Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er jo på utkikk etter den neste rasen som kan passe inn hos meg når eg ein dag flyttar for meg sjølv, og har sett på Salukien, og eg er fortsatt temmeleg sikker på at eg endar opp med ein slik. Men når ein rotar rundt på finn.no kjem ein over mykje rart. Kom blant anna over Etnahunden som eg las litt meir om. Følte eg ikkje fant så alt for mykje informasjon om rasen (sikkert fordi det er svært få av dei i Noreg...), men vart jo litt nysgjerrig på rasen. På grunn av dens sterke jaktinstinkt som den kan ha, så blir det neppe noko Etnahund i hus med det første i vert fall.

Men nokon som har erfaring når det kjem til Etnahunden? Korleis dei er i kvardagen, korleis er lynnet, og når det kjem til trening (vanskelege eller lettlærte)?

Skrevet

Astrid her inne har jo en Etnahund.

Det jeg har fått høre fra Astrid er at de er lett trente hunder som ikke krever så alt for mye. Astrid trener lydighet med sin etnahund, og hun virker veldig motivert på leker. Astrid har jo også katt tror jeg, som etnahunden går fint i lag med, men noe mer om jaktinnstinktet deres vet jeg ikke. Salukien har jo mye jaktinnstinkt den også. De fryser en del på vinteren da, så du må kle på dem.

Skrevet

Astrid her inne har jo en Etnahund.

Det jeg har fått høre fra Astrid er at de er lett trente hunder som ikke krever så alt for mye. Astrid trener lydighet med sin etnahund, og hun virker veldig motivert på leker. Astrid har jo også katt tror jeg, som etnahunden går fint i lag med, men noe mer om jaktinnstinktet deres vet jeg ikke. Salukien har jo mye jaktinnstinkt den også. De fryser en del på vinteren da, så du må kle på dem.

Veit Salukien også har ein del jaktinstinkt, men slik eg las det verkar det som at Etnahunden har eit mykje kraftigare jaktinstinkt. Kle er null problem :P

Skrevet

Har bare sett en av de i hele mitt laaaange liv, og måtte jo såklart stoppe fyren og prate med han for å få vite mer.

Han sa at jaktinstinkt hadde den, men at han aldri hadde hatt noe problem med den, fordi den hadde super innkalling. Han sa også at den syntes det var litt kaldt her på høsten.

Jeg ble i alle fall betatt. Det var ganske så liten og utrulig grasiøs hund. :drool:

Skrevet

Ta kontakt med oppdretteren til Lundii, Astrid sin hund. Hun oppdretter både saluki og etna og kan nok fortelle deg i bøtter og spann :) Hun har en bruker her inne, Biscotti, men er nok lettere å nå på "privaten".

Skrevet

Ta kontakt med oppdretteren til Lundii, Astrid sin hund. Hun oppdretter både saluki og etna og kan nok fortelle deg i bøtter og spann :) Hun har en bruker her inne, Biscotti, men er nok lettere å nå på "privaten".

Takktakk :) Sendte ein mail til kennel Biscotti :)

  • Like 1
Skrevet

Og der fikk man svar også. Laaaangt svar. Verkar som at Etnahunden kan ha ein ørliten smule meir jaktinstinkt enn Salukien, men til gjengjeld er vist Etnahunden ein meir "brukshund" type som kan brukast til det meste, og som ikkje blir så fort lei som Salukien. Baaah, får ønske eg vinner i lotto ein dag og skaffar meg begge to etterkvart. :lol:

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Hallo!

Eg eig kullbroren til Lundii som Astrid her inne eig av rasen Etnahund!=)

Kanonrase, han er hakket meir krevande enn Lundii(treng litt lenger turar for å slokne), men det har vel noko med kva me har lagt opp til sjølve også. I tillegg er han mykje større enn ho er=)

Ingen tvil om at han har jakt i seg, me har hatt tre uhell (nesten eit år sia sist) der to spurvar(i inngjera hage) og ei skogsdue (han hadde langline på, men eg oppfatta ikkje at han brått gjekk fra å springe etter ballen til å jage fugl i gras) har mista livet.

Men no er innkallingen så bra at eg føler meg trygg sjølv om det skulle vere fuglar i nærleiken.

Han er ein kjempefin hund, glad i å lære , men kan bli litt vel ufokusert til tider(men ikkje i samme kategori som salukiane eg har møtt) sikker på at han kunne ha lært langt meir enn han kan viss eg hadde gjort ein innsats, men eg har hund først og fremst for tur og selskap. Lærte han "gje labb" for nokon veker sia berre for å sjå kor fort det gjekk, null stress det=)

Har også tenkt å byrja med ag om eg finn ein egna plass å trene der eg skal flytte, trur det blir toppen!

Eg kan anbefale Etnahund på det varmaste!

Hadde tenkt å legge ut bilde av Mayhem og Lundii så du fekk sjå str. forskjell, men det får eg ikkje til, så eg gjer det når eg finn ut av det=)

Skrevet

Trur eg fekk det til! Lundii og Mayhem = stoooor forskjell=)

Fekk ikkje opp bilde :/

Men valget har falgt på Salukien. Men når eg skal ha hund igjen etter det ein gong, så er nok etnahund eit stykke oppe på lista i vert fall :D

Skrevet

Fekk ikkje opp bilde :/

Men valget har falgt på Salukien. Men når eg skal ha hund igjen etter det ein gong, så er nok etnahund eit stykke oppe på lista i vert fall :D

Prøver ein gong til fordi dei er så vakkre=)

Ein gong i framtida skal eg ha saluki også! Eller greyhound, eller borzoi, ehh ja=)

post-7778-0-55637700-1320625570_thumb.jp

Skrevet

Prøver ein gong til fordi dei er så vakkre=)

Ein gong i framtida skal eg ha saluki også! Eller greyhound, eller borzoi, ehh ja=)

Får fortsatt opp at eg ikkje har tillatelse til og sjå bilde :huh:

Skrevet

Veit Salukien også har ein del jaktinstinkt, men slik eg las det verkar det som at Etnahunden har eit mykje kraftigare jaktinstinkt. Kle er null problem :P

Dette varierer nok noe mellom individene, men tror det er vanskelig å si om den ene eller den andre hunden har mest jaktinstinkt - begge er opprinnelig jakthunder som er avlet for å jakte selvstendig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...