Gå til innhold
Hundesonen.no

Savner hund! Trenger du hundelufter?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå vært uten hund i 3 år, og savner det veldig. På grunn av jobb og mye reising har det ikke vært aktuelt å skaffe ny hund, etter at min siste hund vandret til de evige jaktmarker.

Jeg kunne godt tenke meg å være "hundelufter" noen timer i uka, både for min egen del, og for å hjelpe/bistå andre som har hund, men kanskje ikke alltid har tid til å ta med bikkja på tur i skauen. Jeg bor på Byåsen, Trondheim. Har prøvd å søke på "hundelufting" på google for å se om det er noen som driver med dette i Trondheim, men fant ikke noe. Er takknemlig for tips om dette!

Jeg er 46 år, vokst opp med hund på landet, har hatt 4 hunder sjøl. Labrador, flat, elghund, curly, og har litt erfaring med huskier/vorsteher, hundekjøring. Har også hatt gleden av å trene en fårehund i agility nylig. Morro!

I perioden 2004-2007 drev jeg mye med sportrening, rundering og feltsøk, og oppdaget at et 20 minutters spor-søk er like effektivt som en 3timers tur for hunden! Er veldig tilhenger av at hunden får bruke jakt-søk-bytte- sansene, dvs jobbe litt med hjernen, og ikke bare stå i en luftegård. Liker "postiv respons"- metoden, for jeg tror den virker på lang sikt.

Men uansett så savner jeg hund når jeg drar på sopptur i Bymarka, kjører opp på hytta på Jonsvatnet, eller drar på helgetur til nordmøre.

Hadde vært hyggelig å komme i kontakt med noen som kan låne bort en hund, evt noen som trenger hundelufter.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Heisann. Vi har flere hunder på hundeomplasseringen Solplassen som gjerne vil få litt ekstra. Turer, helgebesøk og ferieturer setter de veldig stor pris på. Hvis du er intressert kan du snakke med Lederen Marianne 93696593 og se mer om hundene på Solplassen bloggen.

Om vedkommede bodde på østlandet hadde jeg nok slått til selv ved behov, men reiseveien er nok i lengste laget fra Trøndelag, både til Oslo og Ski. ;)

  • Like 1
Skrevet

Hadde ikke min utagert mot andre hunder skulle du fått gått så mye tur du hadde orket, men.. :)

Hei. Jeg har selv hatt hund som har utagert mot andre bikkjer, så det kvier jeg meg ikke for. Takk for svar, og beklager at jeg er treg til å besvare henvendelser. "Utagering" mot andre bikkjer kan jo være så mangt, det kan jo skyldes at hunden er utrygg, usikker i situasjoner med andre, hva vet jeg.:-) Men det kan jeg takle. Godt tau og langt syn, så burde det ikke være noe problem. Skriv gjerne til meg. :-)

  • Like 1
Skrevet

Hei. Jeg har selv hatt hund som har utagert mot andre bikkjer, så det kvier jeg meg ikke for. Takk for svar, og beklager at jeg er treg til å besvare henvendelser. "Utagering" mot andre bikkjer kan jo være så mangt, det kan jo skyldes at hunden er utrygg, usikker i situasjoner med andre, hva vet jeg.:-) Men det kan jeg takle. Godt tau og langt syn, så burde det ikke være noe problem. Skriv gjerne til meg. :-)

Sendt deg PM :)

Han er redd/usikker ja, men vi jobber med saken så sakte men sikkert blir han bedre :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...