Gå til innhold
Hundesonen.no

Blir buret skummelt ?


kanskjehund<3
 Share

Recommended Posts

Mine hunder sover ikke i bur, vi har bur i bilen og på trening. Har egentlig aldri tilvent de til det.

Jeg vil heller at mine hunder kan sove overalt i huset og slappe av uten å være burmaniske. Mine sover på hundesenger på gulvene og i senga/sofa.

Så putt buret i bilen og la hunden sove løs ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville vent den til bur, ikkje berre med tanke på at den gjerne skal sove der om natta, men også om du er ute og køyrer bil.

Når frøkna var lita, så sov ho i bur dei første månadane etter fylt 2 mnd. Rett og slett fordi eg ikkje hadde ein ønskje om å stå opp om morgonen og vasse rundt i tiss og bæsj. Funka faktisk veldig bra, og frøkna holdt seg heile natta :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hund blir ikke utrygg av å sove i bur, men den kan bli utrygg dersom den lærer at buret er det eneste trygge stedet å være. Så lenge valpen sover og ikke herjer rundt om natten så kan den godt sove i hundeseng ved siden av sengen din, for eksempel? Eller på et annet rom.

Mine sov i bur ved siden av sengen den første tiden, nå har de hver sin del av gangen (med buret til seng).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville absolutt vendt hunden til å være og sove i bur. I enkelte situasjoner er bur nødvendig, og da er det greit med en hund som kan være rolig i bur. Jeg selv bruker ikke bur på mine hunder annet enn i bil og når vi er på trening, men de skal kunne sove i bur om jeg legger dem inn. F.eks er det et must når en går fra hytte til hytte i fjellet, der det er bur på hytter, eller så er det greit å bruke bur om du overnatter hos andre osv. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her har vi aldri vent hundene til bur, men trengs det kan de fint være i bur, likevel. Det er ikke så mye ferdigheter som skal til for å sitte i et bur, liksom. Om natten og igrunnen alltid ellers, sover de i sengene våre, i sofaen og hvor de vil. Bur brukes igrunnen bare i bil. Når jeg tenker meg om, har vi ikke bil heller, så da blir det ikke så ofte. Når jeg tenker litt til, slår det meg at vi ikke har noe bur heller. Det er helt bevisst. Et bur har ingenting i et hjem å gjøre. Gidder du ikke å tørke opp etter valpen din og lære den å gjøre fra seg ute, trenger du ikke å skaffe deg hund. Jeg mener av hele mitt hjerte at det er dyreplageri å putte en liten valp i bur hele natten og kanskje dagen med. Valpen hører til i din armkrok, den..

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke vent noen av mine hunder til å ligge i bur, ved å ha de i bur hjemme.

Dette lærer de da ved å ligge i buret i bilen tenker jeg.

Bil, fly og under ventetid på utstilling ( når bilen er så langt unna at de ikke kan ligge der ) er burbruket mitt.

Og alle de 4 hundene jeg har nå, ligger helt fint i bur uansett situasjon.

I tillegg har de evnen til å finne roen uten bur uansett hvor vi er, noe som er et must for oss som reiser mye med hundene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke så god peiling,men jeg kan ihvertfall si hva som har funket for oss :P

I begynnelsen sov hun i en hundeseng,der samboeren min lå på en madrass på siden av. Da hun var blitt trygg der og på oss,så hadde vi henne i bur. (da hadde vi selvsagt latt henne bli vandt med å ligge der inne med døren oppe på dagtid så hun ble trygg på selve buret først) Buret var vendt mot oss så hun kunne se oss hele tiden. Hun peip en del i begynnelsen,men ikke sånn redd grining,mer klagete. Av og til ventet vi til hun ble helt rolig for så å ta henne ut og la henne sove i sengen hos oss,vi klarte ikke lavær :whistle:

Jeg pleide også legge henne i buret på dagtid hvis hun var veldig overtrøtt og trengte å sove,men ikke fant på å legge seg selv.

Tok også med buret når vi var på besøk,så hun kunne få slappet av innimellom. Da også på en plass der hun heletiden kunne se oss,og synes derfor det ikke er skummelt.

Jeg vet ikke om måten vi har gjort det på er riktig for andre,men Zara er ihvertfall kjemepglad i buret sitt den dag i dag,og legger seg stadig der for å slappe av. (nå er døren alltid oppe da,så hun kan velge selv.Uten om når vi har litt mamma-pappa tid :icon_redface: Da stenges døren,for så å åpnes igjen når det er trygt å komme ut ;) ) Er ihvertfall deilig å ikke ha en hund som piper når det kommer situasjoner der det er godt å kunne bruke buret. Så det er ihvertfall lurt å lære hunden til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpis er vokst opp uten bur. Hun er da 60 kg og 82 cm høy, tipper rundt 120 cm lang (uten halen). Hun ligger i fremmede biler, baggasjerom, bur, baksete, sofa, hundesenger, tog og buss, you name it, hun legger seg der. Fordi det er DET hun har lært, der jeg ber henne om å ligge skal hun ligge. Hun deler tom bilbur med fremmede hunder hun (det var litt av et syn med henne og Pøbel i samme buret :lol:).

