Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Okai no syng pcen min på siste verset, den lager usaklig høg lyd gjer meg stadig blåskjerm, og høyres til tider ut som om han skal eksplodere. Han er vel hmmm 5 eller 6 år så veit ikkje om eg kan forventa så mykje meir av han.

Eg bruker pc til nettsurfing, skrive litt dokument. Er ikkje noko spele person så sånt er ikkje viktig.

Eg treng ein pc som er kjapp og grei

Som ikkje koster skjorta

Batteritid er eit pluss men ikkje eit must då den skal tjenestegjer heima.

Så o store sonen orakel kva slags pc treng eg, håper å komma unna med å bruke mindre enn 5000

Skrevet

Du kjem langt med eit par tusen til det bruket du skal ha. Den eg har no, kjøpte eg for 4 år sidan, den kosta under 3000 kroner, og funkar framleis heilt supert. Det er ein Acer Aspire 5720ZG (no les eg av lappen som står på han, altså :aww: ). No er sikkert ikkje den på marknaden lenger, så for å kome til saka: Gå til Expert, Lefdal, Elkjøp og andre tilsvarande, og sjå kva dei har ståande. Alle nye dataar er kjappe og greie, og batteritida står stort sett oppført, så då er det berre å samanlikne batteritid og pris :) .

Skrevet

alatest.no, prisjakt.no og prisguide.no kan gi deg gode indikasjoner på rimelige og gode bærbare. Om du reiser eller har med deg maskin til og fra skolen f.eks., så vil du kanskje se litt på størrelse/vekt også? Motsetningen er en større skjerm som er bedre til f.eks. film.

Bra merker er f.eks. HP, IBM Lenovo, Samsung og Acer.

Skrevet

Takk takk for svar.

Pcen vil sjeldent være med på reiser, så det er til hjemmebruk og film ser eg ikkje på pc.

Men vil gjerne ha ein "normal" størrelse på skjermen er ikkje interessert i sånn liten minipc blir berre knoting av det :P

Eg får nok surfa litt rundt og ta meg ein tur i butikker tenkjer eg.

Skrevet

15-17 tommer fungerer fint for de fleste da. Sjekk pris-guidene og litt anmeldelser, med dine krav burde du fint kunne få en ok bærbar til ok pris! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...