Gå til innhold
Hundesonen.no

Aussie


Cavalier&Collie

Recommended Posts

Skrevet

Alle hunder bør være over et år før man begynner med agility, og i tillegg så vil de fleste hundeklubber at hunden har bronsemerket før man får bli med på grunnkurs i agility.

Skrevet

Bronsemerket er et bevis på at du og hunden din går den letteste klassen i lydighet.

De aller fleste hundeklubber/hundeskoler/raseklubber arrangerer bronsemerkekurs med bronsemerkeprøve på slutten av kurset.

I denne klassen av lydighet er det forskjellige øvelser:

- Innkalling fra sitt

- Stå under masj

- Enkelt dekk 2 minutter

- Fri ved foten

- Dekk fra holdt

- Visning av tenner

- Lineføring

- Og i tillegg regnes helhetsinntrykket.

Regler osv finner du på http://www.nkk.no.

Om jeg ikke tar helt feil er det et kort bronsemerkekurs med avsluttende prøvep å NKKUs sommerleir også.

Og selv om du finner en klubb som ikke krever bronsemerket så er det jo en klar fordel å ha en nokså lydig hund i agility.

Skrevet

Hunden må være over 9 mnd, og den menneskelige deltageren må være over 13.

På sommerleiren får du velge to av tre aktiviteter som du får være med på. Da kan du velge mellom juniorhandling (utstilling altså), agility og lydighet (bronsemerket). Hunden trenger ikke å kunne noe som helst agility om du velger det, men det er greit å ha de grunnleggende hverdagslydighetsøvelsene inne. :wink:

Skrevet

På sommerleiren tenker du? Det vet jeg ikke, men regner med vi får all sånn informasjon når det er påmelding.. Kommer visst mer info om sommerleiren i neste nummer av Hundesport, og ellers så får man følge med på NKKU sin side på www.nkk.no.

Skrevet

ÅÅÅH!

Jeg må få meldt meg inn i NKKU først!

Tenk om det ikke blir plass til meg!

Jeg har fått giro, men mamma vil ikke betale før 1. mars! *argh*

Skrevet

Da er det bare å begynne med burtrening gitt. :wink:

Forresten: Noen som vet om man må ha med eget bur? Regner egentlig med det, må vel ta det med på toget uansett.. Men buret til Tinka er stooort.. Hehe.. :roll:

Agilityen på sommerleiren er vel bare for moro skyld, og grunnlaget for videre trening. De starter jo ikke akkurat med det vanskeligste i agility.. :wink:

Skrevet

Forresten: Noen som vet om man må ha med eget bur? Regner egentlig med det, må vel ta det med på toget uansett.. Men buret til Tinka er stooort.. Hehe.. :roll:  

:wink:

Buret vi har er også kjempe stort.. :roll:

Skrevet

Vi får bestille togtur senere.. De har ikke satt opp rutetabellene lenger enn til 11.6 på nsb.no ennå. Men.. Noen som vet sånn ca når det er oppmøtetidspunkt på Frya leir? Enten kommer jeg ti over tolv til Ringebu, eller så må jeg dra dagen før.. Og et annet problem blir å få med bikkja, buret, bagasjen og meg selv de 5 kilometerne fra Ringebu til Frya. Hehe.. :roll:

Kanskje søstra mi, mamma og pappa sier seg frivillige til å tilfeldigvis ta en Oslo-tur med bil den uka? :(

Skrevet

Kjøp - eller fort deg å bli kjent med noen som har hundebur. :( Vet at man kan få kjøpt billige, enkle hundebur. Husker bare ikke hvor akkurat nå..

Men du? Du er 12, ikke sant? Blir du 13 før leiren da eller? For ellers må du jo vente til neste år.. :wink:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Du må ha med eget bur:)

Har også kjempestort stålbur (nest største typen i Norge). Tar tog fra Oslo tror jeg, siden jeg skal på en del hundeutstillinger i østfold på den tiden:)

Valgte agility i fjor jeg:)

Siste dagen på leiren fikk vi prøve å ta bronsjemerket i agility og lydighet.

Og gjett hvem som fikk til agilitymerket!!! Var mange som prøvde seg, men bare noen få som fikk det til :roll: Etterpå fikk Cita masse skryt av vår engelske trener, Tamzin, som hadde hatt høye forrhåpninger til Cita på brosjemerkeprøven:)

Har bronsjemerket i lydighet også:D

Benedicte

Skrevet

Jeg og mange andre (guro, annette, kjersti, joakim osvosv) møtte opp på leiren dagen før det hele "begynte". Så fikk vi overnattet der og blitt godt kjent:) Vi måtte betale ekstra for rom og mat første dagen tror eg :?

På mandagen kom de fleste, men jeg syns det var kjekt å komme søndagen:) Da fikk jeg nemlig bli kjent med noen først, slik at ikke alle sammen kom samtidig på mandagen.. Litt vanskelig å hilse på 20 mennesker og hunder på en gang:)

Benedicte

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...