Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er i planlegginsfasen til en interrailtur i sommer. Har vært på interrail før,men var ung da,så det var ikke jeg som hadde ´kontroll´ på togene og alt det der. Det jeg husker,er at det av og til var litt stress med togene,og at hvis man tok hurtigtogene,måtte man betale ekstra. Da hadde vi jo sånne billetter,at man kunne ta tog ´overalt´. Håper det er noen som har noen tips,til tog,hva man burde ta og hva man burde tenke på.

Vi har for det meste tenkt å reise i Frankrike,Italia,Venezia og loffe litt mellom landsbyer og slikt. Så hvis noen har tips,så fyr løs! :D

Skrevet

Jeg, mamma, søster og tre andre vi kjente var på interrail i 3 mnd. for vel 8 år siden. Vi begynte med å fly til Kypros hvor vi tilbragte 3 uker. Deretter tok vi fly til Kairo, Egypt. Her tok vi cruise nedover Nilen, helt til Aswan, som ligger lengst nede i Egypt. derfra tok vi tog opp igjen til Kairo, hvor vi tok fly over til Marokko. I Marokko tok vi busser og tog rundt i forskjellige byer. Derfra tok vi båt over Gibralterstredet, og tok tog oppover Spania til Barcelona. Fra Bercelona tok vi fly hjem til Norge :)

Vår andre tur var bare på 3 uker. Da reiste vi først med fly til London, deretter med tog til Frankrike. Vi dro rundt i mange byer i Frankrike, og fikk med oss to dager av Tour de France. Deretter tok vi tog nedover i Spania, hvor vi leide en leilighet i 2 uker. Deretter tok vi tog oppover igjen(ny vei), og dro til slutt med fly fra Spania og hjem.

Jeg hadde ikke kontroll over billettene eller noe slikt, men vet vi hadde billetter som varte så og så lenge, og da kunne vi ta så mye tog osv. som vi ville innen for den tiden :) Anbefaler dere å dra innom Frankrike og Spania :)

God tur!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...