Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tesh har jo vekstperioder, og i noen av disse periodene er det umulig å få henne til å se pen ut! Uansett hva jeg gjør ender hun opp med å stå som en gyngehest (forbeina for langt fram).

Hvordan vise henne på best mulig måte når det er slik? Hun er ikke dårlig vinklet, og av seg selv står hun jo fint, så kommer jeg å skal stille opp så ser hun teit ut, ja min feil men finner ikke ut HVA jeg gjør feil.

Og hvordan stille henne opp sånn som hun er nå for at dommeren skal se på det bra og ikke det dårlige? :lol:

Sliter med å få henne til å strekke seg forover?

Eksempler

254332_10150655454245311_745795310_19064740_595654_n.jpg

har vist slettet de andre, hehe :) men tidvis mye værre enn eksempelet altså

Skrevet

prøvd og hun flytter bare bakbeina, hun har ikke den beste balansen kan du si. Også strekker hun bare giraffnakken og ikke hele kroppen :rolleyes2:

Skrevet

Hun flytter på forbeina igjen når jeg flytter på bakbeina, men skal prøve! Hjelper kanskje på balansen at hun har satt dem skikkelig av seg selv:)

Guest Belgerpia
Skrevet

Sånn gjorde Noah også som ung, han så ut som en sagkrakk når han stod. I en periode fikk jeg andre til å stille han fordi om jeg var laaaangtnok unna og noen holdt han igjen så kom han seg over frembena på en helt annen måte.

Så når du skal trene stå, så gjør det enten ved tat du bilder henne fast (da gjerne med ett vindu eller noe på siden som du kan se om det ser bra ut i), eller at noen holder henne og at du går langt fra og at hun blir holdt igjen. Gjerne at du går bak noe så hun får reisningen i nakken også. Når hun står perfekt, legg på "stå" kommando og belønn ved at du går inntil med godbit eller leke. Etterhvert så vil det bli vanen hennes og er du heldig så slipper du å styre så veldig med benflytting men kan stille henne med deg i front fremfor ved siden av.

Skrevet

Skal prøves Belgerpia!

Sakkrakken min har gjort det veldig bra i ringen og aldri fått klager på vinkler, så vi håper på slike dommere i lang tid framover også, altså de som ser forbli forferdelig handling! :P

Skrevet

Jeg vet ikke om du har merket noen forskjell på det, men mange hunder - spesielt litt halvtunge, større raser - sliter med å strekke seg når underlaget er vanskelig. Da lønner det seg å stille på gress fremfor glatt håndballbane :) Derfor bruker jeg ofte klister på de tyngste hundene når jeg stiller de ut, slik at de kan strekke beina langt bak uten at de sklir.

Ellers tror jeg løsningen din blir rett og slett å trene inn en bedre "stå" slik at han VET at han ikke flytte på beina. Deretter trener du med godbit foran han og gir den akkurat når du ser at han strekker litt på kroppen (og ikke bare når han strekker på halsen), og krev etterhver en skikkelig bra holdning for at han skal få lov til å få den.

Skrevet

Jeg vet ikke om du har merket noen forskjell på det, men mange hunder - spesielt litt halvtunge, større raser - sliter med å strekke seg når underlaget er vanskelig. Da lønner det seg å stille på gress fremfor glatt håndballbane :) Derfor bruker jeg ofte klister på de tyngste hundene når jeg stiller de ut, slik at de kan strekke beina langt bak uten at de sklir.

Ellers tror jeg løsningen din blir rett og slett å trene inn en bedre "stå" slik at han VET at han ikke flytte på beina. Deretter trener du med godbit foran han og gir den akkurat når du ser at han strekker litt på kroppen (og ikke bare når han strekker på halsen), og krev etterhver en skikkelig bra holdning for at han skal få lov til å få den.

Trener på gress eller asfalt, men er det lov med klister altså?

Forøverig er Tesh en tispe :)

Men da skal vi trene inn en bedre stå og prøve å se hva som fungerer.

Skrevet

Trener på gress eller asfalt, men er det lov med klister altså?

Forøverig er Tesh en tispe :)

Men da skal vi trene inn en bedre stå og prøve å se hva som fungerer.

Okei, gress eller asfalt er "greit" underlag. Det gir mye friksjon og de sklir ikke så lett :) Men skal du stille innendørs så ville jeg ha vurdert det. Og man kan fint tolke regelverken dithen at det ikke er lov, så det får være opp til deg å bedømme. Men jeg risikerer ikke at hundene sklir i en sving og skader seg på glatt underlag, så inntil arrangørene gjør noe med dette så tar jeg risikoen og bruker klister :)

Og jeg visste jo egentlig veldig godt at Tesh er en tispe :icon_redface: Skylder på at jeg er bergenser og lett sier "han" til alt :whistle:

  • 3 weeks later...
Skrevet

Okei, gress eller asfalt er "greit" underlag. Det gir mye friksjon og de sklir ikke så lett smile.gif Men skal du stille innendørs så ville jeg ha vurdert det. Og man kan fint tolke regelverken dithen at det ikke er lov, så det får være opp til deg å bedømme. Men jeg risikerer ikke at hundene sklir i en sving og skader seg på glatt underlag, så inntil arrangørene gjør noe med dette så tar jeg risikoen og bruker klister smile.gif

Og jeg visste jo egentlig veldig godt at Tesh er en tispe :icon_redface: Skylder på at jeg er bergenser og lett sier "han" til alt :whistle:

Jeg tror de aller fleste haller stiller seg svært negativt til klisterbruken, siden det er vanskelig å fjerne fra gulvet, men det går an å bruke f.eks brus i stedet for å få litt bedre fotfeste..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...