Gå til innhold
Hundesonen.no

Sykling


civga

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har tenkt og begynne å sykle med hundene, men her jeg bor fins det ikke grus- og sandveier nærheten, da må jeg sykler på asfalt. Men det er jo ikke godt for potene til hundene, da lurte jeg på om det er bedre for hundene å ha på Bark'n Boots Grip Tex skoene på hunden? Hva anbefales?

DGBhundesko.jpg

Skrevet

Jeg sykler faktisk bare langs asfalterte veier når jeg sykler med mine hunder. Jeg løser dette ved å lære dem å løpe på vegkanten (utenfor asfalten), eller i grøftekanten. Det har gått helt utmerket og jeg har aldri hatt verken slitasjeskader eller belastningsskader på mine hunder :).

Skrevet

Har hunden gode poter så trengs det ikke potesokker på asfalt. En grei tommelfingerregel er at en kun traver på asfalt. Her lar jeg mine trave etter asfaltveienveien, og der de kan holde veiskuldra av grus, eller grøfta, der får de løpe fort-fort :-)

Skrevet

Asfalt er som andre sier ikke noe problem om hunden har noenlunde gode poter.

Pan har ikke verdens beste poter, men han kan fint løpe en god del på asfalt.

Dog, mine får ikke lov til annet enn trav på asfalt.

Løping kan gjøres andre steder.

Skrevet

Jeg sykler mest på asfalterte veier jeg også når jeg er ute å sykler med hunden min, det har gått fint det :) Bare trav såklart, men han kan få løpe fort når vi kommer til gress/grus :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...