Gå til innhold
Hundesonen.no

Tromsø Hundeklubb og NKK, 27 & 28 august.


Bazenji maniac

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal med mine to, Zahir skal stille i 6-9 måneder på tromsø hundeklubbs utstilling, og Chara skal stille i åpen unghund, begge dager. :)

Begynner å bli bra med Basenjis på disse utstillingene, så dette blir spennende.

Har stilt alene, på NKK, jeg.. Er liksom ikke så kult å få BIR, uten konkurranse.. :whistle:

Hvem andre kommer?

Skrevet

Jeg kommer med Svampen (men det vet du jo:-)Så bare så stusslig ut med ingen svar, så måtte svare). Kommer på lørdag, men skal bare stille søndagen.

Skrevet

Jeg skal med mine to, Zahir skal stille i 6-9 måneder på tromsø hundeklubbs utstilling, og Chara skal stille i åpen unghund, begge dager. :)

Begynner å bli bra med Basenjis på disse utstillingene, så dette blir spennende.

Har stilt alene, på NKK, jeg.. Er liksom ikke så kult å få BIR, uten konkurranse.. :whistle:

Hvem andre kommer?

Jeg kommer bare for å glo på alt og alle, jeg! Skal ikke delta på noe, men når man bor i byen må man jo utnytte sjansen til å se litt nærmere på rasene man vurderer. (Forvent ei jente som står å sikler på Basenjiene dine, Ida!) :whistle:

Skrevet

Skal stille begge dagene. Blir spennende med nytt utstillingsområde og utendørs, håper på fint vær.

Skrevet

Har meldt på Gåttfred i unghundklasse begge dager, Dina i juniorklasse begge dager, Hampus i championklassen lørdag, og Linus i åpen klasse søndag.

  • 2 weeks later...
Skrevet

GG skal i unghundklasse på søndag :)

og blir det som de andre utstillingene så konkurrere han mot seg selv..

trulte: står du parat til å ta han i nakken om jeg besvimer?

Skrevet

GG skal i unghundklasse på søndag :)

og blir det som de andre utstillingene så konkurrere han mot seg selv..

trulte: står du parat til å ta han i nakken om jeg besvimer?

Hehe, den er grei :)

Skrevet

Z endte opp som eneste valp i rasen, IGJEN! :blink:

Min supervalp, som ALDRI får konkurranse.. Surk...

Satser på gruppeplassering, vi. Og, siden han er penest i hele verden synes jeg absolutt han burde få det.. :D

Skrevet

Kan ikke la være å skryte over GG's resultat: vi reiste hjem med CERT og BIM :D

Matmor takker trulte for oppmuntring og avbrodding av nervene.

Skrevet

Kenzo vant champion klassen og ble 2. beste hannhund mer res. Cacib, han ble handlet av oppdretteren.

Kodak debuterte i ungundklassen som han vant og ble BIR med Cert og Cacib!! :D

I gruppefinalen ble han trukket fram blant de 6 beste i en stor gruppe, men han fikk ikke plassering. Jeg var heller ikke så fornøyd med underlaget storeringen, det var som løpe på en tredemølle, man kom ingen veier, også var det veldig glatt!

Men jeg er kjempe fornøyd med helgens resultater på guttene mine! :D

Skrevet

Ble sånn både og helg for oss.

Gåttfred fikk seg en BIR lørdag og det var jo kjekt.

Hampus fikk flat rød, han stilte bare lørdag.

Dina 2 x blått.

Linus fikk endelig stort cert og enda et championat søndagen... :w00t:

Skrevet

Grattis så masse til alle som er fornøyde!

For vår del ble det en blandet helg med tanke på resultater. Lørdagen handlet jeg tispa Aile (engelsk toy terrier) fra første kullet til tispa vår, til cert og CK. Uplassert i gruppa.

Dommeren var en skikkelig trivelig fyr! Da jeg sa at hun var litt redd på bordet (hun skalv og trakk seg litt unna) tok han fra meg bikkja, og tok ho på armen sin, mens han koste og sjekka poter, tenner og øyne mens han kosepratet med ho :)

Kritikk for Aile lørdag: Lovely med size. Truly fem. Exellent square utline. Suff. curvy Most beaut.large ears,lovely dark eyes, well shaped. Exel.well shaped muzzle, lovely big teeth. Fine bone. A touch weak in pasteru. Lovely fine coat. Low set tail Trace of threeml masks and decent peniling. Excell.front action with desired extended trot. Sh.linpe in hind action. V.g. breed type.(Jeg skjønner ikke hva det står på en del av det, har bare skrevet bokstavene jeg syns det står).

Søndagen fikk samme hunden en grønn slufse av Marit Sunde :( Smaken er tydeligvis delt, selv om regnværet ikke gjorde ting bedre.

Søndagen stilte jeg også Svampen,powder-puff-kineseren til mamma. Han røyk ut med gult, og det var ikke noe rart! Han trivdes IKKE i regnet og ville helst bare sitte...Han så ut som ei drukna katt, stakkars! Smette seg ut av lenka klarte han også...

Skulle ønske jeg hadde bilde av oss i ringen for det trot jeg var litt av ett syn. Etterhvert plukka jeg han opp, og "vred" vann ut av pelsen hans, skjønte jo at det ikke gikk vår vei uannsett ;)

Men hadde en kjempefin helg uannsett skitvær, og dårlige resultater søndag!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...