Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

65798_10150109471785638_593230637_8054933_5068682_n.jpgRicho er en snart 2 år gammel Engelsk Setter blanding. Faren er renraset premiert Engelsk Setter og Moren er 1/4 Engelsk Setter og 3/4 Border Collie. De aller fleste som ser Richo er 100% sikker på at det må være Irsk Setter i han, men det er forståelig pga fargen, men den kan forklares. Richo er kjempe glad i andre mennesker og dyr og vil alltid hilse og blir stort sett litt i overkant glad og kanskje noe slitsom. Det er helt klart mange som blir irritert, men de som kjenner han vet hvor herlig og sjarmerendes han er. Han er veldig lydig og kan mange kommandoer, men når vi får besøk av andre eller lignene kobler hjernen ut og alt han ellers kan blir glemt. Men han er ubeskrivelig vakker og ubeskrivelig snill

-Stolt matmor

Jeg får ikke lagt inn bilde, noen tips?

Guest Lilli22
Skrevet

Photobucket er ikke noe du laster ned. det er en side man logger seg inn på og legger alle bildene sine på siden. Så kan man kopiere bilde adresse.

Så bare søk på photobucket på nett så joiner du den siden. =)

Redigert: Ellers hvis du har facebook, og har ett bilde der, så kan du høyre klikke bildet og trykke på "kopier bildeadresse" så tilbake på hundesonen og Trykk derreter på det lille "bilde motivet" som sier "sett inn bilde og så limer du linken inn der. Hvis du skjønner.

Guest Dratini
Skrevet

Grunnen til at bildet ikke kommer opp er at bilder har som oftest .jpg eller .gif som endelse på filen, men om man kun kopierer fra fjasboka så får man ikke opp navnet på bildefilen. Om du har et album med hunden inne på fjasboka, så kan du gå nederst i albumet og trykke på: "Del dette albumet med hvem du vil ved å sende dem denne offentlige lenken" eller kopiere direktelinken som ligger rett under.

Slik som dette:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.108142212535207.14853.100000182873319&l=2fc3a5966d

Og velkommen inn på Sonen! :)

Skrevet

Det funker ikke å legge inn bildelinken. Jeg prøvde via bilde-ikon funksjonen her, det gikk ikke. Det ser derfor ut til å være noe galt med selve bildelinken?

Limer man bildelinken din inn i nettleseren (som ville vist bildet om linken var rett), kommer denne feilmeldingen opp:

Finner ikke siden du forsøker å gå til.

Du kan ha klikket på en utgått lenke eller feilstavet adressen. Noen internettadresser skiller mellom store og små bokstaver.

Skrevet

photo.php?pid=8054933&id=593230637

Det funker ikke å legge inn bildelinken. Jeg prøvde via bilde-ikon funksjonen her, det gikk ikke. Det ser derfor ut til å være noe galt med selve bildelinken?

Det er bildeaddressen som må kopieres, ikke linken :ahappy:

Skrevet

Hvitfarge på hund kan jo være mye forskjellig. Hvitt kan ligge "over" en annen farge i varierende grad. Hunden kan allikevel ha hatt en annen "grunnfarge". Dersom rødfargen i engelsk setter ligger under det hvite kan jo hunden ha arvet kun"underfargen", uten å ha arvet det hvite.

Herregud så dårlig jeg er på å forklare... Har jo hatt fargegenetikk på skolen, men å forklare det til dere var visst ikke lett :P

Nydelig var hunden i alle fall :)

EDIT!

http://student.umb.no/~hhelge/index_ol/pelsfargegenetikk.htm

Spennende link til studentarbeid fra UMB :) Masse om pelsgenetikk på hund. Anbefales!

Skrevet

Hvitfarge på hund kan jo være mye forskjellig. Hvitt kan ligge "over" en annen farge i varierende grad. Hunden kan allikevel ha hatt en annen "grunnfarge". Dersom rødfargen i engelsk setter ligger under det hvite kan jo hunden ha arvet kun"underfargen", uten å ha arvet det hvite.

Herregud så dårlig jeg er på å forklare... Har jo hatt fargegenetikk på skolen, men å forklare det til dere var visst ikke lett :P

Nydelig var hunden i alle fall :)

Jeg ser hvor mulighetene er, men ville høre eiers forklaring, ettersom hun sa det finnes :)

Skrevet

Jeg ser hvor mulighetene er, men ville høre eiers forklaring, ettersom hun sa det finnes :)

Ja, blir spennende å høre! :)

Skrevet

Jeg ser hvor mulighetene er, men ville høre eiers forklaring, ettersom hun sa det finnes :)

Enig :) Men synes selv den ser veldig ut som en irsk bl. :P

Skrevet

VEL.. Moren til Richo er helt svart, altså helfarget. Faren er hvit og rød, altså den "rødfargen" Richo har på hele kroppen. Det er bare å legge sammen 2 og 2 er det ikke? Richo er også mye lysere på underkroppen, noe kremhvit kan man si, så han er vel teknisk sett ikke helfarget i den forstand.

Bilde som er lagt til er moren til Richo :)

post-9093-0-73615300-1306515331_thumb.jp

Guest Lilli22
Skrevet

Trodde svart var en fremtredene farge slik at valpene også blir endel sort. men så feil kan man ta.

Fin var han!

Skrevet (endret)

Dette er faren til Richo :)

Det var 2-3 svarte valper og 4-5 "røde", husker ikke helt hvor mange det var i kullet.

Dette er faren til Richo :)

Trodde svart var en fremtredene farge slik at valpene også blir endel sort. men så feil kan man ta.

Fin var han!

Det noen svarte valper også :)

post-9093-0-86141800-1306518673_thumb.jp

post-9093-0-77391200-1306518986_thumb.jp

post-9093-0-92830000-1306519390_thumb.jp

Endret av Miriam
Trippelpost, bruk multisiterings- og redigeringsfunksjonen. Moderator Miriam
  • 2 weeks later...
Skrevet

VEL.. Moren til Richo er helt svart, altså helfarget. Faren er hvit og rød, altså den "rødfargen" Richo har på hele kroppen. Det er bare å legge sammen 2 og 2 er det ikke?

Nei, det vil jeg absolutt ikke si. Fargegenetikk er mye mer komplisert enn at det alltid går an å legge sammen 2 og 2. Så at hunden din er nesten helfarget rød er ikke en selvfølge for den som ikke har satt seg inn i nedarving av farger hos hund ;)

Fin er hunden din uansett! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...