Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Spørsmål nr 1.

Er det øyenlysning på hamar?

2. Kan jeg øyenlyse snusern der, som ikke er meldt på?

3. Trenger eventuelt å ta med papirer? Stamtalve ol?

4. Pris?

Thanks! :)

Skrevet

1. Er det øyenlysning på hamar? Absolutt alle NKK-ustillinger jeg har vært på har hatt øyelysning.

2. Kan jeg øyenlyse snusern der, som ikke er meldt på? Ja, det kan du.

3. Trenger eventuelt å ta med papirer? Stamtalve ol? Du må ha med vaksinasjonskort for å ta henne med inn, og stamtavle. (Noen leser av chippen også, men det er bedre å ha med mer enn for lite).

4. Pris? Det pleier å koste 800. Til sammenligning koster det rundt 600 hos vanlig veterinær.

Thanks! :)

:)

Skrevet

Det er øyelysing på alle NKK Utstillinger. Du kan øyelyse selvom hunden ikke er påmeldt, og du bør ha med forrige øyelysnings attest. Jeg øyelyste på Bjerke, og det kostet vel 7-800 kr om ikke jeg husker feil.

Til sammenligning koster det rundt 600 hos vanlig veterinær.

:)

Gjør det? Da jeg sjekket med en øyelyser her, så skulle de ha 900-1200 kr... Kan prisen variere så mye alså ?

Skrevet

Takker og bukker! 200 kr ekstra er mindre enn det det koster meg i tog ol. for å komme meg til normal veterinær som kun leier inn øyenlyser en kveld i mnd. Så om jeg finner papira på snusern så tror jeg vi går for øyenlysning der.

En ting til - hvordan foregår det? Snusern er livredd alt som minner om veterinærer. :icon_redface:

Skrevet

Snusere øyenlyses ikke som valper, så har ikke noe tidligere øyenlysningsattest på henne. Gjøres egentlig bare på avlsdyr men pga. diverse så ønsker jeg å gjøre det på henne uansett. :)

Skrevet

de drypper noen dråper i øynene først, som utvider pupillen. Så må du vente en stund før det virker skikkelig. Ca et kvarter, mener jeg at jeg husker. Så er det selve øyelysningen, da bør de jo kunne sitte/stå rimelig rolig mens dyrlegen studerer øyet med forskjellige linser. Er litt som om de stirrer de dypt inn i øynene med en kikkert og ei lommelykt.

Personlig ville jeg foretrukket øyelysning hos veterinær fordi jeg har inntrykk av at det på NKK-utstillingene kan være mye venting og trangt om plass osv.. Dessuten ser de litt tåkete en stund etterpå, når de har fått de dråpene på øynene, så jeg har tenkt at det kan være greit for dem å slippe å gå oppi alt ståket på ei stor utstilling -og så ser de ikke skikkelig engang.

Men jeg er jo litt hønemor da, det tar antakelig ikke livet av dem heller...

Skrevet

Gjør det? Da jeg sjekket med en øyelyser her, så skulle de ha 900-1200 kr... Kan prisen variere så mye alså ?

Jeg bestilte faktisk time for øyelysing av begge mine i lunsjen i dag, og det vil koste 1200 for begge to, med attest. Dette på NVH. :)

Skrevet

Takker og bukker for svar. Klønete å komme seg til øyenlyser ellers her, men samtidig så tenker jeg at første gang for Snusern i en hall kanskje ikke bør innebære at noen drypper ting i øya hennes og stirrer henne dypt inn i øya og gjør at hun ser blurete. :lol: Tusen takk for info!

  • Like 1
Skrevet

Personlig ville jeg foretrukket øyelysning hos veterinær fordi jeg har inntrykk av at det på NKK-utstillingene kan være mye venting og trangt om plass osv.. Dessuten ser de litt tåkete en stund etterpå, når de har fått de dråpene på øynene, så jeg har tenkt at det kan være greit for dem å slippe å gå oppi alt ståket på ei stor utstilling -og så ser de ikke skikkelig engang.

Mykje venting er det garantert! Vi øyenlyste på ei NKK utstilling og måtte vente i ein evighet. Kan jo dermed vere ein fin ting å legge hunden i bilen etter øyenlysinga om det blir gjort på ei utstilling. Eller ta det før ein skal reise heimover igjen ;)

Skrevet

Skrevet i går, 20:20

snapback.pngRaksha skrev 03 October 2011 - 08:17 PM:

1. Er det øyenlysning på hamar? Absolutt alle NKK-ustillinger jeg har vært på har hatt øyelysning.

2. Kan jeg øyenlyse snusern der, som ikke er meldt på? Ja, det kan du.

3. Trenger eventuelt å ta med papirer? Stamtalve ol? Du må ha med vaksinasjonskort for å ta henne med inn, og stamtavle. (Noen leser av chippen også, men det er bedre å ha med mer enn for lite).

Jeg håper alle autoriserte øyelysere leser av hundens mikrochip før de øyelyser ellers vil jo ikke resultatet være verd papiret det er skrevet på...

Skrevet

Jeg håper alle autoriserte øyelysere leser av hundens mikrochip før de øyelyser ellers vil jo ikke resultatet være verd papiret det er skrevet på....

Det har du helt rett i, og det gjør de sikkert også. :)

Skrevet

Det har du helt rett i, og det gjør de sikkert også. :)

Faktisk så tror jeg aldri at jeg har vært borti at de har lest av chipen når vi har vært og øyelyst så lenge det har vært på et av veterinærkontorene her i området, kun den ene gangen jeg gjorde det på en NKK-utstilling.

Skrevet

Jeg har aldri opplevd at chipen ikke har blitt lest av ved øyelysing. En gang har jeg øyelyst på utstilling og de andre gangene hos veterinæren.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...