Gå til innhold
Hundesonen.no

Kaster opp ufordøyd mat


Recommended Posts

Stakkars Uta min er ikke i form hun. Kaster opp ufordøyd mat og driter i mengder normal avføring. Noen som vet hva i all verden dette kan være??? Hun er litt slapp, men det skylder jeg på løpetiden for, selv om hun ikke var slik når hun hadde løpetid her.

Hun har kastet opp nå 5 ganger. Tre ganger i natt, og to ganger nå, alle gangene var det hele forkuler som kom opp (oppbløtte da)

Hun har gjort fra seg til sammen 7 ganger, store mengder, normal avføring siden i går fra ca kl 15. Når jeg sier store mengder, er det litt mer enn normalt enn det vi forventer hos en hund på tørrfor. Den er normal i konsistensen.

Hun får flatazor og v&h, aldri sett dette før og hun har stått på det foret i 3 år nå.

Edit: Hun skal fastes nå i ett døgn

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får hun tørt og rått i samme måltid? Pga løpetiden kan det være at magen er litt mer sensitiv, og derfor blir kvalm når vomma fordøyes først, og tørrfôret blir igjen. Rått går fra magesekk til tarm innen 4 timer, mens tørrt kan ligge i magesekken i inntil 18 timer.

Derfor kan det virke som hun har hatt forsinket fordøyelse av det tørre, og så har det "hopet" seg opp i tarmen, derfor mye avføring plutselig. Så faste et måltid iallefall, og så gi vått og tørrt i hvert sitt måltid en stund er min resept ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun får tørt på morgenen og vått på kvelden. Jeg bør kanskje prøve å bløte opp tørrforet hennes skikkelig.. jeg er litt slurvete der, hun får masse vann i altså, men jeg mekker mat og vann og gir med det samme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, men kroppen er jo igang med å restituere seg etter tur, ikke ro til å fordøye maten *vanskelig tilbake ;)*

Jeg tror ikke det er noen krise på gang altså, det er nok løpetid og varme som kan ha gjort at Uta litt i ulage.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, men kroppen er jo igang med å restituere seg etter tur, ikke ro til å fordøye maten *vanskelig tilbake ;)*

Jeg tror ikke det er noen krise på gang altså, det er nok løpetid og varme som kan ha gjort at Uta litt i ulage.

*fortsette å vanskelig* Hvorfor kastet hun da opp gårsdagens mat (hun fikk tørrfor på kvelden) i dag tidlig? Svar på den du! Da hadde hun ikke fått noen tur når hun fikk mat, hun hadde sovet i hele natt.

Nei, er ikke så veldig bekymret, men lurer jo da

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke for å være vanskelig her altså *ler* Jeg går lang tur på morgenen, så kommer vi hjem og da får hun mat. Hun får ikke mat før tur. Så får hun rått på kvelden før jeg legger meg.

Kanskje du kan forsøke som Tulip sier å gi rått om morran og gi det tørre om kvelden? Da får hunden ro om natta til å fordøye det tyngre fordøyelige tørrfôret ? Mine hunder har alltid fått maten sin rett før de legger seg, de, nettopp for at de skal få ro til å fordøye kosten i løpet av natta :).

EDIT: Så ikke svaret ditt over før etter at jeg hadde postet :D.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Brekker hun seg, eller bare velter det ut sånn helt uten forvarsel? Lukter oppkastet vondt?

Töddel begynte plutselig sånn. Han hadde obstruksjon i tarmen, en leke han hadde spist typ tre måneder tidligere, og måtte opereres. Han bæsjet også som normalt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fikk hun to måltider tørrt i går da? Om magen er i ulage, og hun jobbet med tørr frokost ble det kanskje for mye med tørr kvelds også? Ergo kom den siste maten opp igjen. *tulip har svar på det meste når det kommer til fôr hun *fnis**

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mari: hun brekker seg kort, og som kommer det som en fontene. Drite så mye om hun har noe som sitter fast i tarmen?

Tulip: du er vanskelig med meg! *trampe* Men ja, jeg skal gjøre som du sier og prøve å bytte om på måltidene. Vått på morgen, tørt på kvelden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mari: hun brekker seg kort, og som kommer det som en fontene.

På Töddel stod det også ut som en fontene, og han brakk seg ikke først. Eller pleide han å gå rundt og brekke seg (med deilige lydeffekter) sånn typisk hundelenge før han spydde. Med obstruksjonen var det annerledes. Etterhvert begynte oppkaste å lukte død også, og med en hund som aldri viste tegn på smerte var det først da vi tok ham med til vetten. Han ble operert dagen etterpå.

Drite så mye om hun har noe som sitter fast i tarmen?

Man kan ha delvis obstruksjon også. Töddel hadde nok det lenge før det satte seg ordentlig fast, han måtte fjerne en del av tarmen også. Men ja, man kan bæsje som normalt selv med obstruksjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh jeg får litt lyst til å synge høyt med fingrene i ørene nå Mari! Jeg ser det an til i morgen, er det like ille da, så er det rett til vett (rimte det *galgenhumor*)

Synes det høres ut som en god plan jeg. :) Töddel viste jo aldri at han var syk, han var ikke helt riktig skrudd sammen sånn sett. Det var derfor veterinæren sendte han hjem igjen, han så jo en frisk hund han. Jeg tipper at du vil merke det på Uta om det blir alvorlig altså. Dessuten er det heldivis sånn at de aller færreste hunder som spyr har obstruksjon liksom. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Ehhh.... kan hun ha fått til å raide foret? Alternativt spist Asti sin mat også, pluss litt eller noe? Kanskje dere alle har foret henne?

Hun oppfører seg som en hund som har forspist seg litt spør du meg! Og kan hun ha gjort det før hun kom hjem osv. Hun oppfører seg som bikkja til brodern når hun forspiste seg - dreit absurde mengder og kastet opp tørrfor som om det var erter... To dager uten mat og vips så var hun bar igjen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg har vokter jo de to som smeder nå (løpetid) og lokket på fortønna er og med sikkerhetssteinen på, så kan ikke være det heller. Med mindre hun har spist masse hos oppdretter da. Det var faktisk tanken min å. Hun var med i stallen i går, men hun fikk ikke i seg mye hestemøkk heller. Dette tror jeg forblir ett mysterium.

Oppdretter prata om mave-dreining og jeg var rask på telefonen. Ingen symptomer - så panikk avblåst. Hun har drukket litt også nå, så nå er det jo rene julaften her :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tulip: du er vanskelig med meg! *trampe* Men ja, jeg skal gjøre som du sier og prøve å bytte om på måltidene. Vått på morgen, tørt på kvelden.

Jaaa, jeg er visst kjent for å være det *ler* Jeg vet Rak har klaga til deg på msn :lol:

Jeg tror det er litt ømfindtlig mave i sammenheng med løpetia jeg, og at hun blir fin igjen ganske så snart :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...