Gå til innhold
Hundesonen.no

Flere valper på en gang


Sunlily

Recommended Posts

Jeg vet at flere av dere her inne har eller har hatt flere valper på en gang, altså som i eie, og ikke bare kun valpekull. Det jeg lurer på er erfaringene deres med nettopp dette.

Blir det masse ekstra arbeid enn om du skulle valgt å kjøpe "den" andre ett år senere,eller funker alt helt greit? Er det til fordel for valpen å vokse opp sammen med en hund på sin egen alder? Kom gjerne med andre innspill! :)

Kanskje jeg er dårlig å lete, men jeg prøvde i hvert fall og fant ingen annen topic med samme tema.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt to valper sammen fra de var 8 og 10 uker til 8 mnd. Jeg kommer aldri til å anbefale og aldri gjøre det igjen frivillig, og da var vi to personer på det.

Valpene ble veldig avhengig av hverandre tiltross for at vi skilte de mye, det tok lengre tid med kontakten, husrenhet tok lengre tid, de vekker hverandre osv osv

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har 2 valper nå, og har ikke så mye erfaring med det ennå, men hittil har det gått veldig bra :) Arja er nå 4 mnd og Lexi er 3 mnd. De har sine herjestunder, men har veldig fine "av-knapper", og ligger og slapper av mye i lag. Begge er så og si husreine (vel, Lexi har vært det siden dag 1 i hus). De er 2 selvstendige små ryper (kommer vel med rasene, gråbikkje og shiba), og greier seg fint uten den andre i nærheten. Så foreløpig er det bare kos her i hus, men er litt spent når de kommer i puberteten. Men når det kommer to drømmevalper på samme tid må man bare slå til :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror nok dette kommer litt an på rasen. Men, for min egen del så hadde eg ikkje gjort det. Hver enkelt valp krever en god del opplæring og oppmerksomhet for å bli til den voksne hunden en ønsker seg. Her ser det ut til å bli ca tre år mellom første og andre, da eg ønsker at hund nr en skal være voksen og grei før det kommer ny hund i hus.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er mine bare 9 mnd enda, så det er altså en tid til de er voksne enda. Jeg valgte altså å beholde 3 valper fra eget kull. Hadde planlagt å beholde 2, men når den siste ble avbestillt i siste liten ble det til at hun ble igjen hos oss hun også. Det var flere som var interessert i henne, men jeg var lite lysten på å selge henne så det ble bare bestemt at hun ble igjen hos oss sammen med ei søster og en bror. Jeg har også en hannhund som er 11 mnd, men han kom hit når han var ca halvåret.

Jeg synes det har gått som en drøm så langt! Men nå har jeg veldig greie, enkle, rolige valper! Aldri i verden om jeg ville beholdt 3 av enkelte andre raser! Det eneste problemet jeg har hatt er at den ene tispa har brukt laaang tid på å bli husrein om natta, en tisseflekk inne ca annenhver natt til de var ca 7 mnd. Alle 3 brukte lang tid (ca 4 mnd gamle) i forrhold til de andre samojedene våre på å bli husrene, men det er jo ikke lang tid i forhold til mange andre hunder!

Mine hunder kan lite av kommandoer og slikt, den type trening interesserer meg ikke veldig lenger. De kan kom, nei og sitt. Samt kommandoer som høyre, venstre, ja-GÅ og stopp, som er kommandoer som er viktige for meg at de kan. Jeg har brukt lite tid på de hver for seg da de bor i flokk med totalt 9 hunder, og det er fryktelig sjelden jeg har behov for å ha de alene. Litt alenetid har de jo fått så klart, men det er ikke noe jeg har fokusert mye på. De er knyttet til hverandre på en fin måte, og det er fint å se hvordan de pleier hverandre, leker, koser og ofte sover sammen. Det er så tydlig at de som er født og oppvokst sammen har et helt spesielt bånd, han som er 2 mnd eldre er ikke med i dette fellesskapet som de 3 andre har. De leker med han så klart, og de omgås helt fint, men de har ikke dette båndet med han.

