Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund + Katt..


Vicky

Recommended Posts

Hei :ahappy:

Jeg har en hund som nå er litt over året, hun har hatt noe omgang med katter og dette har gått bra :) Men hvordan er det best å gjøre det når man skal ta til seg en kattunge og la det bli like mye hjem for den som for hunden.

Er det noen som har noen tips på hvordan det kan gjøres? :icon_confused: Og har det egentlig noe å si på personligheten til katter hvordan farge de har? :blink:

Vet ikke om detter er riktig plass å spørre, men hvis det er feil får jeg heller flyttes :frantics:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om hunden alt er van med kattar og ikkje et dei opp, så går det nok heilt fint. Ein kattunge forheld seg jo berre til det som er rundt den når den veks opp, og er det ein hund der, så er det ein del av omgjevnadane, og ikkje noko den bryr seg nemneverdig om verken eine eller andre vegen :) .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vicky er vel ikke helt vant med katter men hun har møtt de 3-4 ganger, litt på avstand mens forrige gangen var det en hundevant katt som lot seg tilnærme av min ivrige lekeklatt:-P Så er vel utifra det jeg har basert meg på at hun ikke ser på katter som mat (håpefull) :lol::P

Men det er ikke noe fare å bare sette de sammen i stua mi og la de styre "møtet" selv? Uten masse hokus og pokus? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer litt an på hvordan hunden er, om hun er rolig og ballansert eller mer av den ville typen. Er hun av sistnevnte ville jeg hatt henne avstengt de første dagene. Dvs. når kattungen er i stua så er hunden bak en grind i gangen f.eks. Slik at hun kan se den, men ikke røre den. Evt. i bånd i stuen om det er plass nok. Så kan de bytte plass, men altså ikke være løse sammen de første dagene. Du kan også ha et lett bånd hengende i halsbåndet til hunden slik at du kan stoppe henne i det om hun prøver å jage kattungen. Så får de vent seg til hverandre på avstand og observert hverandre trygt adskilt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe hun er nok av den ville typen, uavhengig om det er mennesker eller andre dyr har hun en tendens til å hoppe rett inn i leken, ganske ivrig.. Jeg har en veldig stor stue så akkurat plassen skal det ikke være så mye å si på, og hun er (til tider) lydig, om det er ekstremt spennende blir hun ofte "døv".

Men jeg har et digert bur i stua som er hennes "hjem" som hun føler seg hjemme i så da blir det vel veksle på med bur evt. da :P

Tusen takk for svar! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er også viktig at katten har et uforstyrret sted den kan trekke seg tilbake til og at den har fluktmuligheter hvor den kan slippe unna hunden om den blir for plagsom.

For noen år tilbake introduserte vi voksen katt til vill hund og det gikk bra, så det går nok helst bra, skal du se :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, er jo det som er mitt store håp at det går bra og gjerne også blir "bestiser" :P Sist jeg hadde katt så skjærte litt av hvert seg dessverre så derfor synes jeg det er greit å fiske litt tips før man begynner på ny :)

Den nye katten kommer til å få mange plasser som den kan velge som den vil pluss sofaen (som bisken ikke får lov opp i siden hun har sin helt egne stol :P ) Så tror ikke det blir noe stort problem :) Men greit å vite om det er noen greie måter man kan venne dyrene til hverandre siden jeg egentlig ikke har hatt så mye erfaringer annet enn hester fra jeg var liten så både katter og hunder er på en måte litt "nytt" :) Også vil jeg jo gjerne at både hund og katt skal trives hos meg og sammen ikke minst :P

Pleier hunder å være litt mindre "hardhendte" med småttiser eller skjønner/tenker de ikke på den måten? :icon_confused:

Noen som har noen erfaringer med kattepusepersonligheter og farger da? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...