Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til hundemat til fuglehund?


Richolove

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg lurte på om det er noen der ute som vet om bra type fôr til fuglehunder? Jeg har ikke så mye peiling på fôr å sånt, da bikkja spiser hva som helst. Akkurat nå har han Hills, men er åpen for å prøve annet.

Han er en Engelsk setter blanding, med litt border collie i seg.

Noen tips?

5791315573

Jeg får ikke til det bilde greiene! :(

Skrevet

Anbefaler Vom&Hundemat, selvfølgelig! Rent kjøtt som de aller, aller fleste hunder finner helt himmelsk å spise, til og med min kresne vannhundfrøken. De har mange typer å velge mellom, alt fra ren vom, "hundemat", som er en blanding av ulike kjøttprodukter, 100% kylling, sprinterversjon til aktive hunder etc.

http://vomoghundemat.no/

Ellers, siden jeg jobber i dyrebutikk, har vi fått positive tilbakemeldinger på Royal Canin sitt setterfôr. Det er spesielt tilpasset aktive hunder, som ofte settere er.

http://www.royalcanin.no/Setter+27+ADULT.b7zFA-xfZ0B-hTN9OCT-tRJ6lVBt6705hRfW2R.ips?template=ipdview

Selv forer jeg 40/60 med RC og V&H, og synes det fungerer utrolig bra :)

Skrevet

Hvor får man kjøpt Vom og hundemat henn da? Man må vel ikke bestille fra nett?

Jasså, så Royal Canin har et Setter fôr? Det visste jeg ikke, i såfall må det prøves ut!

Skrevet

Hvis du har mulighet ville jeg definitivt gått for vom og hundemat ja, nr.33 bruker jeg.

Det må ikke bestilles fra nett nei, gå inn på http://www.vomoghundemat.no/ der ligger det liste over forhandlere.

Jeg er litt sløv med å ta opp fra fryseren i perioder, så jeg gir hill's i tillegg/stedenfor. Så går fint an å kombinere og.

Skrevet

Personlig har jeg sett gode resultater med RC, både på setter og münsterländer. Eukanuba fikk begge litt tørrere pels av, ikke dårlig altså, men de har mye bedre glans nå. Men kjekt å gi litt olje ved siden av om man bruker tørrfór.

Meeeen på min egen fuglehund bruker jeg som mange her inne, V&H (foreløpig valpefóret).

Skrevet

Har brukt hills, eukanuba, pro plan, vom og hundemat, royal canin, specific+++ på mine, og de fungerer like fint på alt. Når det gjelder smakelighet så ser de ut til å like vom og hundemat og pro plan best, men alt går ned. :P

Skrevet

Hvis han ikke liker hills, så er det jo verdt å prøve med et bytte.

Vom og hundemat pleier å være noe hunder liker godt, men det krever at man har plass i fryseboksen. Hos oss er i hvert fall pro plan et av de merkene hundene liker best. Pleier å bytte med jevne mellomrom jeg da. Innbiller meg at hundene ikke har vondt av litt variasjon, og de har mager som tåler alt.

Skrevet

Jeg har av en eller annen grund fått for meg at hunder skal ha kun en type fôr, da jeg har hørt om du skal bytte fôr så må du blande gradevis sånn at det blir mer og mer av det nye fôret etterhvert som dagene går.

Guest lijenta
Skrevet

Mye og velge mellom og en fuglehund har gjerne en høyere forbrenning derfor har leg likt å bruke et litt kraftigere for enn valnig adulten. Nå så forer jeg fuglehunden på V&H og er fornøyd med den. Hvis du har fått matvette som er rimelig normalt til en border collie i hunden så får jeg si som vetrinæren min dem kan være hobby anorektikere fram til 1,5 år san ca, vår var det fram til 2,5 år. Før så spiste hun minimalt men hadde bra vekst kunne vært litt bedre på vekt, så i vinter bang der la hun på seg og blitt en mester i å tigge.

Skrevet

Han blir jo ikke brukt til jakt eller noe sånt, så jeg får ikke gått 3 timers lange turer med han hver dag. Så da er jeg redd for at han skal bli for tykk. Han er veldig fin i kroppen sånn han er nå, men mange har sagt til meg at han garantert kommer til å bli overvektig siden han egentlig trenger å springe i 3 timer hver dag. Det er jo mest Engelsk setter i han.

Guest lijenta
Skrevet

Du får bare se tiden ann med om han blir tykk eller ikke. Men det går da ann å begrense mat/godbiter intaket også så han ikke blir tykk. Siden han er fin i kroppen hadde jeg ikke styrt noe mer med maten han holder jo vekta. Også får du se om du kan ta noen sykleturer med han da får dem løpt litt selv om du ikke bruker tre timer.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...