Jeg synes ikke det har vært mye ekstra jobb nei, så visst ikke! men anbefale det? tja, om man har hatt noen valper før, og vet hva man driver med. Kommer selvsagt veldig an på rase og individer. Jeg beholdt den roligste tispa, og den mest intense "gale" tispa og hannen fra mitt kull, men de er likevel myyye roligere en mange valper jeg har møtt av andre raser..! Skulle jeg hatt 3 hovawart-valper på en gang så hadde jeg virkelig fått noe å tenke på!!

Jeg har ikke fått skrekken og gjør det gjerne igjen. Nå bor vi på gård, jobber hjemme på gården og har mulighet til å følge opp å være mye sammen med valpene også.

Hører mange snakke om at det er vanskelig å roe valpene når de er flere enn 1, det har jeg aldri opplevd som et problem her. De er rolige inne, aktive ute. Det har knapt skjedd at de har vekkt hverandre, den som sover får sove i fred. Jeg har altid vært opptatt av at hundene skal være rolige inne, det må være sånn når vi har 9 stk, at de voksne er så rolige smitter nok over på valpene også ser det ut som.

Enda har jeg ikke angra et sekund på at jeg beholdt 3 selv, og jeg kommer til å beholde mer enn 1 neste gang også regner jeg med :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har beholdt to fra samme kull, og det skal mye til at jeg gjør det igjen. De ble veldig "Knoll og Tott", og avhengige av hverandre. Der stemte virkelig uttrykket "én er én og to er ti". Og dette var "bare" sheltievalper. Derimot har jeg to hannhunder det er 6 mnd. mellom, og det har gått helt smertefritt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt to valper(innimellom tre) fra samme kull i omtrent et år. Det gikk helt greit,men jeg hadde ikke gjort det hvis jeg skulle trent dem mot lp eller noe annet.

Så klart de var avhengige av hverandre,dog fungerte de fint hver for seg ettersom de ble eldre.

Mye jobb å gi dem tid en og en men jeg var sykmeldt og hjemme fulltid,hadde ikke hvert like enkelt med jobb i tillegg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så mitt neste spørsmål: Er en Tollervalp og en Aussievalp på en gang, som er ganske jevnaldre noe som man virkelig burde styrte unna? Jeg vet hvor mye som kreves av hver av dem, men likevel, dere forstår? Og, nei, jeg tviler på at jeg går for en slik kombinasjon. Det er bare moro å vite "hvis-om-atte" :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke erfaringen (takk og lov) men jeg kjenner og har lest om folk som har det. Et av problemene er at hundene blir mye mer knyttet til hverandre, og mindre til eier. Og hvis du vet hvor mye jobb hver enkelt av dem krever, så krever det antageligvis dobbelt så mye pr. hund når du skal trene og oppdra dem mens de er under konstant påvirkning av den andre. Det går nok, hvis du er god og bruker mye (all?) tid på hund, men om du er alene ville jeg tenkt meg om en god del ganger først!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde glatt tatt to GD valper samtidig, men ikke andre raser. Kaanskje fralle/BT, eller en av de andre mindre "bullelike" rasene. To staffer samtidig f.eks ser jeg på som katastrofe (for meg)!

Generelt vil jeg tro at typiske flokkraser er enklere om man ikke trenger at de skal "kunne" så mye, om de bare er for kos/trekk liksom. Skal man trene/bruke de til noe annet enn kos/trekk bør man nok holde seg til en og en valp i slengen. NOEN klarer det selvsagt, men jeg tror nok de fleste angrer som fy.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 2 franske bulldoger fra samme kull. De er nå 18mndr.

Det har gått greit, men de er også ganske krevende til tider.

Det er bla dette med at det tar lenger tid før de blir husreine og at de blir litt lite selvstendige (for min smak). Prøver å ha dem med hver for seg en del men likevel blir det jo mye til å ta dem begge med. Men de har veldig mye gøy sammen også, det "letter" meg nok for mye. Men jeg skulle likevel gjerne hatt mer tid til å bruke på dem hver for seg.

Hadde jeg gjort det igjen? Njaaaa... Usikker, men akkurat nå så sier jeg nei faktisk.

Jeg hadde også 2 amstaffvalper samtidig og det vil jeg nok aldri gjøre igjen.

Men alt har vel med ev bruk av valper og hva man har for mål med dem. Jeg anbefaler aldri noen å ha 2 helt jevngamle, men det er fordi jeg ikke synes det er optimalt. For meg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...