Gå til innhold
Hundesonen.no

Etter operasjon


Recommended Posts

Skrevet

Har nå min første opererte hund noensinne, så dette er nytt teritorie for meg :icon_redface:

Emma ble operert på mandag for å se hva som feiler blæra hennes.

Så nå har hun jo sydd og geier, 21 sting ble det :) Jeg er jo virkelig hønemor, så jeg har panikk for alt, hvor mye kan hun bevege seg? er såret normalt? hva om det skjer noe galt? osv:P

Så da tenkte jeg jeg kunne spørre her om erfaringer.

Hun går med halskrage(den takes av når jeg føler meg trygg på at jeg følger med hele tiden), potesokker på bakføttene(prøver og klø seg) og innimellom har vi på en bandage, men den er ikke på ofte da jeg tenker såret må ha luft:)

Hun ser ikke ut til å vere plaget noe mere en at det klør litt når det gror, men det regna jeg med uansett.

Bilder av syklingen:

DSC_0024-2.jpg

DSC_0004-1.jpg

Her er stingene hennes:

DSC_0034-1.jpg

Er litt usikker på de blodutredelsene, men fått besked om at det er vist normalt og kommer fra plasteret som har vert på

Skrevet

Så lenge såret gror normalt uten noe form forendringer eller væskeoppfyllinger, så trenger du ikke bekymre deg. Ha på kragen og pass på at alt av underlag er helt rent. Har du vært ute kan du dryppe litt pyrisept over såret, men ikke gni. det er viktig å la såret få luft. Er hunden i fin form og normal matlyst er det et bra tegn. Pass på aktivitet og ta det med ro helt til stingene er tatt. Ingen løping og brå bevegelser eller strekk.

Skrevet

Når Mira ble sterilisert var jeg i samme situasjon som deg, nervøs for alt, men hun hadde boddy på, så slapp krage.

Men så lenge såret ser bra ut, at det ikke blir rødt og hovent eller vamt så skal dette gå bra, hvis hun blir skitten så drypp på pyrisept så går det nok bra. Jeg hadde hun i bånd den første uken, så hun fikk ikke mulgihet til å løpe noe særlig før det var grodd litt. Hønemor som jeg er så turte jeg ikke noe annet da jeg var redd det skulle revne eller noe :lol: Haha. Men det gikk helt fint og hun taklet det helt uten problemer. Jeg ville også passe på at såret fikk luft, da det gror fortere, men det kan jo være lurt å dekke det til hvis det er skikkelig grisevær ute og det skvetter opp under magen hennes, enklere å hindre at det kommer unødvendig bakterier o.l i såret.

Dette ble et skikkelig rotete innlegg, men håper du får bruk for noe av det. :lol:

Skrevet

Ville ganske enkelt ha holdt meg til tisseturer til stingene taes. Ja det er ikke greit når de begynner å bli i form igjen og vil ut og gå, men det er bare til deres eget beste.

Så lenge såret ikke ser rødt eller hovent ut, er det bare å sørge for å ha hunden ren på magen som de sier over her, og ikke gjøre noe mer med det.

Saltvannsløsning eller pyrisept er supert å bare rense forsiktig rundt med hvis det skulle komme noe.

Pleier som oftest å klare seg selv helt fint :)

Skrevet

Min ene hund var gjennom et stort inngrep kun 4 mnd gammel..

Da var oppskriften veldig grei.

KUN tisseturer frem til stingene var tatt.

Skjerm ble brukt når jeg ikke fulgte med, men siden jeg på tidspunktet var sykmeldt satt jeg stort sett med Pan på fanget fra tidlig om morgen til sent på kveld.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...