Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Alle hunder kan da jakte med synet etter ei fille?

Så klart, men nå er dette først og fremst en bruksprøve for raser som i hundrevis av år har blitt avlet for denne typen jakt, men som i dag ikke får bruke disse instinktene sine. Jeg er enig i at flere enn myndene burde få prøve oftere, det er andre raser som også har blitt brukt i jakt på denne måten (som ridgeback, basenji, en del spisshunder), men samtidig må man ha litt perspektiv her. Jeg vil tro de som arrangerer treninger ikke har veldig mye ressurser, og da er det forståelig at hunder som faktisk konkurrerer og bedømmes i dette (en bedømming som videre avl er avhengig av) prioriteres. Jeg kjenner til eksempler der andre raser har fått prøve seg på treninger, så uvanlig at det skjer er det ikke.

Skrevet

Så klart, men nå er dette først og fremst en bruksprøve for raser som i hundrevis av år har blitt avlet for denne typen jakt, men som i dag ikke får bruke disse instinktene sine. Jeg er enig i at flere enn myndene burde få prøve oftere, det er andre raser som også har blitt brukt i jakt på denne måten (som ridgeback, basenji, en del spisshunder), men samtidig må man ha litt perspektiv her. Jeg vil tro de som arrangerer treninger ikke har veldig mye ressurser, og da er det forståelig at hunder som faktisk konkurrerer og bedømmes i dette (en bedømming som videre avl er avhengig av) prioriteres. Jeg kjenner til eksempler der andre raser har fått prøve seg på treninger, så uvanlig at det skjer er det ikke.

Okei :) Skjønner. Men jeg regner med at det ikke er så enkelt å komme å si "hei, jeg har en bc som jeg har lyst til å prøve på lc", da får man vel mest sansynelig et nei ;)

Skrevet

Men jeg regner med at det ikke er så enkelt å komme å si "hei, jeg har en bc som jeg har lyst til å prøve på lc", da får man vel mest sansynelig et nei ;)

Det spørs vel på dagen. Hvis du går på trening for å la hunden prøve, så ville jeg nok tatt kontakt på forhånd og spurt om det var greit. Kommer du på en trening, og det ikke er så mange der den dagen, så tipper jeg det ikke er noe problem. Jeg var på en trening med mors cairn en gang, og ble spurt om han skulle løpe :D

  • Like 1
Skrevet

Okei :) Skjønner. Men jeg regner med at det ikke er så enkelt å komme å si "hei, jeg har en bc som jeg har lyst til å prøve på lc", da får man vel mest sansynelig et nei ;)

jeg fikk lov med pointerblandinga mi, så tror ikke det er no problem på en trening som har få påmeldte :)

  • Like 1
Skrevet

Nå har jeg nok uttrykt meg unøyaktig. :P Shibaene mine støter ikke opp fugl på samme måte som en fuglehund, altså! Mine løper ikke rundt med sin store radius fordi de jakter fugl, men fordi det er gøy å løpe, hoppe og leke, og ikke minst å følge spor. De gangene de reiser fugl er det bare flaks, og de jeg kjenner til som bruker shibaer til jakt i Norge (både småvilt, hjort og elg), bruker dem både som bandhunder og som løsbikkjer som kommer tett innpå vilt og markerer langsmed trær feks (de bjeffer nemlig ikke i nevneverdig grad). Jeg kan se om jeg finner mer fornuftig informasjon om dette, dersom du er interessert.

Tusen takk for svar. Jeg vil gjerne høre mer om spesielt løsjaktdelen, (feks hvordan de markerer, hvor langt unna de går i søket osv) men bare hvis det ikke er for mye jobb. Pm eller egen tråd i så fall, så vi ikke herper denne mer?

Fortsatt veldig OT, men svarer litt jeg også (selv om Sandy har svart litt også), siden mine blir brukt til jakt :P

Mine shibaer jakter på svært ulike måter, litt hva vi har preget dem på, og litt hva som ligger naturlig for dem. Birk er en typisk storvilthund. Han har vært med elgbikkjene på jakt fra han var liten, og finnes ikke interessert i fugl i det hele tatt. Han er trang i losen, men man hører han godt i uttaket kan man si, og fungerer bra på hjort (som sin far).

Kiri er fuglehunden, hvis man kan kalle det det. Hun jobber svært likt som en finsk spets, og er treskjeller, og brukes på storfugl. Rype funker hun nok ikke på :P Hun har ikke den store interessen for storvilt. Vi fikk henne som toåring, og har ikke preget henne, men heller utnyttet de egenskapene hun hadde naturlig innabords.

Pippi er dattera til Birk, og dette er første høsten hennes. Jeg kan se at hun er nok ganske lik sin far, og liker best dyr på fire bein i steden for de med vinger. Vi har ikke fått brukt henne skikkelig ennå, men når elgjakta er over, og det er bare hjortejakt igjen skal hun testes nærmere.

Lexi har vi nå begynt å prege på rådyr, og så får vi se hva som skjer med henne :P

Tusen takk til deg også. Utrolig spennende at det går an å bruke dem på fugl, vi jakter mye storfugl. Interessant at de har preferanser på type jakt og type vilt.

Skrevet

Tusen takk for svar. Jeg vil gjerne høre mer om spesielt løsjaktdelen, (feks hvordan de markerer, hvor langt unna de går i søket osv) men bare hvis det ikke er for mye jobb. Pm eller egen tråd i så fall, så vi ikke herper denne mer?

Tusen takk til deg også. Utrolig spennende at det går an å bruke dem på fugl, vi jakter mye storfugl. Interessant at de har preferanser på type jakt og type vilt.

Fant en egen artikkel fra en norsk jeger. Den bekrefter det Bikipile og jeg sier. Også sendt på PM. :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...