Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når du ikke vet hvor mange katter du har, og ikke har råd til kastrering og/eller adskillelse av katter av forskjellig kjønn, da har du ikke mye kontroll med katteholdet ditt!

Nok en gang er mattilsynet den store stygge ulven, men jeg er jaggu tilbøyelig til å være enig med dem i denne saken, selv om det sikkert kunne vært løst på flere måter.

http://www.rbnett.no/lokal/gjemnes/article384932.ece

Skrevet

Akkurat som med hunder, så skjønner jeg ikke hva man skal med 20+ av hvert dyreslag om man ikke er fosterhjem eller noe slikt. Hos meg har døgnet bare 24 timer, og ved siden av jobb, så går all tiden til sambo og hundene. Flere ting over det igjen? Neeei ...

Skrevet

Ho er lei for at ho så langt ikkje har hatt råd til kastrering eller inngjerding for hannar og hoer som ho hadde tenkt.
– Men har du kontroll med kattehaldet ditt?
– Ja, seier Røsand.

Ehhhh ... javel liksom :| (anslo det til 70-80 katter)

Skrevet

Tror rett og slett ikke det mulig å ha kontroll over så mange fruktbare katter jeg.... To til tre kull i året pr.hunkatt = veldig mange katter på kort tid.... Huff :thumbsdown:

Skrevet

Ho er lei for at ho så langt ikkje har hatt råd til kastrering eller inngjerding for hannar og hoer som ho hadde tenkt.
– Men har du kontroll med kattehaldet ditt?
– Ja, seier Røsand.

Ehhhh ... javel liksom :| (anslo det til 70-80 katter)

Det var før avlivingen, tror jeg. Og jeg mistenker at de i hovedsak avlivet syke katter.

Skrevet

Synes det er fælt og trist å lese om folk som har sånne abnorme mengder dyr og nærmest null kontroll på reproduksjonen av dem.. Det KAN da ikke være så vanskelig å holde et "normalt" antall ved hjelp av litt godvlje fra den lokale dyrebeskyttelsen og evt. veternærer de har knyttet til seg.

Avliving er vel den eneste løsningen når det kommer til slike antall.. Hvem andre kan ta til seg og få omplassert sånne mengder - når troligvis de fleste ideelle organisasjoner også har fullt opp med uønskede katter..

Bare se på finn.no - nårsomhelst på året så bugner det av gratis katter og kattunger. Det tar aldri slutt, liksom... Og jeg blir matt og forbannet hver gang man hører om folk som med viten og vilje setter kull til verden fordi de selv ikke gidder å kastrere dyrene sine.. Det koster jo bare noen 100-lapper, og veterinærer har jo til stadighet sånne kampanjer hvor det er ekstra billig (i alle fall hadde de det før..).

Man skal dog ikke glemme at katter har en god nyttefunksjon mange steder, med å holde kontroll på andre skadedyr. Men de behøver ikke være 50 stk for å få det til, liksom..

Og som kosedyr ville sikkert 8-10 kastrerte dyr funke helt utmerket for de fleste kosesyke mennesker også.. (burde være tilstrekkelig for en vegg-til-vegg teppe av katter i sofaer og senger..

Men jeg er enig i at det er andre tiltak som må settes til verks med sånne folk. Ikke bare gå inn og avlive 30-40 stykker hvert og hvertannet år. Det er jo en psykisk side av denne samlingen som man må ta fatt i også.

Hvordan DET kan påtvinges folk er et ennå vanskeligere tema.

Susanne

Skrevet

Ikke råd til kastrering, hvordan i all verden har hun råd til mat til de? Noen fanger kanskje sin egen mat, men jeg har ingen tro på at alle får gå fritt ut og hente inn dagens fangst...

Skrevet

Tror det har kostet mindre å kastrert enn det koster å mate de - såfremt de får skikkelig mat da, så det er unnskyldninger etter unnskyldninger på slike folk hele tiden

Edit: tulip kom med samme poeng når jeg skrev ^^

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...