Gå til innhold
Hundesonen.no

Etter operasjon


Recommended Posts

Skrevet

Har nå min første opererte hund noensinne, så dette er nytt teritorie for meg :icon_redface:

Emma ble operert på mandag for å se hva som feiler blæra hennes.

Så nå har hun jo sydd og geier, 21 sting ble det :) Jeg er jo virkelig hønemor, så jeg har panikk for alt, hvor mye kan hun bevege seg? er såret normalt? hva om det skjer noe galt? osv:P

Så da tenkte jeg jeg kunne spørre her om erfaringer.

Hun går med halskrage(den takes av når jeg føler meg trygg på at jeg følger med hele tiden), potesokker på bakføttene(prøver og klø seg) og innimellom har vi på en bandage, men den er ikke på ofte da jeg tenker såret må ha luft:)

Hun ser ikke ut til å vere plaget noe mere en at det klør litt når det gror, men det regna jeg med uansett.

Bilder av syklingen:

DSC_0024-2.jpg

DSC_0004-1.jpg

Her er stingene hennes:

DSC_0034-1.jpg

Er litt usikker på de blodutredelsene, men fått besked om at det er vist normalt og kommer fra plasteret som har vert på

Skrevet

Så lenge såret gror normalt uten noe form forendringer eller væskeoppfyllinger, så trenger du ikke bekymre deg. Ha på kragen og pass på at alt av underlag er helt rent. Har du vært ute kan du dryppe litt pyrisept over såret, men ikke gni. det er viktig å la såret få luft. Er hunden i fin form og normal matlyst er det et bra tegn. Pass på aktivitet og ta det med ro helt til stingene er tatt. Ingen løping og brå bevegelser eller strekk.

Skrevet

Når Mira ble sterilisert var jeg i samme situasjon som deg, nervøs for alt, men hun hadde boddy på, så slapp krage.

Men så lenge såret ser bra ut, at det ikke blir rødt og hovent eller vamt så skal dette gå bra, hvis hun blir skitten så drypp på pyrisept så går det nok bra. Jeg hadde hun i bånd den første uken, så hun fikk ikke mulgihet til å løpe noe særlig før det var grodd litt. Hønemor som jeg er så turte jeg ikke noe annet da jeg var redd det skulle revne eller noe :lol: Haha. Men det gikk helt fint og hun taklet det helt uten problemer. Jeg ville også passe på at såret fikk luft, da det gror fortere, men det kan jo være lurt å dekke det til hvis det er skikkelig grisevær ute og det skvetter opp under magen hennes, enklere å hindre at det kommer unødvendig bakterier o.l i såret.

Dette ble et skikkelig rotete innlegg, men håper du får bruk for noe av det. :lol:

Skrevet

Ville ganske enkelt ha holdt meg til tisseturer til stingene taes. Ja det er ikke greit når de begynner å bli i form igjen og vil ut og gå, men det er bare til deres eget beste.

Så lenge såret ikke ser rødt eller hovent ut, er det bare å sørge for å ha hunden ren på magen som de sier over her, og ikke gjøre noe mer med det.

Saltvannsløsning eller pyrisept er supert å bare rense forsiktig rundt med hvis det skulle komme noe.

Pleier som oftest å klare seg selv helt fint :)

Skrevet

Min ene hund var gjennom et stort inngrep kun 4 mnd gammel..

Da var oppskriften veldig grei.

KUN tisseturer frem til stingene var tatt.

Skjerm ble brukt når jeg ikke fulgte med, men siden jeg på tidspunktet var sykmeldt satt jeg stort sett med Pan på fanget fra tidlig om morgen til sent på kveld.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...