Gå til innhold
Hundesonen.no

anskaffelse av hund


qrush

Recommended Posts

jeg vuderer sterkt å gå til anskaffelse av en liten hund. har ønska meg hund siden jeg var kjempe liten men mor var alergisk så svaret blei ganske enkelt NEI! men nå som jeg er flytta ut så er det ingen som kan stoppe meg :) Vuderer som sagt en liten hund, Ikke forde det er veldig inn for tia, men jeg trives best med små hunder og har ikke så stor plass hjemme. må også få plass forran i picup'n på bilturer :wink: .studerer hjemmefra og er hjemme hele dagen. har også en samboer som om noen få år også skal jobbe hjemme fra så det kommer altid til å være folk rundt hunden. jeg har små søsken som er helt ned i 2års alderensom kommer på besøk til stadighet så hunden må være barnevenlig. HVem hunderase bør jeg velge? Dverg Dachser er jo utrolig fine og det bor det borti gata her også (leke kamerat?) Vil gjerne høre hva dere mener, for og imot de diverse rasene.

takker for evt svar... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 50
  • Created
  • Siste svar

vel, det er jo mase små herlige raser! :) men hvor liten skal den være? pappilon / dachs størrelse? eller noe litt større? og hva vil du bruke den til? :)

kan jo nevne noen raser som kanskje passer deg da:

pappilon

phalene

cavalier

chihuahua

italiensk myne

en eller anen liten terrier JRT kanskje?

som sagt, vanskelig uten og vite va di vil med hunden :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

som buhind-jenta skrev: Hva skal du bruke den til, pelsstell?

Nofolken er jo en liten rase, men det er en terrier så den trenger hjernetrim :wink: nIkke det at andre raser ikke trenger hjernetrim, men tror noen trenger mer aktivisering enn andre. Og den trenger littpelsstell som napping...

Her er litt om Norfolk Terrieren:

Hente fra Store Hundebok, Tekonlogisk Forlag

Hjemland: Storbritania

Kjent siden: 1800-tallet/ 1964

Opprinnelig brukt til: rottejakt

Idag brukt som: selskapshund

Forventet levetid: 14 år

Vekt: 5-5,5 kg

Høyde: 25-26 cm

Med unntak av ørene er opprinnelsen, utseendet, personligheten og funksjonen identisk hos norfolk og norwich terrierne. Norfolk er en herlig liten hund, selv om den har instinktive terrierlysten til å drepe alle rotter og smådyr den får øye på. I likhet med alle terrier må den presenteres meget forsiktig overfor katter, slik at dens naturlige instinkter kan bli dempet. Norfolk terrieren er en uvanlig god selskapshund, godlynt og robust som den er. Den er også en fin vakthund, som vil bjeffe mot fremmede og ukjente lyder. Den er glad og fornøyd både i byen og på landet, men man må ikke forsømme å gå tur med den.

Rasehistorie:

Helt fra 1800-tallet fantes det en terrierstamme i Norwich med dels stående, dels hengende ører. Dette medførte mye diskusjon, og i 1964 ble de med hengende ører registrert som egen rase under navnet norfolk terrier.

Mer info finner du på hjemmesiden min uner "Shaylee" :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge det kommer så små barn dit, bør du nok tenke deg godt om før du velger en miniatyr, da de kan være ganske skjøre. En terrier derimot, er atskillig mer robust, men kan også ha et skarpere gemytt.

Blir lettere å hjelpe deg om du kommer med litt mer informasjon, som hva hunden skal brukes til, hvor mye den skal brukes, hvor mye fysisk og psykisk stimulering den kommer til å få, hva slags pelstype du liker og hvor mye tid du vil bruke på pelsstell, om du vil ha en hund som er rolig eller aktiv osv.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva jeg ska bruke den til ja...hmmm...tenkte mest på kos og selskap. blir litt ensomt hjemme når samboeren er på jobb. Jeg studerer hjemme fra.

den minste søstra mi er 2 ,men resten er større og forsiktige med dyr, tenkte heller på at hunden ikke måtte være av den agresive typen forde søstra mi er litt redd for hunder.

vil ha en LITEN hund, ikke forde Paris hilton har det, men forde jeg trives med de og det er flere her i gata.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor lang tid har du omtrent hver dag til tur og trening?

Er det noe spesielt du vil vi skal ta hensyn til når vi foreslår raser når det gjelder f.eks. lengde på pels (hvor lang tid orker du å bruke på pelsstell)?

Hvor stor er maksstørrelsen du kan tenke deg - cocker f.eks.?

Har du planer om å bruke hunden i agility, lydighet eller utstilling, eller noe annet for den saks skyld?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke planer om å bruke hunden til utstilling osv, bare som en venn i hverdagen kan man vell si. Kan ikke lå de lengste turene pga kne problemer så ikke en tur hund! helst kort hår eller middels langt hår...litt pelsstell gjør ikke noe så lenge jeg ikke må sitte flere timer per dag og vasser i løshår resten av dagen pga røyting. :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

glemte jo ....en liten hund...har tenkt på dvergdachs, synes vanlig dachs er litt stor, ikke så høy men lang :wink: vi har ikke stor plass hjemme!! har regna med å gå flere turer per dag, men ikke av den lange typen. er mange fine plasser å gå her både i skog og i strandsonen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

dachser er fine, men mange har mye instinkter, og kan være vanskelige f.eks å ha løse. Dessuten er det endel av de som bjeffer mye, selv om dette går ann å trene bort.

