Gå til innhold
Hundesonen.no

Livmorbetennelse?


Recommended Posts

Først et par ting. Dette gjelder ikke min hund, men en jeg passer denne uka mens eieren er på jobb i utlandet. Hunden er ca 1 1/2 år, og ellers frisk og rask. Jeg har pratet med både eieren, veterinær, oppdretter og 2-3 andre hundefolk, men det er lenge til i morgen tidlig og jeg er litt spent her jeg sitter kjenner jeg. (Vi har fått time hos vet.'n i morra kl. 8 da de ikke har vaktordning her lenger.)

Så... Tispa jeg passer begynte i går å oppføre seg litt rart. Hun drakk mye mer enn hva som er normalt for henne (nesten 2 fulle, store vannskåler på noen få timer), var lite interessert i maten sin (men spiste opp) og sent i går kveld begynte det å dryppe blodaktig, verkegugge som kunne se ut som en rar løpetid. Første problemet er da at hun hadde løpetid som var ferdig for 2-3 uker siden. Andre problemet var at gugga lukta vanvittig vondt! Og tredje var at hun begynte å bli slapp, klengete (mer enn vanlig) og pesete. Ettersom det ikke er min hund og en svært så smidig liten sak hadde jeg ikke sjans til å sjekke tempen så aner ikke om hun hadde/har feber.

Min første innskytelse var livmorbetennelse. Har vært borti det før, ikke gode erfaringer med det.

Ringte en veterinærbekjent på morran i dag (som dessverre er ute i permisjon ellers hadde vi fått sett på det i dag), forklarte symptomene og hun mente også det kunne høres ut som livmorbetennelse. Vi satte opp en time i morgen ved åpningstid på klinikken hun jobber ved så vi får sett på henne. Snakket med oppdretteren til hunden også og han hadde samme oppfatningen/antagelsen/"feelingen" som oss andre.

Så... Grunnen til at jeg skriver her, selvom det skal sjekkes i morra og i det hele tatt, er at jeg har spørsmål jeg trenger svar på. I løpet av dagen i dag har det dryppet lite blodaktig væske, men hun vasker seg desto mer. Matlysta er dårligere (spiste bare halve maten sin i dag), hun drikker fortsatt veldig mye (og tisser selvsagt endel, det skal jo ut igjen) og er daff. Stort sett sovet i hele dag, men så sov jo ingen av oss (hverken jeg, Jaily eller lille sjuklingen) mer enn et par timer i natt så vet ikke hvor stor vekt jeg skal legge på akkurat daff-delen...

Det jeg lurer på er, er det andre ting enn livmorbetennelse det kan være? Med tanke på mindre drypping i dag mener jeg? Er det noe spesielt jeg bør spørre vet.'n om å sjekke i morra?

Eller bør jeg belage meg på å passe nyoperert hund resten av uka? (Forsto det sånn på vet.'n at beste behandling var operasjon nemlig.)

Hadde det enda vært min egen som var syk hadde det vært "greit" og lettere å takle, men kjenner litt ekstra press siden det er en annens hund og h*n ikke har sjans til å komme hjem før søndag kveld.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke alltid betennelses-verken i livmora kommer ut.

I noen tilfeller er det lukket betennelse, og ingenting renner ut, og det er de verste å oppdage. Det kan sannsynligvis finnes begge typer tilfeller i èn også, dvs en som starter med litt væskelekkasje, så slutter dryppingen og resten foregår inne i innvollene... skummelt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bra hun skal inn såpass tidlig i morgen og håper det går helt fint med hun i natt.Mi fikk lukket livmorbetennelse for 8 uker siden og måtte operere.Livmorbtenelse var ikke i mine tanker da hun var i så fin form ellers så tekte det var en kraftig forstoppelse jeg.Det startet på en søndag med at hun måtte ut hver halvtime prøvde gjøre fra seg men,kom lite.Sånn gikk nå den dagen.Var lik på mandagen så vi dro tidlig til dyrlegen som tok rønken og blodprøve.Så da hva som var galt og hun ble operert dagen etter.

Lykke til i morgen og si hvordan det går!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som at hunden har fått en åpen livmorbetennelse og er den liten eller "fersk", så kan de faktisk klare å stoppe det me antibiotika.

På frøkna mi begynte hun me symptomer på at hun var dårlig dag 1, dag 2 kom det slim ut bakfra og vi dro rett til dyrlegen. Da ble det oppdaget såpass fort, samt det var en åpen betennelse, så det holdt me en antibiotikakur =)

Lykke til =)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for alle svar! :)

Lille snuppa er nå nyoperert, og ligger utslått på gulvet og snorksover. Det var (dessverre får en vel si) livmorbetennelse. Undersøkt med ultralyd og blodprøve som bekreftet mistankene. Ble operert like etter, og fikk komme hjem noen få timer etter det igjen.

Så da får vi leke sykestue frem til eier'n hennes kommer hjem på søndag! :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for god-bedrings-ønskninger! :ahappy: Hun er ganske slækk nå selvsagt, men hun har fått igjen matlysta og er mer oppvakt så var nok godt å bli kvitt presset i magen. Ganske søt i den fine "kjeledressen" sin. ;)

Ved en slik operasjon, fjerner man hele livmoren så hunden blir sterilisert?

Både livmora og eggstokkene blir fjernet, men veterinæren snakket om at det blir sittende igjen en liten "stump" (antar det kanskje er overgangen livmorhals->vulva eller noe sånt??) som kunne være betent. Av den grunn, og for å minske risiko for infeksjon, får hun antibiotikakur i tillegg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Offda, sånt er jo ikke no hyggelig når man passer hund :hmm: Men du er virkelig en flink hundepasser altså :ahappy:

God bedring til voffsen, og lykke til med "sykepleier jobben" :)

EDIT: Bare sånn at ingen misforstår, det er selvfølgelig ikke no hyggelig i det hele tatt, men litt ekstra kjipt for både deg og eier siden du kun passer hunden :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...