Gå til innhold
Hundesonen.no

its learning og mac


Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger tydeligvis å få det inn med t-skje, og håper noen her kan hjelpe meg :P

Jeg trenger vist å åpne port 443 på mac´n min. Jeg har funnet oppskrift på nettet:

These steps open port 443, which should resolve the issue.

  • Turn on Personal Web Sharing in the Sharing preference pane.
  • Click the Firewall tab.
  • Click the New button.
  • From the Port Name pop-up menu, choose Other.
  • In the Port Number field, type: 443
  • In the description field, type: https
  • Click OK.
  • Turn off Firewall and Internet Sharing.
  • Turn on Firewall and Internet Sharing.

Men, så til problemet.. Hvor finner jeg sharing preference pane?

Skrevet (endret)

haha er i alle fall et hatobjekt når lærerne legger ut ALT der, samt innleveringer, og så kommer jeg ikke inn...

Skulle ha valgt meg en it-nerd til gubbe istedenfor bonde, kjenner jeg no :P haha

Endret av Krutsi
Skrevet

haha er i alle fall et hatobjekt når lærerne legger ut ALT der, samt innleveringer, og så kommer jeg ikke inn...

Skulle ha valgt meg en it-nerd til gubbe istedenfor bonde, kjenner jeg no :P haha

kontrollpanelet?

Skrevet

grrr, snart må jeg skru på macen for jeg har bare så så mye i hodet :lol:

hehe kjenner jeg snart hiver mac´n ut av vindu! Første gangen jeg opplever at jeg synes mac er noe møkk :P

Skrevet

Mac OS X 10.7 (Lion) and 10.6 (Snow Leopard)

  1. From the Apple menu, select System Preferences... . When the System Preferences window appears, from the View menu, select Security & Privacy (10.7) or Security (10.6).
  2. Click the Firewall tab.
  3. Click Start or Stop to enable or disable the firewall, respectively.
  4. To configure the firewall, click Advanced... . In the sheet that appears, there are a number of options:
    • For the strictest option, check Block all incoming connections.
    • Check Automatically allow signed software to receive incoming connections to allow digitally signed applications access to your network without prompting.
    • Click Enable stealth mode to have your computer ignore pings and similar software that attempts to discover your computer.
    • Use the plus and minus buttons to add and remove applications from the firewall. When added, you can either allow or block traffic to them.

Click OK to save your settings.

Mac OS X 10.5 (Leopard)

  1. From the Apple menu, select System Preferences... . When the System Preferences window appears, from the View menu, select Security.
  2. Click the Firewall tab.
  3. To configure the firewall, at the top of the window, click one of the radio buttons:
    • Set access for specific services and applications is the best choice for most users; it will block most incoming connections, but allow you to make exceptions for trusted services and applications.
    • Allow only essential services activates the firewall in its strictest mode.
    • Allow all incoming connections deactivates the firewall.

Mac OS X 10.4 (Tiger)

  1. From the Apple menu, select System Preferences... . When the System Preferences window appears, from the View menu, select Sharing.
  2. Click the Firewall tab.
  3. Click the Start or Stop button to, respectively, activate or deactivate the firewall.

    If you would like to enable some incoming connections, you can make exceptions to the firewall (e.g., if you would like to share your iTunes music collection or if you have a web page on your computer that you'd like others to see). To add exceptions, check the boxes for services you'd like to enable under the Services and Firewall tabs.

    Because the firewall only blocks incoming connections from other computers, you usually won't have to enable ports for services on other computers you wish to access. For example, you don't have to allow Personal Web Sharing to access other web pages. There are exceptions to this rule, though, and if you find you are unable to access a specific kind of online service, try adding a firewall exception for it.

    Note: If the port or service type you wish to offer is not in the list, click New... under the Firewall tab, and then select Other. You must know the port number of the service to add it.

