Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor viktig er det med stavelser når man velger hundenavnet?


Recommended Posts

Skrevet

Vi har hatt hunder som lyder navnene sine og het Tabitha, Kimito, Admiralen og Pokkemann - ikke noe verre på navnet sitt de enn de som har hatt en eller to stavelser.

Skrevet

Det tror jeg er en myte. Det vil si, jeg tror ikke hunden har noe problem med å forstå, men det kan være litt trøblete å rope lange navn. En ting er at hunden fint forstår "Hvor er pappa henne?", en annen ting er å stå i skauen og rope "BERNT REMI ALEXANDER!"

Forresten, tispa mi heter Mackenzie, tre stavelser. Null problem for noen av oss.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har to. Aiko og Imouto. Aiko kommer som et olja lyn i skogen fordi hun veit at der mamsen er gror det pølse. Imouto kommer IKKE som et olja lyn, fordi hun har så mye på agendaen alltid. Men hjemme eller ellers er det hun som er mest lydhør. Og hun er den med tre stavelser, og som ikke trenger pølse engang...

Skrevet

Det er vel det praktiske som er begrunnelsen for å velge navn med få stavelser. Vi har hatt enstavelsesnavn, Max og Don. Vanskelige å rope istedetfor Maxi og Donna f. ex. Don kunne jo ikke hett Donna, da, men begge disse hadde navn fra oppdretter.

Siden navnet blir brukt aktivt når vi har sauehund, vil vi ha et navn som er greit å rope. Vi prøver å finne navn med lyse konsonanter også. Ellers er jo alt smak og behag og fritt valg heldigvis.

Skrevet

Det er vel det praktiske som er begrunnelsen for å velge navn med få stavelser. Vi har hatt enstavelsesnavn, Max og Don. Vanskelige å rope istedetfor Maxi og Donna f. ex. Don kunne jo ikke hett Donna, da, men begge disse hadde navn fra oppdretter.

Siden navnet blir brukt aktivt når vi har sauehund, vil vi ha et navn som er greit å rope. Vi prøver å finne navn med lyse konsonanter også. Ellers er jo alt smak og behag og fritt valg heldigvis.

Men nå er det jo veldig vanlig at bc'er har enstavelsesnavn, antakeligvis fordi det er lett å rope, som du sier. Men de færreste av oss har jo hunder i hverdagen som jobber så langt vekk som en bc.
Guest Gråtass
Skrevet

Men nå er det jo veldig vanlig at bc'er har enstavelsesnavn, antakeligvis fordi det er lett å rope, som du sier. Men de færreste av oss har jo hunder i hverdagen som jobber så langt vekk som en bc.

OT: Ikke bare vanlig, men i "tidligere tider" så var det slik at du fikk ikke registrert hunden i ISDS(international sheepdog society) om den ikke hadde enstavelses navn, så dette er jo en lang tradisjon fra storbrittania. Og grunnen til at "alle" bc'er har de samme kjedelige navnene: ben, bill, lass, bess, maid og lad.

Skrevet

OT: Ikke bare vanlig, men i "tidligere tider" så var det slik at du fikk ikke registrert hunden i ISDS(international sheepdog society) om den ikke hadde enstavelses navn, så dette er jo en lang tradisjon fra storbrittania. Og grunnen til at "alle" bc'er har de samme kjedelige navnene: ben, bill, lass, bess, maid og lad.

OT eller ikke, takk for interessant informasjon. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...