Gå til innhold
Hundesonen.no

Hei alle sammen. :)


Torunn
 Share

Recommended Posts

Tenkte jeg fikk fortelle alle hvem jeg er, det er vel kanskje på tide for jeg er faktisk ikke ny her inne, har vært medlem noen år :) Men nå er det veldig lenge siden jeg har vært innom. :) og har vel aldri pressentert meg :P

Jeg heter Torunn og er mamma til 3 gutter. En på 8 år, en på 5 år og en på 2 år. Ellers driver jeg kennel Marmeldade. Driver oppdrett på mops. Det er utrolig artig, men mye jobb. Vi koser oss alle sammen med valpene og arbeidet det har med seg :) Ungerne bidrar også. Det har jeg merket at er veldig sundt for valpene.. Dvs, de får ikke bidra med noe før valpene er 3 uker, å jeg er alltid 100% til stede når de hjelper til. :) Så er det flott å få litt hjelp til sosiallisering, ungene liker å ligge på gulvet og kikke på hver sin valp, Å valpene blir trygge på både bevegelser, kontakt med mennesker i alle aldre og lyder.

Jeg har til sammen 9 hunder i dag, men bare 4 av de bor her hjemme.. (man kan ikke ha 9 hunder hjemme og 3 unger, De krever jo sitt alle ssammen) De 5 andre bor hos fantastiske fòrverter, Fòrvertene min har jeg nær kontakt med og en del av de er venner av meg. Å alle bor rett i nærheten. Liker det for da kommer de på besøk til meg og er med oss på turer osv.. :) I dag har jeg 2 Hannhunder og 7 tisper. I helger er vi en del på utstillinger, å det digger vi, Hundene elsker å vise seg fram, å det er ikke skjeldent dommeren ler litt av de fordi de er hoppende glad når de er på utstilling. :)

I værdagen går vi turer i nærområdet, treffer på forbipassenende og koser oss. Men regner det veldig mye er det skjeldent jeg får de med meg ut, Da furter de og vil bare hjem igjen. Men det er ingen krise om det ikke blir timesvis med turer hver dag, for de har stor hage som er inngjerdet og som bare er hundene sin, å der jakter de fugler, bjeffer på inntrengere og leker.. Så mopsene mine er i himmelen siden de har en hel eiendom for seg selv. :D

Nå går jeg en veldig spennende tid i møte, for den ene mopsen min "Margit" Marmelade`s Will You Be There venter sitt første valpekull.. Å hun venter 6 stk. Litt i det meste laget så jeg passer godt på henne i disse dager. Hun har termin den 17 januar. det er på tirsdag. Så det er rett rundt hjørnet.

Men gleder meg og er litt nervøs på samme tid, Er alltid litt ekstra spennende når det er første kullet til en tispe, for man vet liksom aldri hvordan fødselen går og om hun fikser oppgaven.. Men så langt i oppdrettet har mopsene vært fantastiske mødre. Helt supre mødre faktsik :)

Så før jeg avslutter så kan jeg fortelle at jeg er Synnøve sin storesøster. Vi er gode venner men vi er og veldig sta begge to og har egne meninger, å da skal det ikke mer en ett skjevt ord til før fillene fyker.. :P Men det varer som regel ikke så lenge.. :)

Og for de som lurte på alderen min så fant jeg ut at den holder jeg for meg selv :P Man spør aldi en dame hvor gammel hun er.. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hahah! Helene! :P Det var Susanne, ene fôrverten som gjemte seg :P Søs stod på sidelinjen og lo :P

Stemmer det.. HEHE. Jeg gjemer meg aldri, Liker å stå midt i smørøyet :P Eller skulle Synnøve gått med Petra måtte jeg nok gjemt meg.... eller nei... glem det, jeg måtte ha vært dau i åresvis før hun slutter å skrike etter meg..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...