Gå til innhold
Hundesonen.no

Rosa merker/prikker på magen


Recommended Posts

Skrevet

Så plutselig at dachsen min hadde noen rosa prikker på magen og bakover. Ser nesten ut som små bitt eller stikk. Virker ikke som at det plager henne, men jeg lurer på hva det er kommet av.

post-3991-0-01576700-1307178392_thumb.jp

post-3991-0-31463300-1307178469_thumb.jp

Skrevet

Ringorm? Flåttbitt? Insekt? Lokal allergisk reaksjon? Magen er jo typisk plass å bli bitt på, de ligger jo gjerne litt i gresset nå på våren, og det er et yrende liv der nede i jorda.

Uansett, mitt råd vil være å se det an. Om du ikke ser bedring innen en uke eller noe så kanskje det er på tide med en tur til veterinær.

Skrevet

min fikk også slike når han var yngere, og jeg tenkte først på flåttbitt, men fikk vite senere at det mest sannsynlig var bitt/stikk av noe annet. humle,veps,maur et eller annet han hadde ligget på eller forstyrret i lyng/gress.

Gikk bort etter en ukes tid hos oss=)

Skrevet

Josie hadde noen sånne merker for noen år siden, da kom vi vel frem til at det måtte være bitt etter tuneflue. Ufarlig, og det gikk bort etter en ukes tid.

Men som Mari sier, se det an og blir de ikke borte skader det ikke med en tur til veterinæren :)

Skrevet

Leo hadde et sånn merke nå akkurat, da hadde han badet i masse lyng, greiener og mye annet som finnes i skogen. det gikk bort etter 2 dager og han merket ikke noe til det selv. så vi konkluderte med at det måtte være et insektsbitt av noe slag, men ikke flått. snakket også med dyrlegen på tlf. og hun sa at det ikke var noe farlig :)

Skrevet
Josie hadde noen sånne merker for noen år siden, da kom vi vel frem til at det måtte være bitt etter tuneflue. Ufarlig, og det gikk bort etter en ukes tid.

Enig - det ligner veldig på typisk tunefluebitt og er helt ufarlig heldigvis. Har hatt sånn mange ganger på mine hunder uten at det har vært noe problem.

Skrevet

Ringorm pleier ihvertfall å være mye mer tynnkantet om jeg forklarer meg rett, og ved et slikt tilfelle ville jeg vært forsiktig med meg selv, siden det smitter over på mennesker.. Men tviler sterkt på at dette er det, spesielt når andre sier det ligner på tunfluebitt :)

Skrevet

Jeg synes det ser ut som ringorm jeg - og det er smittsomt. Jeg ville smurt med soppkrem (helt vanlig fotsoppkrem til mennesker) for sikkerhets skyld, det kan jo ikke skade om det skulle være noe annet.

Skrevet

Flygende skapninger fororsaker slikt...

Etter noen timer i forteltet så buster slik ut i 2004..

Dette var riktignok Svenske Boeng 757 mygg...

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Sånn har alle hundene mine og familiens fått på magen når vi er på fjellet. Vet ikke akkurat hva de kommer av, men en form for stikk er det, og våre hunder har stort sett bare fått det på fjellet, kanskje et par ganger etter å ha liggi i lyngen i skogen. Helt ufarlig, virker ikke som hundene plages av det og det går bort etter noen dager. Om det ikke skulle gå bort er det nok noe annet, men det ser akkurat ut som disse bittene de får etter å ha liggi i lyngen på fjellet.

Skrevet

Min hund hadde slike og det gikk bort etter to dager. Hun kom hjem med de røde sirklene på magen etter en tur i Østfold, der tuneflua herjer...! :)

Insektsbitt kan altså være årsaken.

Skrevet

Sånne merker får mine hunder også når vi er på tur på fjellet/i skogen. Her har vi hverken tuneflue eller noe særlig flott, så jeg skylder rett og slett på mygg og knott. Det forsvinner etter en stund, så kommer det nye på neste tur. Helt ufarlig.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Tesh har tre sånne på magen akkurat nå, vi er på fjellet så da håer jeg det er slik som folk over her har nevnt :) hun virker ikke plaget hvertfall

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...