Ikke selges det store nok bur i Norge til at en gigant kan ligge komfortabelt, og jeg ser for meg at jeg drar på besøk med to stk og slår opp bur like store som en enkeltseng i stua til folk...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns dere godt kan ha buret stående åpent og der hunden kan bruke den som det passer seg selv. Ha gjerne en leke og kast inn noe godt av og til - det gjør ingen skade. Da blir den vant til bur selv om buret fungerer kun som en hvilken som helst plass.

Om dere skal ha igjen døra i en periode eller ei syns jeg kommer an på om dere syns det er nødvendig pga sikkerheten til valpen når dere ikke kan følge med - som når dere sover. Er soverommet ganske valpe-sikkert, så ha igjen døra der og sett buret der inne, så har den buret som seng og blir vandt til å sove der på natta.

Vår er vandt til det, men han går like greit inn i naborommet og legger seg i senga der eller andre plasser, så han er trygg og sikker alle plasser, selv om han brukte bur i valpe-tiden - han bruker det ofte selv nå også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Shensi er heller ikke vendt på bur, men kan fint legges i bur hvis behovet skulle dukke opp. Feks måtte vi sette henne igjen hos dyrlegen og da hadde hun aldri vært i bur før, men det hadde ikke vært en lyd på henne, hun hadde lagt seg ned og slappet av.

Det var en ting jeg og samboer bestemte oss for når vi fikk Shensi, og det var at hun aldri noensinne skulle bli burhund! Og det har vi holdt, selv om hun ikke har vært den enkleste valpen/unghunden på enkelte områder!

Bamse var burhund i 4 år, nå avvendt og det er helt klart en mye bedre hverdag for han!

Og hvis man virkelig ikke gidder tørke opp etter en valp hver morgen en periode, så bør man kanskje gå en runde med seg selv?! Her er Shensi fremdeles ikke husren 20 mnd gammel, og flere morgener må vi tørke opp etter henne.. men so what? Det tar kanskje 5 minutter å tørke opp, i motsetning til 6-10 timer i bur for en hund liksom. Da er valget lett for meg! Jeg signerer Ida så inderlig, en valp skal få ligge i armkroken der den føler seg trygg!

Hunder er ikke burdyr, enkelt og greit! At de må tåle det i noen situasjoner (slik som hos vet) det er greit, men ikke i hverdagen! Jeg mister heller ting for flere tusen kroner mens valpen skifter fra valpetenner til voksentenner, enn å ha den i bur store deler av døgnet! Det gikk med litt mens Shensi var valp, men om ikke annet så lærte vi å holde bordet fritt for fristende ting :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpis er vokst opp uten bur. Hun er da 60 kg og 82 cm høy, tipper rundt 120 cm lang (uten halen). Hun ligger i fremmede biler, baggasjerom, bur, baksete, sofa, hundesenger, tog og buss, you name it, hun legger seg der. Fordi det er DET hun har lært, der jeg ber henne om å ligge skal hun ligge. Hun deler tom bilbur med fremmede hunder hun (det var litt av et syn med henne og Pøbel i samme buret :lol:).

Ikke selges det store nok bur i Norge til at en gigant kan ligge komfortabelt, og jeg ser for meg at jeg drar på besøk med to stk og slår opp bur like store som en enkeltseng i stua til folk...

Nettopp det gjør vi med Kovu. :P Fordi det er på fremmede steder jeg ikke kan stole på ham. Hjemme hos mamma og pappa er det få eller ingen hundesikre rom og en del ting Kovu kan komme til å "leke" med hvis han kjeder seg (spesielt spennende siden han ikke er så vant med det). Så når vi er på besøk der så står det alltid et svært bur midt i stua. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

En hund blir som nevnt ikke usikker av å ligge i bur, men om den alltid puttes i bur på natta og når den skal sove kan du få en hund som sliter med å sove/roe seg uten buret. Og det syns jeg er en skikkelig uting. Kjedelig å alltid måtte dra med seg det buret over alt istedenfor at hunden bare kan legge seg på et teppe og sove. Burdiskusjoner finnes det mange av her, men jeg kan kort si at jeg ikke ser noen som helst god grunn til at en valp (eller voksen hund) skal måtte sove i bur (om det ikke er for å løse et spesifikt problem). Det er på grensa til dyremisshandling at en hund skal ligge i bur hele natta og hele dagen den er alene.

