Gå til innhold
Hundesonen.no

King chales cavalier - noen anbefalinger?


Recommended Posts

Skrevet

Så mye mer enn overskriften er kanskje ikke nødvendig. En jeg kjenner er på utkikk etter en king charles cavalier og lurer derfor på om noen har oppdrettere å anbefale.

Anyone?

Skrevet

Har ikke noe å anbefale, men rasen heter cavalier king charles spaniel om vi skal få det helt rett. Når du skriver det sånn kan det forveksles med king charles spaniel som er en annen rase.

Sorry pirking :P

  • Like 1
Skrevet

King Charles spaniel er veeeldig søte de også, da.... Men klart mere sjeldne.

og generelt friskere? eller er det bare en myte? :P

Skrevet

Cavalieren har et par store stygge sykdommer man skal være obs på. 1. som blir tatt endel hensyn til i avl er hjertefeil. 2. usikker på hvor stor grad det blir lagt vekt på i avl pr i dag er Syringomyelia.

Er noen ting som kan øke sjansen for en frisk cavalier som er rimelig enkle å få med seg. Det er først og fremst å gå etter langtlevende linjer og foreldre dyr som er eldst mulig. Klubben anbefaler at man ikke bruker to hunder under 4 år på hverandre, og minstealder for parringstidspunkt er 24 mnd. Jeg vet at disse alderskravene ble det syndet mye mot tidligere, mulig oppdrettere tar det mer seriøst nå.

Ved å bruke eldst mulig foreldredyr og gå etter langtlevende linjer, så øker man sjansen for å få en valp som ikke stammer direkte fra foreldre med hjertefeil og eller syringomyelia. Begge er typiske sykdommer man gjerne ikke ser når hunden er 2 år.

Noen oppdrettere i norge tar mri av avlsdyr for å se etter syringomyelia. Men nøyaktig hvor utbredt det er vet jeg ikke.

Edit: Gleder meg STORT at syringomyelia nå er nevnt både på alvretningslinjene og helsesidene til cavalierklubben! :ahappy:

Skrevet

Hvis du vil ha denne rasen nå så kan du være super heldig. Villhundens Sussi eneste hund i klasse 3. freestyle er parret. Om du klarer å skaffe deg en av disse valpene da har du en hund som virkelig kan gjøre det bra innen en hundesport :-)

Skrevet

Send meg en PM om hva slags hva h*n ønsker hunden til, eventuelt farge osv så skal jeg svare så godt jeg kan. Jeg har hatt to. Vil ellers anbefale cavalierprat.no for videre informasjon.

Skrevet

Vil ellers anbefale cavalierprat.no for videre informasjon.

Er det dårlig aktivitet der inne ellernoe? Prøvde å melde meg inn for over et år siden, men fikk aldri noe mail med godkjenning fra admin.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...