piruett", "Slalom mellom beina mine", "sitte bamse" osv. Vi lærer nye ting hver dag begge to! : )

Hihi det var litt om min hund :P

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hihi Søndag 5 Feb var vi på skogstur sammen med Caro's "onkel" King og de hadde det kjempe gøy i den dype, løse snøen! ^^

Etter en slik tur på nesten 2 t blei de 4 beinte utrooolig slitne og sov resten av den dagen, og vi tok turen rundt 10 tiden om morgen så det var en ellers fin og rolig dag! deilig! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Stakar lille voffsen min, har kastet opp i natt og har bare måttet ut på do for å bæsje rett og slett..hmmm er det en type omgangs sjuke troo? :/

Har gått rundt og vært litt slapp å rar i hele dag (ikke mer oppkast da).

Han fikk lov til å ligge i sofan som dere ser på bilde, med teppe og bamsen (mest for bildet sin skyld det da :) ) Han lå der stille i 5 min før han hoppet ned og la seg på gulvet oppå beina mine...:)

Håper han blir bedre snart ;)

post-10743-0-76363000-1329904848_thumb.j

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morgen stund...jah da vi har helg og vill sove leeeenge har Caro andre planer, han hopper opp i senga å klassker til annsiktene våre med en (i verste fall to) framm labber...DET er en voldsom vekkerklokke....:/ MEN vi har jo noen morgener der han bare kryper tett i tett inntil halsen/hodene våre og sovner, det er koooos ^^ Elsker den bikkja!! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

hihi, ja han er ganske flotters! :) også en utrolig happy gutt også! :) Vi vill prøve oss på bronse merke i lydighet, men har litt trøbbel med tann visning, ikke det att han er aggresiv eller ikke vill vise tennene, MEN han klarer ikke å sitte stille...:P Når "dommerene" (trenings kompiser) kommer for å prøve så sitter han og rister, piper og hopper opp på den for å hilse...:P Etter noen ganger så sitter han stille med rompa, men overkroppen dirrer av glede...xD hundetreneren sier att han er FOR happy :D:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Nå har vi vært på utstilling! ^^

post-10743-0-32546900-1336251974_thumb.j

Skal vell ikke se opp på fører i utst ringen kanskje, men dette var første gangen og vi har egentlig trent mer lydighet! ^^

post-10743-0-66075700-1336252032_thumb.j

Stiller opp, her med halen mellom beina...men den vippa opp og logra voldsomt når jeg sa hvor fin han var og ga no godt! :)

post-10743-0-96284200-1336252078_thumb.j

Blei 1 plass i sin rase...han var riktignok alene, men pytt da, var best! :P

Også en 3 plass av 3 hunder...jaja gøy var det, men blir nok ikke utst folk av oss nei.... :) :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Idag 21. mai fikk Caro prøve seg på sauen igjen etter en "pause" periode i vinter da sauen har vært inne.

Forventningene mine var ikke akkurat store siden det er en stund siden siste, jeg forventa egentlig att Caro bare skulle skyte av gårde å gjete sauen på egenhånd. Utrolig nok så holdt han seg ved meg til jeg ga han en kommando (høyre), han tulla litt med å løpe rundt kun ett par søyer, men med litt veileding fra meg så klarte han å gå rundt alle. Den siste søya var sta og siden hun hadde med seg en lam unge så ville hun beskytte den, da fikk Caro oppleve en skikkelig prøvelse. Søya stanga han, jeg var sikker på att nå blir han sikkert skremt eller litt mer forsiktig, men jeg tok så feil som man kan ta, Caro spratt opp igjen i gjeterstilling og gikk rolig mot henne om og om igjen. Tror det er dette de mener med "kald i hodet!". Etter noen minutter med bryting så klarte Caro å "knekke" søya, hun gikk etter de andre sauene inn og vi hadde fullført oppdraget vårt!

Gleder meg MASSE til vi skal begynne med skikkelig trening igjen! :)

Caro, the shepherd! <3

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med BIR valp :) Han høres ut som en flott gjeter hund :)

hihi..jo takk! (burde nevne att han var den eneste av rasen BC) :)

ja han er mer en god nok for meg hvertfall! Føler meg heldig som har fått en som er så "lett styrt" som førstehund. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...