Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har begynt å føre regnskap, hvor alle utgiftene mine tilhører forskjellige kategorier (mat, diverse, hund, husleie osv). Jeg kunne i grunnen tenke meg å legge inn en funksjon som viser summen av utgiftene innenfor hver kategori, og som kontinuerlig oppdaterer seg ettersom jeg legger inn nye utgifter. Nedover utgiftslista mi ligger kategoriene om hverandre ettersom når jeg har brukt penger på hva, så jeg har det ikke sortert slik at for eksempel alle matutgiftene ligger i kolonne B. Da hadde det jo vært greit. Men jeg trenger altså en funksjon som kan kjenne igjen egenskapen "Mat" (som for eksempel befinner seg i cellen A19) og så legge sammen alle summene som befinner seg på samme rad som de cellene som har samme egenskaper (dvs summen til A19-matkjøpet befinner seg i celle C19 også videre (i B19 ligger datoen for kjøpet)).

Jeg er totalt n00b i Excel, så det jeg lurer på er i grunnen om det finnes en slik funksjon og hva den i så fall er?

Og hvis en slik funksjon ikke finnes, er det noen som har forslag til hvordan jeg kan føre regnskapet på en slik måte at det både er oversiktlig og enkelt å fylle inn, men hvor jeg samtidig kan få et kontinuerlig overblikk over hva jeg bruker pengene på? Finnes det kanskje nettprogrammer som gjør sånt, og som lagrer informasjonen over tid?

Skrevet

<img src="http://i40.tinypic.com/k188z.png">

Noe slikt du tenkte på?

Jepp! Nå har jeg satt det opp slik som på bildet under, men det gjør det kanskje litt upraktisk å summere?

6684573003_42720ec828_o.png

Dessuten var det jo mye lettere å få oversikt over når man har brukt penger på hva med oppsettet du viste. Men jeg må ha det inn med teskje jeg, altså. Hvordan legger man inn hvilke celler som skal summeres for hver kategori? Det er vel litt upraktisk å legge inn en ny celle i funksjonen hver gang man har brukt penger på noe?

Guest Kåre Lise
Skrevet

Hvorfor ikke bare gjøre som Aimabel? Jeg forstår tildels hva du prøver på men ser ikke helt vitsen når det bare er kompliserende.

Skrevet

Excel har mange fine funksjoner for det meste. Jeg er på vei til Hemsedal akkurat nå, så har ikke tid til å rote fram formel, men selv ville jeg gjort det slik som Aimabel. Ellers finnes det en del "husholdningsregnskapsprogrammer" på nett, hvis du søker litt.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Formelen er jo grei, eksempelvis for mat:

=SUM(C2+C3+C4+C6+C9+C12+C14) osv osv. Problemet er jo at dette aldri vil bli likt fra mnd til mnd. Å gjøre det en gang er jo enkelt. autosum og velg celler.

Skrevet

Formelen er jo grei, eksempelvis for mat:

=SUM(C2+C3+C4+C6+C9+C12+C14) osv osv. Problemet er jo at dette aldri vil bli likt fra mnd til mnd. Å gjøre det en gang er jo enkelt. autosum og velg celler.

Det er en formel som kjenner igjen teksten i rad en og kan summere på bakgrunn av det. "Hvis kolonne 1 rad 2 = "mat", legg sammen". Jeg husker bare ikke akkurat syntaxen nå.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Det er en formel som kjenner igjen teksten i rad en og kan summere på bakgrunn av det. "Hvis kolonne 1 rad 2 = "mat", legg sammen". Jeg husker bare ikke akkurat syntaxen nå.

Jepp, og du kan vel få "rullegardin" som lar deg velge. Legge til farger på de og flott og fint. Fortsatt så ville jeg gjort det enkelt.
Skrevet

Hvordan man lager et slikt oppsett aner jeg dessverre ikke, jeg lastet dokumentet ned fra nettet. Husker ikke dessverre ikke hvor. Tenkte jeg kunne laste filen opp på forumet eller sende den på pm, men jeg fant ikke ut hvordan. Så jeg regner med at det ikke er mulig? Men hvis du vil kan jeg sende den på e-post? Eller på en annen måte, dersom det er mulig.

Skrevet

Hvordan man lager et slikt oppsett aner jeg dessverre ikke, jeg lastet dokumentet ned fra nettet. Husker ikke dessverre ikke hvor. Tenkte jeg kunne laste filen opp på forumet eller sende den på pm, men jeg fant ikke ut hvordan. Så jeg regner med at det ikke er mulig? Men hvis du vil kan jeg sende den på e-post? Eller på en annen måte, dersom det er mulig.

Veldig gjerne! Sender deg PM med epostadressen min. :)

Skrevet

Har du forresten sjekket nettbanken din? Vi har Storebrand, og de har et slikt system for kategorisering av utgifter, basert på hvor du trekker kortet ditt. Kjempebra, om man vil følge med på slikt.

Send meg en PM om du vil ha mer excel-hjelp, så får jeg tittet på det over helga når jeg er tilbake fra hytta.

Skrevet

Jeg ville heller ha snudd litt på regnskapet ditt jeg.. Hvorfor ikke lage gruppene vannrett og så fører du datoene loddrett etter hva du bruker, og så noterer du bare summen under riktig gruppe. Dermed er det bare å bruke autosummer for å finne totalsummen i hver gruppe og autosummer vannrett for å finne hva du har brukt i en mnd :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...