Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere som går på media eller har mediekunnskaper


Guest Vicky

Recommended Posts

Skrevet

Fiksjonsstoff er stoff som ikke er sant. For eksempel en roman eller en episode av Hotel Cæsar. Les mer om fiksjon her:

http://no.wikipedia.org/wiki/Fiksjon

Kan tenke meg at gruppekommunikasjon er som ett forum på internett, men personlig kommunikasjon er e-post eller lignende. Men jeg vet ikke, les mer her: http://home.online.no/~emunch/venner.html

Det siste synes jeg Djervekvinnen forklarer veldig bra. Noen fonter er laget for og kunne vises best på skjerm, mens andre er laget for og kunne vises best på papir.

Skjermfonter: Fonter som er bearbeidet for å være lettleste på skjerm

Utskriftsfonter:

Skrevet

Skal ha prøve eksamen imorra, og husker ikke svaret på dette:

hva er gruppekommunikasjon? hva er personlig kommunikasjon? er ikke helt 100% sikker på den ass...

hva er fiksjonsstoff?

hva er forskjellen på skjermfonter og utrskriftsfonter?

Blir veldig gla hvis noen kan svare på det :lol:

Skrevet

Oi...Hadde eksamen i det samme engang men det er ca 10år siden så jeg husker ikke :lol: :oops: Det eneste jeg husker er behovspyramiden desverre.. ;)

Håper noen hjelper deg da...

Skrevet

hehe ;) er ikke lett å huske det etter så lang tid... finner vel noen som kan det . men takk for omtanken likevel! :lol:

Skrevet

Litt usikker på de første, men det med skjermfonter og utrskriftsfonter:

Forskjellen ligger vel i hvordan fonten vises på skjemen, og at den kan bli annerledes på trykk. Feks. Tenk raster, hvis fonten har fine detaljer (eks. seriffer) kan dette bli mindre pent på feks ubestrøket papir på trykk. Mye kommer også an på leselighet, at noen fonter vil gi dårligere lesbarhet på trykk enn på skjermen. Eneste måten å finne dette ut på er å bli kjent med de forskjellige fontene (groteske og antikva) hvordan de fungerer på skjerm og trykk. Skal man skrive ut noe, er det best å ta en prøveutskrift for test.

Vet ikke om dette ble akkurat det du tenkte på da..

Skrevet
Litt usikker på de første, men det med skjermfonter og utrskriftsfonter:

Forskjellen ligger vel i hvordan fonten vises på skjemen, og at den kan bli annerledes på trykk. Feks. Tenk raster, hvis fonten har fine detaljer (eks. seriffer) kan dette bli mindre pent på feks ubestrøket papir på trykk. Mye kommer også an på leselighet, at noen fonter vil gi dårligere lesbarhet på trykk enn på skjermen. Eneste måten å finne dette ut på er å bli kjent med de forskjellige fontene (groteske og antikva) hvordan de fungerer på skjerm og trykk. Skal man skrive ut noe, er det best å ta en prøveutskrift for test.

Vet ikke om dette ble akkurat det du tenkte på da..

Aha! tuuuuuusen takk for svar!! :lol: dette kom til stor hjelp akkurat nå! holder på å lage en kladd til det jeg skal si på fremføringen. Tusen takk Elisa!! ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...