Skrevet

http://www.macinstruct.com/node/165

altså... jeg ser ikke hvorfor 443 er sperret der.... *stusse*

for at 443 er sperret ol gjøres i routeren ol. dvs trådløs boksen. for mobilt bredbånd har vel ingen slike innstillinger...

edit:

mange sier de skrur av "enable encryption" men ehm.. altså.. det ekke logisk!

jeg skjønner enda mindre jeg no.. fordi når jeg går inn på "deling", så ser det ikke slik ut til meg altså...

og det som er enda rarere, jeg har jo ikke rørt noen ting.. me mindre gubben har trykket på noe tull da, men han pleier jo ikke å prøve noe hokus-pokus egentlig uten at han roper at det er krise :P

Skrevet

men brannmuren min har aldri vært på.. skal den egentlig være av eller på?

altså, prøv å skru den helt av! og se om det funker. funker det da er det noe feil i brannmur innstillingene :)

Skrevet

altså, prøv å skru den helt av! og se om det funker. funker det da er det noe feil i brannmur innstillingene :)

den har vært av hele tiden.. så det er nok ikke det nei..

Skrevet

den har vært av hele tiden.. så det er nok ikke det nei..

altså... jeg skjønner ikke hva som feiler macen din... :P

443 er blokkert - man pleier aldri å kunne blokkere det på pcen med mindre du gjør det med vilje. og når firewallen er av skal det ikke gå...

du har ingen andre pcer og stappe internett pinna di inni? for å se om det er den.

og om du går til https://www.facebook.com funker det? eller blir den endret til http?

Skrevet

altså... jeg skjønner ikke hva som feiler macen din... :P

443 er blokkert - man pleier aldri å kunne blokkere det på pcen med mindre du gjør det med vilje. og når firewallen er av skal det ikke gå...

du har ingen andre pcer og stappe internett pinna di inni? for å se om det er den.

og om du går til https://www.facebook.com funker det? eller blir den endret til http?

aner ikke jeg nei.. synes dette er veldig uforståelig, og data pleier jo egentlig å være relativt logisk..

har annen pc ja, men det får evt bli i morgen.. må sove litt også.. selv om jeg kommer til å ha mareritt om mac'er som angriper og ødelegger alt :P haha

facer'n er https uten problemer.. så skjønner ikke dette..

Skrevet

kan dette være grunnen til tullet?

itslearning var utilgjengelig i mindre perioder i går ettermiddag, tjenesten var da utilgjengelig i perioder på ett til to minutter. Vi har i dag sett tilsvarende problemer.

Det er ikke avklart med sikkerhet hva som er årsaken, men alt tyder på at vi er utsatt for eksternt DOS (denial of service) angrep.

Vi jobber nå med å isolere problemet og løse dette. Vi beklager de ulemper dette medfører for våre kunder.

Ønsker dere ytterligere informasjon kontakt vår support avdeling.

mvh,

itslearning Support Service

Skrevet

Hahaha har ikke noe å komme med desverre :P Men jeg HATER It's learing jeg også.

Hvorfor velge mellom bonde og datanerd? Jeg har begge deler! :D Men han har ikke tolmodighet til å vise meg hvordan jeg skal fikse ting så han bare gjør det :S

Skrevet

Nå skal det endelig være fikset.. Stakk innpå kontoret til en haug me datanerder, etter en del trykking, ringing osv. fant de ut at det var ikke meg og data'n det var noe galt med :banana:

De folka hadde tullet og lagt meg mauelt eller noe (jeg ikke vite egentlig :whistle: ), men ifra i morgen skal ting være i orden :jump:

Og min bonde er så langt ifra datanerd som det går an.. Han har denne telefonen og synes det er den beste telefonen som finnes, og settes fast bare ved at jeg ber han om å finne frem mailen min på data'n.. Evt få han til å åpne ny fane, det er 50% sjanse for at han klarer :P

Men han klarer vist det viktigste; altså å finne frem på finn for å se på lastebiler og traktorer, samt leverandører på disse :D

Skrevet (endret)

hehe ja, men jeg snakket jo meg its learning folk i går og de mente at kontoen min var i orden.. noe den ikke var :rolleyes2:

men glad for at det ordnet seg ja =)

Og Tusen hjertelig takk for all hjelp, Anette :heart::hug:

Endret av Krutsi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...