Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skulle børste Nilo i dag og han hylte da jeg børstet han på rompa så jeg sjekket huden hans. Og det pipplet blod fra hårrøttene. Hva kan dette være? Han går på antibiotika kur og smertestillende, dette har han gjort i 8dager. Først merket han ingenting, men nå har han spydd 2 ganger, så dette. Kan det være en allergisk reaksjon, eller?

Skrevet

Det er ganske vanlig på schæfere at de får noe som kalles schæfer-rumpe. IKKE en morsom sykdom, og jeg tenkte at det kunne være noe sånn. Ikke for å skremme deg altså, men vær obs på dette.

Her er et svar kopiert fra en veterinær:

Med schäferhundrompe menes en hudsykdom hos schäfer som som regel angår rompa. Noen ganger kan disse hundene i tillegg ha forandringer flere steder på kroppen. Grunnen til at det kalles schäferhundrompe er at de forandringene som man kan se ved denne sykdommen sjelden er sett på andre raser enn schäfer. Særlig hannhunder kan få disse forandringene rundt endetarmen. Vi vil se en betennelsesreaksjon med dype sår med fistelåpning. Fistelåpning vil si hull og kanaler inn i huden som det kan komme verk ut av. Behandling av denne sykdommen avhenger av tilstanden til hunden, men kan være vanskelig å helbrede.

Det kan også være noe annet, men siden det ligger i det området høres det ut som at det kan være dette...

Skrevet

Fikk ikke time i dag, men de så rask på han. De tror det er en blodsykdomm, så da er det heldigvis ikke det du sa. Men om det er noe bedre, vet jeg ikke. Fikk time på onsdag.

Skrevet

Ok! :) Du må fortelle oss hvordan det går etter timen på onsdag da. Vil gjerne vite hvordan det går og hva det kan være. Krysser fingrene for dere!

Skrevet

Ja jeg var hoss vetrineren i går. Og alt var heldigvis falsk alarm! Vetriner trodde jo det måtte være en blodsykdom, men da hun barberte han fant hun ut at det bare var et våteksem. Og glad er jeg får det, får det kunne jo vært mye værre. Men skjønner ikke at de kan utale seg om slikt før de vet noe sikkert. Skremmer jo folk! :o

Guest Belgerpia
Skrevet

De kan uttale seg sånn fordi du har forklart litt feil. Du har sikkert sagt det du skrev her - at han blødde i hårrøttene sant? Og siden det da sikkert er ett tegn på f.eks. en blodsykdom så sier de jo det.

Hadde du sagt at han hadde blemmer i huden rundt halerota så hadde de garantert bare sagt "våteksem"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...