Jeg vil anbefale deg en cavalier, det må være den perfekte rasen for deg. Nydelige er de også! Pass på så du ikke ender opp med en rase som trenger mye psykiske utfordringer, og som trenger å virkelig brukes (selv om alle hunder har godt av det da.. :) ) Men en cavalier burde passe flott til deg! Eventuelt en bichon frisè, eller en coton de tulear.

(søk på www.canis.no for raseinfo)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dachs er jo perfekt, vel nesten, hehe..

Dachser er veldig sjeldent agressive, trenger ikke altfor mye mosjon og er veldig hengivne!

Hvilket hårlag tenkte du på?

Strihårs dachs- trenger lite pelstell, men må nappes et par ganger i året.

Korthår - trenger vel omtrent ingenting

Langhår- trenger pelsstell, er ikke sikker på hvor mye..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

papillonen er perfeklt for deg, søt opg vennlig hund, sellom den har lange hår trenger den ikke så mye pelstell, den trenger ikke lange turer, den er liten du kan ha dn med omtrent overalt, noen sier de bjeffer mye, det er ikke sant har selv en pappillon hun bjeffer ikke! dessuten eer de kjempelettkærte å elsker kos :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil ikke anbefale deg en papillon, fordi den kan ikke være alene med så små barn, den trenger mye stimulering, både fysisk og psykisk.

Jeg håper du er klar over at de aller fleste hunder (kanskje med unntak av pekingneser o.l.) trenger stimuli, både fysisk og psykisk, hver dag. I alle fall hvis de virkelig skal trives og føle at de er til nytte. Jeg synes det blir feil å kjøpe en hund, bare fordi man selv vil ha selskap, hvis man ikke har nok å tilby hunden. Jeg pleier å si at man skal tenke på hva man selv har å tilby hunden, ikke hva hunden har å tilby deg, i første omgang.

Dachs er en jakthund. De kan være hissige, og de har jaktinstinkter, så de er ikke bare å slippe løse, trenger om regel mye trening før de kan gå løse, kan stikke av osv. De bør få en del mosjon!

Jeg mener ikke å være frekk eller noe, men å gå til anskaffelse av hund er noe man må tenke veeeldig godt gjennom før man gjør. Om man ikke har hatt hund, så kan man umulig greie å sette seg helt og fullt inn i hvor mye ansvar det innebærer. Det kan være lurt å være krisehjem først, for et omplasseringssenter. F.eks. Charlotte's hvis du bor i tr.lag. Eller eventuelt passe en annen hund i en tid, gjerne en valp. Du kan jo selvfølgelig også omplassere hund, siden du allikevel ikke har tenkt å bruke den til noe spesielt, så er det jo veldig greit å få en voksen hund. Da slipper du alt mas og kjas med valpetiden, og du vet mer hva du får.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har langhåret dverg, og pelsstellbehovet er ikke så stort, jeg pleier å koste litt gjennom pelsen hans hver dag om kvelden når jeg har campet foran tven..(Han er kjempeflink til å dra inn kvister/mose/blader i halen hver gang han har vært ute på tur).

At du kan gå flere turer av det små slaget mange ganger daglig er jo flott, men det blir jo ufattelig kjedelig for hunden i lengden. Jeg tror dachsen min hadde smått gått på veggene om jeg hadde gjort det slik, og ikke aktivisert han skikkelig med lengre turer og andre aktiviteter. Men det kan jo varierer fra hund til hund også muligens...

Som dem skriver i tidligere innlegg, så har dachsen jaktinstinkter. Selv om dachsen er liten, så kan den være krevende. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sier jo ikke at jeg ikke kan gå lengre turer av å til, men kan ikke det hver dag det kommer ann på dagsformen til kneet mitt .har snakket med dachse eiere borti gata og de går 2-3 turer om dagen av det korte slaget og avogtil lengre turer og dachsen dems trives godt med det. Hvorfor har dere hund da? Hva bruker dere hunden til?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sier jo ikke at jeg ikke kan gå lengre turer av å til' date=' men kan ikke det hver dag det kommer ann på dagsformen til kneet mitt .har snakket med dachse eiere borti gata og de går 2-3 turer om dagen av det korte slaget og avogtil lengre turer og dachsen dems trives godt med det. Hvorfor har dere hund da? Hva bruker dere hunden til?[/quote']

Mange av oss her (sier ikke alle) trener agility, lydighet og/eller bruks, og selfølgelig som venn og turkamerat :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sier jo ikke at jeg ikke kan gå lengre turer av å til, men kan ikke det hver dag det kommer ann på dagsformen til kneet mitt .har snakket med dachse eiere borti gata og de går 2-3 turer om dagen av det korte slaget og avogtil lengre turer og dachsen dems trives godt med det. Hvorfor har dere hund da? Hva bruker dere hunden til?

Jeg kan jo bare svare for meg selv, og jeg bruker hunden til utstilling, agility, lydighet, spor og jeg trener aktivt klikkertrening, lærer hunden forskjellige ting, går turer osv. Og selvsagt har jeg den også som selskap :) Det meste av det jeg driver med er bare på fritidsbasis ennå da, utenom utstilling, men det blir kanskje mer etter hvert :) Jeg mener ikke at man må drive med noe spesielt med hunden (med noen raser mener jeg man må det), men hunden må ha en slags mening med livet. Den trenger aktivisering :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...