Min har aldri blitt tilvendt bur, men vi har bur i bilen som han bare ble putta inn i når vi skulle kjøre. Han sover fint i buret i bilen, spaserer selvsikker og trygg inn i buret sitt på flyplasser når vi skal ut å fly, kan ligge i bur innendørs om det av en eller annen grunn skulle bli behov for det, men det er det skjelden. Han er ikke glad i bur innendørs (hvem vil sperres inne i et lite bur uten å være hjernevaska?), men han godtar det fint og sover å slapper av. Så nei, jeg ser ingen grunn til å bruke bur inne for å vende en valp til bur. Om den ikke har noen dårlige erfaringer er det veldig kjapt gjort og ingen grunn til at den skal måtte sove der hele natta.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpen vår har et sammenlegbart bur som står i stuen. Dette buret er åpent til en hver tid og han går å legger seg der like ofte som han legger seg i sofaen på dagtid. Om natten sover han i hundesengen på soverommet mitt, men de hender han tusler ut i stuen å legger seg i buret. Syns det er greit at han er vant til bur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om hundene deres trenger 8 timers trening hver natt hver dag hele uken for å tilvenne seg et bur, så hadde jeg stilt spørsmål med hundematerialet. Hvor skrøpelig det egentlig er. De fleste hundene klarer å venne seg fort til et bur, OG slappe av og sove i det uten at de ligger der hele natta hver eneste natt. Men for alt jeg veit, så er andre raser enn de jeg er vant til såpass skrøpelige mentalt at de må bruke tusenvis av timer på å trene på noe så simpelt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har ikke bur engang, vi. Eller jo, men det ligger sammenslått i garasjen en plass. Det brukes ikke,det var bare gubben som kjøpte det "fordi det var jo halv pris" :P

Man kan fint oppdra og ha hund uten å bruke bur.

Men SKULLE det komme behov for et bur en dag, så ikke gjør noen big deal ut av det. Tilvenning et par dager og that's it - tilvent.

Man behøver ikke ha valpen i bur hele oppveksten under dekke av at "den skal bli glad i buret sitt jo..."....

Vil man på død og liv venne valpen til bur straks, så la døren til buret stå åpen døgnet rundt i det minste. Sleng inn noen tyggeleker eller en Kong med godsaker i nå og da i løpet av noen dager, så er den tilvent buret. Åpent.

Valpen vår, eller unghund nå da, sover stort sett under stuebordet om natta. Hun starter natten med å ligge på sofaen (hunden tar kvelden før oss mennesker), så avanserer hun med å ligge ved siden av meg, men det blir for varmt for henne, så kort etter flytter hun seg på gulvet og så videre til andre plasser derfra. En hund bytter liggeplass forbløffende mange ganger i løpet av en natt, noe de ikke får sjanse til i bur. I bur mister de rett og slett friheten og friheten til å velge. Og det fikser jeg ikke helt, det er ikke riktig at hund skal ligge i stengt bur.

Jeg lurte på hva dere syns om hvor valpen burde sove?

Du kan sette en hundeseng på gulvet ved siden av din egen seng, så kan du rekke hånden ned og klappe valpen om den piper om natten, så den roer seg lettere. Noen valper sover natta gjennom fra første dag (min gjorde det), men andre kan pipe litt den første tiden og ha behov for å gå ut og tisse. Cluet er å vite forskjellen på "Jeg vil ha selskap" piping og "Jeg må tisse" piping ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så mye overraskende eksemplarisk adferd i dag, jeg har lyst til å ignorere alt som ikke var eksemplarisk, fordi fremgangen er så tydelig. Ingen byks i iver for å hilse på forbipasserende, ikke noen stressende impulser om å jage etter syklister. Med unntak av en close call, med snuten faretruende nær å berøre midt på skinkesprekken til en som stod med ryggen til, så forsøkte han heller ikke sniffe busspassasjerer. Rolig og behersket og tålmodig for det meste. Ny fase i utviklingen og sladretreningen har fått effekt.  Hva jeg trenger bli flinkere til å forutse er Edewards ønske om sosial inkludering ved kassen i butikker, for å unngå at han planter labbene på disken. Det har skjedd så mange ganger nå, det er pinlig overfor meg selv å ikke forutse og forebygge det der. Inne i dyrebutikken er det ingen krise, men å LA ham få sjansen til å plante labbene på disken i kaffebaren er FLAUT. Virkelig flaut. Trenger huske at det å interaktere med andre mennesker sammen med Edeward er reell multitasking. Hovedvekten av oppmerksomhet må være på ham, og det er ikke rom for å ikke ha ham som universets midtpunkt i flere sekunder, ellers bryter han sitt-bli for å gjenvinne status som center of attention. Han er dramaqueen og skjørtejeger. Flørter med alt på to bein som sender ham vibber av gjensidig interesse. Vibber. Blikk. Følelser. Det er en kommunikasjonsform Edeward forstår, og der det vibber potensiell kos og kjærlighet, der er ikke han sen om å prøve innkassere.  Nuvel. Han ville endelig posere for fotografen i dag: Enten så har han forstått at sitt-bli gjelder selv om mamsen tar opp den flate, svart magi dingsen, eller.. ..så ble en vindel gittertrapp bare too much to ask. Det var ikke det at han ikke hadde lyst på den bollen.    Det var dumt av meg å sette oss i den situasjonen der med sekken full av råfor. Ventet tålmodig og nonchalant noen trinn lenger ned, uten å gi ham mer oppmerksomhet, og tenkte jeg ikke ville gå derfra før vi mestret den trappen, men så gikk det kuldegys nedover ryggen min og påminnet meg om at vi hadde en real klimakrise på gang, og vi måtte avbryte for å reise hjem til fryseren. Bedre planlegging neste gang.
    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...