Gå til innhold
Hundesonen.no

Smertestillende som har gått ut på dato


Taz

Recommended Posts

Skrevet

Åpnet flytende ville jeg tro kan være noe svakere. Uåpnet er som ny. Tab går aldri ut på dato.

(jeg synes det er mye unødvendig datostempling ute og går, som på hermetikk/tørrvarer osv..)

Skrevet

Det er metacam tabletter som har gått ut på dato. Men da kan jeg gi de til Emma med god samvittighet. :ahappy:

Men rart det er "kort" holdbarhetsdato på tabletter når de er brukbare lenge etter den datoen.

Skrevet

Åpnet flytende ville jeg tro kan være noe svakere. Uåpnet er som ny. Tab går aldri ut på dato.

(jeg synes det er mye unødvendig datostempling ute og går, som på hermetikk/tørrvarer osv..)

Jeg er så helt og veldig enig,der er det mye hysteri ute å går :ermm:

Guest Lilli22
Skrevet

Kanskje de tenker.. "Vi sitter en kort utløpsdato fordi vi vet jo egentlig ikke hvor lenge varen holder. Jaja hvis folk blir syke, får bivirkninger eller lignende, da kan de ikke klage. Det er jo tross alt en utgått vare."

Skrevet

Det er krav om datomerking på alle konsumvarer. Det er sjølvsagt berre tull å setje dato på hermetikk og tørrvarer / pulvervarer, men det er ikkje produsenten som har bestemt at det skal vere slik.

Skrevet
Tab går aldri ut på dato.

Det er en sannhet med visse modifikasjoner. I det store og hele er jeg helt enig med deg, men det finnes legemidler som absolutt ikke skal brukes etter utløpsdato, nitroglysering f.eks. Og en sjelden gang kan toksiske metabolitter dannes etter utløpsdato, som for tetrasyklin.

De fleste legemidler markedsføres med en formell, påtrykt holdbarhetsdato som er vesentlig kortere enn produktets reelle holdbarhet. De fleste tabletter og kapsler som er lagret uåpnet og i henhold til oppbevaringsbetingelsene, har minst 70 - 80 % av virkestoffet intakt etter ti år eller mer. Den vanligste årsaken til at legemidler blir ubrukelige, er at mengden virkestoff avtar.

Fritt sitert etter Den Norske Legeforening.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...