Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har kjøkken i 1etg og stua i 2etg så det blir litt opp og ned trapper her i løpetav dagen.

Jeg har satt opp grind på toppen av trappa slik at ikke Charlie skal ramle ned.

Jeg bærer han opp og ned 90% av gangene, men lar han gå de siste trinnene opp eller ned noen ganger og det fikser han fint.

Når er det greit å la han gå hele trappen selv?

Lurer også på hvor lang tur dere går med valpen deres?

Jeg er heldig og har skogen rett utenfor døra så stort sett går vi en liten tur der uten bånd, hvor han bestemmer tempo, da er tispa mi - Mira 5år, også med. De tuller rundt og koser seg, er da ute i ca 15min. Pleier også og gå en tur med bånd, på 10min toppen. Da går vi på fortauet, der biler passerer slik at han skal bli vandt med det også og ikke bare skogen.

Han er kjempeflink til å gå med bånd ! Det klør bare litt innimellom :).

Skrevet

Hvor gammel er valpen?

Valpene mine får gå i trapper fra dagen de kommer i hus. Ellers så er vi ikke så opphengt i akkurat mengde og lengde når det gjelder tur. De får være med hvis har lyst og orker turen. :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det er litt umulig å svare på spørsmålene dine når du hverken skriver hvilken rase det er eller hvor gammel valpen er :)

I utgangspunktet mener jeg valper kan begynne å gå trapper når de klarer det. Men hindre herjeløping opp og ned trapper.

Turmengde for valp finnes det tusen meninger om. Jeg hadde med min valp på tre timersturer på fjellet da han var 9-10 uker gammel. Men vi gikk jo ikke lenger enn valpen orka, og det ble mer sitte i lyngen og la valpen sove eller tumle rundt, enn gåing. Så lenge du ikke strener av gårde og sliter ut valpen med å skulle GÅ tur ville ikke jeg vært redd for å gå turer med valpen. Skal du gå langt, kan du putte valpen i sekken når den blir sliten.

Skrevet

Ups- beklager, Charlie er 10 uker :) .

Han er blanding mellom rottweiler, dobermann, beagel og springer spaniel. Så han blir vel mellomstor og ganske aktiv.

Jeg tenker også på kulden, han er veldig tynn i pelsen.

Han er ute og løper løs i hagen mange ganger i løpet av dagen også.

Skrevet

Eg fekk beskjed av oppdrettar at kvalpen ikkje burde gå masse i trapper. Det varte i ei veke, det, og i ein alder av 9 veker gjekk han opp og ned som han ville (med litt tilsyn). Dyrlegen meinte at det ikkje var noko å tenke på, så lenge ein passar på at den ikkje hoppar/faller ned fra "store" høgder når den er så liten. Min kvalp er også laus i hagen mange gonger i løpet av ein dag, og sjølv om den ikkje skal ha masse mosjon, syns eg uansett det er bedre at den får utfolde seg i hagen og andre plassar, slik at den blir trygg på omgivelsane og seg sjølv. Eg orkar ikkje vere ei hønemor som passar på at han kun skal mosjonerast 10 min kvar dag og ikkje gå i trappar. Blir fort slitsomt å bruke stoppeklokke på når han er ute, og passe på at han ikkje følger etter meg kvar gang eg skal opp eller ned ei trapp. Hehe. :) Trur sunt vett er like viktig som kva som er "regelen", ein merkar jo fort kor mykje aktivitet kvalpen tåler og ikkje.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...