Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som har erfaring med chihuahua og mops sammen?


MinaSasha

Recommended Posts

Hei :)

Våren 2012 skal jeg skaffe meg min egen hund, og da jeg kjenner noen med mange chihuahuaer, blir det en chihuahua på meg. Men da har jeg også samboer, og han skulle absolutt ikke ha en rotte(hans ord). Derfor måtte vi ordne til en avtale, og det ble da til at han skal ha seg en mops. Vi har planlagt å skaffe de nesten samtidig. Men jeg har ikke forhørt meg noe om hvordan disse rasene går sammen. Det jeg kan si er at vi skal skaffe oss de når de er valper, og de skal lydene navnene Mina(chihuahua) og Sasha(mops).

Så det jeg da lurer på er om noen vet hvordan disse rasene går sammen? Om det kanskje blir kræsj i væremåten, eller om de er tilpasnings dyktige hverandre.

Eller er det kanskje noen som har chihuahua og mops sammen?

Takker for alle svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mange som spør om hvordan den og den rasen går med andre raser, og jeg lurer jo på hvorfor? Jeg mener, jeg kan ha hatt en Rottweiler som ikke gikk med en bestemt Schäfer men med andre Schäfere uten problemer. Hunder er individer, noen liker man ikke og andre liker man. Og som hundeeier så er det i grunnen jeg som bestemmer om mine hunder skal oppføre seg sammen eller ikke, enten det er snakk om GD og GD eller GD og Chihuahua. Jeg har hatt Rottweiler og Bordeaux Dogge sammen med Chihuahua jeg. No big deal. Jeg bestemmer, ferdig med det! Er det totalt klinsj individene i mellom og ikke noe jeg gjør får rettet på det, nei vel, da får jeg ta en avgjørelse og finne ut hva jeg gjør, men det er individene og ikke rasene som er årsaken i så fall.

Lykke til med valp når den tid kommer. Chihuahua kan være supre hunder når de får være nettopp det: hunder :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror det å la de to hundene vokse opp sammen, nesten jevngamle, vil være en fin oppskrift på at de går fint sammen også i fremtiden :) Det øker iallefall oddsene for det.

Ikke tenk på rasene. Om noen har hørt om en mops som ikke likte en bestemt chihuahua, betyr det jo ikke at alle mopser er sånn og hater chi'er! Så det går ikke an å sammenligne egentlig.

Lykke til! Du vil trenge det :P med to valper i hus får dere mer enn nok å gjøre under renslighetstreningen. Husk å ta ut masse fri i ukene etter at valpene er kommet i hus.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mopser går som oftest overens med alt, er bare ikke alltid andre raser går overens med Mops (de kan grynte, spytte og har ofte veldig rare lekelyder) men vil tro Mops og chi går fint sammen :) spesielt om de er ca jevngamle, husk også på at en Mops kan ha en veldig "buldrende" lekemåte. Dvs løpe i/ løpe i bite og prøve å dra med seg eller bare spinne rundt som gærninger.. Mine mopser følger så si aldri med på hvor de løper når de løper eyterhverandre. Så blir litt kræsj og morro galskap. :) lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...