Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Siden det klør i fingrene etter å motta to bestillte gråfiltere (ND-filtere) i posten, så tenkte jeg at jeg kunne starte en tråd hvor slike bilder kunne legges inn.

Er sikkert flere der ute som er beriket med slike filter som vil bidra med noen bilder og da er det jo greit og ha en egen tråd til dette.

Dette er dog ikke noen "bildekritikk" tråd, men en tråd man poster slike type bilder samt en prat rundt dette.

Regner med at de første bildene fra meg kommer til uken, men andre kan sef. få den æren av å være først ute :)

Da kan man altså ta slike type bilder i dagslys:

(Bildet er hentet på nett, og er ikke tatt av meg)

17.jpg

  • Like 2
  • Svar 74
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Et vakkert bilde du fant, Bjerknez . Her er et jeg tok for et par uker siden, men dette er ikke tatt med ND-filter, jeg har bare brukt stativ og lang lukkertid (mener den var på ca 30 sek). Bildet

Ahh... jeg glemmer denne tråden stadig vekk, men her er noen bilder jeg tok for noen dager siden

Venter fortsatt på bilder altså ...

Posted Images

Skrevet

Kan ein ta sånne fine eventyrbilder av sånn der ND-filter? :o

Jepp, det kan man :)

Bildene må nok redigeres i etterkant for å øke farger og kontrast som før, men gjør man det riktig så får man slike bilder ja :)

Skrevet

Jeg har ingen erfaring med ND-filter, men ut fra det jeg har sett av bilder med det før, lurer jeg på om ikke det i tillegg er brukt HDR her? Jeg synes det er noe rart med lyset lengst mot kameraet.

Skrevet

Jeg har ingen erfaring med ND-filter, men ut fra det jeg har sett av bilder med det før, lurer jeg på om ikke det i tillegg er brukt HDR her? Jeg synes det er noe rart med lyset lengst mot kameraet.

Hva som er brukt i bildet i første post aner jeg ikke, men skal ikke være noe problem å ta slike bilder i dagslys.

Har gjort dette en gang før uten slikt filter, men da på kveldstid for å få ned lukkertiden.

Men bildene er sikkert tatt i RAW, så etterbehandlet er dem nok garantert, da slike filtere fort kan gi litt "feil" farger, siden det er snakk om lange lukkertider.

Skrevet

Et vakkert bilde du fant, Bjerknez :).

Her er et jeg tok for et par uker siden, men dette er ikke tatt med ND-filter, jeg har bare brukt stativ og lang lukkertid (mener den var på ca 30 sek). Bildet er tatt på ettermiddagen i det det begynte å mørkne, i den blå timen :). Bildet er kun justert litt mht fargemetning, jeg burde kanskje fjernet noe støy (det er gjort på andre versjoner av bildet, men får ikke tak i dem her jeg sitter nå :)).

post-611-0-69898300-1321601853.jpg

  • Like 7
Skrevet

Oi! Tror jeg må finne fram ND-filteret mitt igjen, jeg! Hadde fullstendig glemt at jeg hadde noe slikt.

Dette er et bilde fra i fjor vinter da vi hadde et prosjekt hvor vi skulle leke litt med lukkertider. Jeg er jo alltid i siste liten så dette ble tatt under frokosten før jeg skulle på skolen:

6357846071_9806405646_z.jpg

Skrevet

Hmm, jeg skjønner at ND-filter må på ønskelisten i år ;)

Bare husk at det ikke er filteret i seg selv som lager slike slørete vannbilder :)

Skal man ta slike bilder med slørete vannbilder midt på lyseste dagen og i sollys, så må man ha kraftgere filtere enn det man får kjøpt i de fleste butiiker. Justerbart er vel kanskje å foretrekke.

Selv har jeg bestilt disse to filtrene i størrelse 82mm:

http://fotovideo.no/Produkter/Filter/Gr%C3%A5filter/LCW.aspx

Husk også at man må opp i lukkertider på rundt 1sek. og mer, så et godt stativ er et must :)

Skrevet (endret)

Hmm, jeg skjønner at ND-filter må på ønskelisten i år ;)

ENIG! Men det spørs om jeg ikke må ta den investeringen selv!

Red: Oi, det var en investering, kan man si. Kan nok ikke prioriteres med det første, med mindre det dukker opp et opphørssalg som i vinter da jeg kjøpte polfilter for halve prisen :running: I så tilfelle blir det løp og kjøp.

Endret av Tricolor
Skrevet

Kan jo hende et ND8 filter kan holde. Dette er et ikke justerbart filter og koster bare noen hundrelapper. Omdet blender nednok til å få de råeste effektene på dagtid vet jeg dog ikke. Men kan jo være verdt et forsøk?

Skrevet

Bare husk at det ikke er filteret i seg selv som lager slike slørete vannbilder :)

Skal man ta slike bilder med slørete vannbilder midt på lyseste dagen og i sollys, så må man ha kraftgere filtere enn det man får kjøpt i de fleste butiiker. Justerbart er vel kanskje å foretrekke.

Selv har jeg bestilt disse to filtrene i størrelse 82mm:

http://fotovideo.no/...filter/LCW.aspx

Husk også at man må opp i lukkertider på rundt 1sek. og mer, så et godt stativ er et must :)

Nei, det vet jeg. Det er (dessverre ;)) som med alt det andre dyre fotoutstyret man kjøper, teknikk og andre ting må sitte i tillegg.

Skrevet

Haha, bra sagt Raksah! :) (Jeg ville også være med i en fototråd...)

Et veldig flott bilde du har tatt der, men deter ikke vanskeligå få til litt sløringnår vannet har såpass høy hastighet som i en foss eller vannfall generelt. Da trenger man ikke så veldig lang lukkertid og jeg har tatt flere slike bilder selv uten stativ.

Bildet ditt er uansett veldig flott!

Men med slike filter så får man en helt annen effekt i dagslys. Bildene ser ut som om dem er tatt midt på lyseste dagen, men den sildrende bekken får en trolsk stemning grunnet den ekstremt langelukkertiden og vannet blir nesten seende ut som et røykteppe.

Men tar du bilder i mørket eller på kveldstid like før solen går ned, så kan man få slike bilder uten filter.

Men bildet ditt er såpass fint at det "godtas" til bruk i denne tråden :)

Skrevet

Gleder meg til uken, for da kommer filterene i posten. Siden det fort blir mørkt og jeg vil ta bilder i dagslys, så blir det nok ingen bilder før til neste helg. Siden jeg jobber fra 08:00 - 16:00. :)

Skrevet

Det ser ut til at forsendelsen av filterene lar vente på seg, og jeg venter fortsatt.

Helt greit, siden jeg sparte et par tusenlapper ved å bestille fra ebay :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...