Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvilke hunderaser kalles labbetuss hunder? Vet at den er en old english sheepdog den opprinnelige. Men er jo mange som sier labbetussliknende hunderaser. Hvilke? Noen kaller også "minilabbetuss" ? Vet dette bare er synsing siden labbetuss bare er en barnetvfigur da men morro bare... Jeg sier ofte til folk som spør hva slags hund jeg har og da sier jeg schapendoes og at det er en sjelden rase og en liten labbetuss.. Siden nesten ingen vet hva rasen hunden min er :)

Skrevet

Jeg får stadig kommentarer om "å, sånn LABBETUSS" når folk ser mine hunder også :). Tror labbetuss er synonymt med hunder med lang pels for folk flest :).

  • Like 1
Skrevet

Blir litt sånn som folk sier "mini-Lassie" om sheltie, antar jeg.. Så ja, flere bruker uttykket minilabbetuss om bearded collie og tibetansk terrier, så ikk utenkelig at også schapendoes, PON og alle andre hunder med "rufsete" uttrykk lider samme sjebne.

Egentlig ganske grei måte å forklare hvordan hundetype man har da de fleste (voksne) vet hvordan Labbetuss så ut. Men teknisk sett vil jo da også en old english sheepdog være ganske mini i forhold til Geir Børresen i Labbetusskostyme...

Men ganske morsomt når man hører foreldre si "se en minilabbetuss" til ungene sine og ungene får uttrykket "wtf?" da de faktisk ikke har det minste forhold til Labbetuss lengre... HA HA HA

Susanne

  • Like 1
Skrevet

Ja er nok de hundene som er nevnt her ja som har lang pels og lang pels i ansiktet hengende over øynene og sånn :P Veldig gøy fordi når jeg er på hundelek i hundeparken her så hører jeg ofte ordet labbetuss når hunden min kommer. Hehe. Folk sier det til de som de kommer sammen med og barna sine og sånn men jeg hører ofte ordet labbetuss og da har jeg en smule anelse om at de snakker om hunden min :) Hehe. Koselig :D Kan hende jeg også legger merke til ordet labbetuss siden hunden min likner på den. Pleier jo ikke å høre etter hva folk sier ellers men ordet labbetuss reagerer jeg på. :D Hehe... Også navnet til hunden min reagerer jeg også på, blir jo sånn da. :D

  • 2 months later...
Skrevet

Er bichon havanisen den minste av "labbetuss hunder?" ? :)

Så: Bearded collie, briard, old english sheepdog, bichon havanies, PON, schapendoes, tibetansk terrier er typiske labbetusser?

Noen flere?

Guest Kåre Lise
Skrevet

Er bichon havanisen den minste av "labbetuss hunder?" ? :)

Så: Bearded collie, briard, old english sheepdog, bichon havanies, PON, schapendoes, tibetansk terrier er typiske labbetusser?

Noen flere?

Nei, nei, nei Og NEI! Dette er jo helt uhørt. Det er bare en Labbetuss, han har bursdag og er Old English Sheepdog. :cry:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...