Gå til innhold
Hundesonen.no

Handle rase du ikke kjenner


MonicaT

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Overskriften ble kanskje litt rar, men det jeg lurer på er:

Jeg vil bli en bedre handler. Nå er ikke fuglehundfolket generelt så flinke, vi er litt i vår egen verden på utstilling ....

På mine rase er det ikke så mange som er flinke til å handle. Man har noen få personer.

Så enten må jeg spørre disse om hjelp eller arrangere et kurs hvor de kan komme.

Evt kan jeg dra på handlerkurs selv - men da blir det ikke i regi av noen som kan Breton. Men hvor viktig er egentlig akkurat det ? Om en person er flink til å handle, vi har rasebeskrivelsen og jeg kan jo litt selv - da burde man jo komme et godt stykke på vei ????

Skrevet

Absolutt, en god handler vet litt om alle rasetyper og hvordan de viser seg best. En god handler kan generell anatomi og kan vise dere hvordan dere fremhever fordeler ved hundene deres på en generell måte. Hvordan beina bør stå i forhold til hverandre, hvordan ryggen og brystkassen bør være og hvordan man viser dette best (de fleste bør vite at breton ikke skal ha fox terrier-brystkasse liksom), i hvilket trav hunden strekker godt ut osv.

Jeg ville allikevel ha leid inn en instruktør som har stilt en god del stående fuglehunder (og kjenner til anatomien deres), for det er noen detaljer som kan være grei å få med seg. For eksempel vil en god del handlere holde oppe halen på de korthårede vorstehhundene jeg stiller (fordi det ser "stilig" ut og "alle" gjør det). Men en KV skal ha høyt halefeste og et litt mindre fallende kryss enn en del andre raser, og vet man ikke dette så kan man fremheve et elendig halefeste på en fuglehund ved å holde opp halen dens. Slike detaljer gjelder jo alle raser, men dermed syns jeg også at dere bør velge en instruktør som kjenner godt til jaktrasene.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig vanskelig å si hva som er "bedre" uten å vite hvordan forutsetningene ser ut. Hvis det er hjelp til rasevalg du vil ha så er det kanskje greit å lage en egen tråd til det med informasjon om hvilken erfaring du har med hund, hvordan hverdagen din ser ut, hvor mye aktivitet vil hunden få, har du planer om noe målrettet aktivitet/sport osv. Hvilke kriterier har du mtp. lyd, pelsstell, støvsuging, størrelse på hunden?  Med denne informasjonen er det lettere å gi råd om en rase som kan passe til ditt potensielle hundehold. Det er helt sikkert flere raser som kan passe kriteriene, og mange som ikke gjør det. 
    • Svarer dere begge to her. Ser at dette kanskje er en god grunn til å vurderer andre raser. Kanskje Aussie eller Collie er bedre?
    • Har ofte erfaring med at de jeg spør på utstillinger eller andre stevner bare roser hunderaser helt og forteller kun det positive. De jeg snakka med på messen var kun positive til rasen.
    • Jeg har møtt noen fine individer, men ikke nok til at jeg tenker at rasen er en fin og god brukshund. Alt for mye merkelig mentalitet ute å går, og allergi og hd
    • Hunder lever fint med tre ben, jeg ser ikke at en amputert tå vil utgjøre store problemer for en såppas sprek rase. Hvis hunden ellers er frisk og sprek ville jeg gjort det, selv om den er godt voksen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...