Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann,

Jeg har nå en stor fryser til vom og hundemat til hundene + mat til oss andre i huset, men skal nå flytte og der er det ikke plass til så stor fryser, så det jeg lurer på er om noen vet hvor mye jeg får plass til i en 98 liter?

Det skal kun være hundemat oppi der og hadde vært greit å få plass til iallefall 40 kg v&h + en 10-20 kg med kalkunhalser/andre bein.

Tror dere det er plass til det? Merker det er kjedelig å bruke mye penger på ny fryser om jeg finner ut at det ikke funker i lengden :)

Skrevet

Høres litt på grensen ut. Spørs hvor stor plass det som ikke er v&h tar. Vi har 98 l-fryseboks. Vi kjøper 5kg-pølser, deler de i fire og stabler de så godt vi kan. Har plass til ca 50 kg + div godbiter, plukker ut litt billig kjøtt når det er på tilbud, etc.

Skrevet

Hmm, okei, men om dere får plass til 50 kilo pølser? Så burde det vel være plass til 2 blokker om man deler de opp litt smart?

kalkunhalsene og sånn tar ikke såå stor plass, men kan vel ikke regne med å få plass til mer enn 10 kg :)

Skrevet

Kan du ikke dra til en butikk som selger så kan du se hvor stor den er? Da får du vel litt bedre inntrykk :) Problemet med de minste fryserne er at de har dårlig kapasitet til å fryse 60 kg samtidig. Det er ofte ca 5 kg pr. døgn...

Skrevet

Jo, kan det, men er så sykt dårlig på øyemål hehe.

Ja, det er klart ;) Planen var egentlig å ikke tine og dele opp alle samtidig.. Men å ha noen stående/liggende hele..

Jeg får vel nesten ta mål av innsiden av en fryser sånn at jeg finner ut om det går hele blokker nedi?

Og han spiser jo ca en kg om dagen, pluss at de to små skal ha. Så det går jo ganske fort, blir jo ikke liggende lenge tenker jeg :)

Skrevet

Jeg tror min fryseboks er på 98 liters-dimensjonen, og den er det i så fall god plass til det du skisserer.

Jeg kjøper 20 kilo vom i slengen, i blokk - og deler i kilospakker. Ti kilo får jeg i en skuff i frysedelen av kjøleskapet, og de ti andre kiloene går ned i fryseboksen i kjelleren - og da dekker de jo ikke bunnen av fryseren en gang.

  • Like 1
Skrevet

Okei, det høres bra ut! Jeg får ta meg en tur og se på den irl iløpet av uken, så satser jeg på at det blir nok. I verste tilfelle har jeg mulighet til å sette en større fryser i uteboden, men hadde vært veldig greit å ha den inne i leiligheten :)

Skrevet

Okei, det høres bra ut! Jeg får ta meg en tur og se på den irl iløpet av uken, så satser jeg på at det blir nok. I verste tilfelle har jeg mulighet til å sette en større fryser i uteboden, men hadde vært veldig greit å ha den inne i leiligheten :)

Ja takk - begge deler? :P Hadde jeg hatt plass hade jeg heller kjøpt en dobbelt så stor fryser og hatt den ute! For å kunne fore med v&h har jeg faktisk fryseboksen min i garasjen til pappa, så jeg må kjøre 15 min for å hente mat! Jeg har kun en sånn liten boks på toppen av kjøleskapet her jeg leier nå, så da fyller jeg opp den en gang i uka :P

Skrevet

Hehe, prøver på en måte å tenke økonomisk også. Mht en fremtid som student ser jeg for meg at det er smart å tenke på strømregning o.l (Selv om jeg ikke er sikker på hvor mye en fryser egentlig stjeler av strøm)

Skrevet

Kan du ikke dra til en butikk som selger så kan du se hvor stor den er? Da får du vel litt bedre inntrykk :) Problemet med de minste fryserne er at de har dårlig kapasitet til å fryse 60 kg samtidig. Det er ofte ca 5 kg pr. døgn...

Som regel så kjøper man vel v&h fryst? Da tiner det vel som regel ikke på vei hjem med mindre man har veldig lang vei hjem. :)

Skrevet

Min minste fryser er 100liter, ikke noe problem med 40kg v&h i den, men du får ikke allverdens mye mer oppi. Kalkunhalsene er dumme i fasong så de kan bli vanskelige.

Skrevet

Okei :) Ja, de kan være litt kronglete de kalkunhalsene.. Kanskje jeg skal gå for en 125 liter? Ikke såå stor og ikke såå dyr men samtidig er det jo 25 liter ekstra?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Okei :) Ja, de kan være litt kronglete de kalkunhalsene.. Kanskje jeg skal gå for en 125 liter? Ikke såå stor og ikke såå dyr men samtidig er det jo 25 liter ekstra?

Jeg har 115 liter, og da går det akkurat fire 20 kg blokker pluss litt ledig plass oppå dem og et lite siderom.

Skrevet

Tror den jeg bruker er på under 100 liter. Du vil ikke få plass til 2 blokker og det andre. Er du sikker på at det ikke er plass til stor frys i leiligheten? Da må den være liten... Min frys skal stå i stua når jeg får.

Skrevet

Som regel så kjøper man vel v&h fryst? Da tiner det vel som regel ikke på vei hjem med mindre man har veldig lang vei hjem. :)

Vel, når jeg kjøper blokker kjøper jeg de ufryst, slik at jeg raskere kan porsjonere dem og fryse dem :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...