Gå til innhold
Hundesonen.no

Hilde&Lotte


Hilde&Lotte
 Share

Recommended Posts

Hei hå.

Hildepilde her, og Lotte er familiens storpuddel og kjælegris.

Hun er først og fremst familiehund, men jeg driver da og trener lydighet i det små, og håper at det vil bli noe å skryte av en dag. Vi har et foreløpig mål om å starte i klasse 1. Lotte har akkurat fylt ett år, og er en veldig høflig og flink pike. Litt FOR flink, tenker jeg mange ganger, for vi kunne ha behøvd litt ramp og ståk på trening, hun spør alltid først, den godeste Lotte. Stort sett.

Puddel ble det pga allergisk samboer, og hadde det ikke vært for det så hadde jeg nok aldri blitt kjent med puddelen. Isj, den ekle bestemorhunden, sånn skulle jeg i hvert fall ALDRI ha. Men etter å ha lest meg litt motvillig opp, googlet litt forsiktig nå og da, funnet noen bilder av pudler i hverdagsklipp så endret de forestillingene seg sakte men sikkert. Og nå kunne jeg aldri ha tenkt meg en annen hund! Merkelige greier, det der. Hm.

Tja. Og her inne har jeg lest litt nå og da. Særlig på lydighetsforumet. Så det fortsetter jeg nok med. Også lurer jeg nok på noe støtt og stadig.

Her er Lotte!

IMG_1634.jpg

Ca 8 måneder.

ABC1.jpg

På klikkertrenerkurs, her trener vi frivillig stå.

1d72cef4.jpg

Lotte på 1årsdagen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 68
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja, han er en koselig kar, han Frost. Han har en sånn artig greie hvor han hilser på alle med å vinke med begge forlabbene mens han selv står på to. Han har bare lært det av seg selv, søtingen. Og

Vi fikk Very Good. Fornøyd som bare det, for dette kunne jeg ikke overhodet! Dessuten ble jeg ganske vettskremt da jeg gikk inn i ringen og i hvert fall da dommeren kom. Merkelige greier, jeg vet jo a

Haha nå har vi debutert i lydighet. Er fornøyd med at jeg ikke var nervøs, og at hunden var ganske lykkelig. Hun ville leke sisten i ringen! Det er ikke typisk henne å gjøre sånt når hun er litt berør

  • 3 weeks later...

Kan jeg bruke denne til skravletråd om min hund. Kanskje noen med makt kan flytte den til "min hund"forumet`?

Foreløpig så skravler jeg bare her.

I helga har vi bedrevet svømmetrening i høstsola. Litt kaldt i vannet, så det ble ikke så mange rundene. Lotte er ikke et naturtalent når det kommer til svømming, hun svømmer oppå vannet, plasker og står i. Men hun liker det godt og blir veldig gira.

For anledningen tok samboer på våtdrakt og hoppet i vannet med henne, men hun skjønte ikke svømmegreia i dag heller. Nå har vi nok tatt årets siste svømmetur, så vi får se hvordan det ligger an til neste sommer.

Ellers så har ting løsnet bra på lydighetsfronten. Hun går en ok fvf, og vi jobber med fellesdekk og stå under marsj for tiden. Hun er veldig tent på trening, så det er kjempegøy.

Bilder!

1fe5c98b.jpg

Lotte med ny frisyre.

97dc5f15.jpg

Den vannapporterende puddelen svømmer mest oppå vannet. Her får hun hjelp fra far.

50cb89dd.jpg

Stas med badekompis.

e533bae3.jpg

Observasjonslæring.

727266d5.jpg

Leker sisten. Lotte leder. Alltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Litt bilder fra helgas og dagens aktiviter. Tur i helga, og sosialisering i dag. På all mulig slags. Gris og ku og kalv og hest og kanin og firhjulinger og sekshjulinger og alt mulig. Lotte sover for øyeblikket. Hhi.

IMG_0151.jpg

I skogen på vei til et utsiktspunkt.

IMG_0162.jpg

På toppen sammen med datteren min og Lottes kompis Frost. I hvert fall kompis så lenge Frost vil. :)

IMG_0240.jpg

Lotte møter en gris. Veldig fin gris, sa Lotte.

IMG_0241.jpg

Vil grisen leke?

IMG_0245.jpg

Den her ville i hvert fall leke!

IMG_0249.jpg

Vi andre går videre mens Lotte har store problemer med å løsrive seg fra baconet. Godteri!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I helga har vi vært på trening med en hundeklubb i området. Det var fryktelig skummelt å kjøre bil (måtte sitte i BUR!) med mange andre hunder, syntes Lotte, men hun overlevde det og! Og på hjemveien så var hun så utslitt at hun sovnet som en stein. Ny erfaring å trene med fremmede både for hund og eier, særlig eier egentlig. Alle andre er jo så skumle og sikkert verdens beste hundetrenere hele gjengen! Men hu mor overlevde også, tenk det!

Slenger med et par bilder fra fellesøvelsene, jeg måtte jo klippe bort de andre, men det er altså en laaaang rekke med hunder og førere der, så jeg synes nå Lotte var ganske flink da. Hun friket ikke ut.

Neste helg så skal jeg være observatør på kurs med verdensmesterMaren, så det gleder jeg meg veldig til!

298633_288581387819664_100000034154002_1215882_1396369998_n.jpg

308481_288581444486325_100000034154002_1215886_1630261473_n-1.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, han er en koselig kar, han Frost. Han har en sånn artig greie hvor han hilser på alle med å vinke med begge forlabbene mens han selv står på to. Han har bare lært det av seg selv, søtingen.

Og ja, blir gøy med kurs. Må jo det, vi som skal bli lydighetschampion - minst! Hoho.

Nå har jeg en løs og vill plan om å kanskje stille Lotte til våren. Dvs at vi må spare pels i vinter. Jeg skjønner ikke hva som har skjedd med meg - jeg skulle jo i hvert fall ikke på utstilling! Men man må jo få skifte mening. :P Hadde jo vært artig med en liten sløyfe i hvert fall en blå? En liiiten blå sløyfe bare. Hihi.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Siden dette er min egen dagbok så må vi jo oppdatere den litt. Treninga går fremover, føler at Lotte begynner å bli ganske rutinert, fra å være usikker og virrete, så viser hun nå at hun er på jobb når vi trener. Det er gøy å se.

Fått opp lekelysten bra, alle leker er fjernet fra stua og hun får bare se de i noen minutter når vi trener. Funker bra!

Jeg jobber for mye for tiden, så vi trener ikke så mye som jeg skulle ønske men håper det endrer seg snart.

Også har vcbf67693.jpgi fått snø! Kuuult, sier Lotte. Fra morgenturen i dag:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Vi sparer pels vi. Og har ikke gitt opp ennå. Jeg er ikke akkurat proff når det kommer til dette pelsstellet, men vi øver og blir sikkert flinkere etterhvert. Får hjelp av oppdretteren snart også, så det blir vel bra. Har en plan om å ta bilder en gang i måneden så, blir jo artig å se forvandlingen. Hvis vi kommer så langt, vi må nesten bare se hvordan det går.

3oktober.jpg

3. oktober - nyklipt og fin. Og kort. Naken nesten.

21oktober.jpg

Tre uker senere.

30november.jpg

I går (30. november) , tatt etter bad og føning. Jeg går ut i fra at all pelsen skal stå ut og være sånn fluffy, men jeg er jo bare en amatør. Den har i hvert fall vokst, og den er ren og flokefri - jeg er fornøyd!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...